• Krátkometrážní

Království nebeské (2005)

O level lepšie ako ostatné priemerné filmy ktoré sa zaoberajú témou križiackych výprav (aj stredoveku všeobecne) no z môjho pohľadu ide o Scottov šedý priemer. Prvá polovica filmu ktorá zachytáva púť rytierov (potom už iba rytiera) do Jeruzalema (teda kým sa hlavná postava neobjaví na prvom piesku) mi príde geniálna, chladná, temná ako najrannejší stredovek z kníh. Druhá polovica už v samotnom Jeruzaleme mi prišla príbehovo nezaujímavá (takých Robinov Hoodov som videl desiatky) no nemôžem povedať, že by sa mi to nakoniec nepáčilo herecké esá : Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson a Jeremy Irons to zahrali skvele. Hudba takisto skvelá. 3* sú akurát.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Ani svojho času, keď Narnia frčala v kinách a ja ako veľký fanúšik fantasy pobláznený Tolkienom či Silverbergom som hltal všetko čo bolo pre mňa dostupné, ale aj tak som Narnii na chuť neprišiel. Prve 2 či 3 knihy neboli vyslovene zlé ale tie osatné bola bieda. Filmová jednotka sa síce snaží ale čo môže narobiť keď predloha je taká vo svojej podstate nedotiahnutá. Svet nie príliš prepracovaný a aj keď ide o fantasy pre menšie deti s presahom pre dospelých, filozoficky je to predsa prázdne.

Madagaskar (2005)

Popravde? Pixarovka rovnaká ako ostatné, všetko je to na jedno brdo. Je to síce kvalitné a dobré, určené pre deti ale s vtipmi pre dospelých, perfektná animácia ktorá presne zachytáva emócie, hudba tiež skvelá, no mám taký pocit, že aj spolu s pokračovaniami je momentálny trh prejedený a nemyslím si, že by bol okrem detí niekto zvedavý na pokračovanie.

Mirror Mechanics (2005)

Geniálne. Z troch kratučkých záberov na v kúpeľni a pri vode, by som ja nikdy nedokázal vytvoriť takto temnú surrealistickú víziu. Jeden z najlepších experimentov ktoré som videl za posledné obdobie. Neskutočne pekelný zrkadlový obraz a zvuk z temných zákutí vesmíru ma úplne dostal.

Mistři hazardu (2005)

Keď som mal 13 rokov tento film som žral, videl som ho vtedy mnohokrát a prial som si mať také auto. Nedávno som si to zopakoval a na moje prekvapenie ma svojim spôsobom stále baví. Je tu celkom podarená herecká zostava__ krásna Jessica Simpson ____ má to parádny soundtrack zostavený z kultových rockových skladieb (Mountain, ZZ top, AC/DC) a, hoci nie som automobilovým nadšencom, tak to má aj celkom podarené automobilové naháňačky. Dej to má síce jednoduchý no to vidiecke prostredie a obyvatelia mestečka dokázali byť vtipný aj keď sa v scénke paradoxne nič nedialo. Lacný Americký humor mi tu na prekvapenie sadol.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Júúj, to bola krásna stop-motion rozprávočka z ktorej Burtonov cit pre kontrastný, gotický, vizuál priam vyžaroval. Malo to krásne myšlienky, skvelé dialógy, slušné hlášky, postavy. Jednoducho Burton, tak ako ho mám rád.

Nový svět (2005)

Videné v takmer troj-hodinovej Extended Cut verzii. A môžem dodať iba toľko, že v kratšej verzii by to rozhodne nebolo ono. Príbeh o ťažkých začiatkoch kolonizácie Amerického východného pobrežia odsýpal ako epos. Príbeh, kvázi, roudelený do dvoch častí, sleduje niekoľko náročných rokov Kapitána Smitha, ktorý sa musí vysporiadať s nebezpečnými indiánmi a ešte nebezpečnejšími vlastnými ľuďmi, nechaní na napospas osudu a túžiaci iba po zlate. Ešte aby to nestačilo zaľúbi sa do dcéry Indiánskeho náčelníka, ktorá mu lásku opätuje. Druhá pomyselná časť rozpráva príbeh o obchodníkovi menom John Rolf ktorý sa objavuje na scéne, kedy už kolónia menom Jamestown konečne začínala prosperovať. Ten sa takisto zaľúbi do dcéry náčelníka, Pocahontas. Znie to, na prvé počutie, iba ako by išlo o čistý romantický film ale opak je pravdou. Má to neskutočne dramatické momenty, ide o chladný thriller, samozrejme je to zachytené historicky a prvky vojnového filmu to má tiež. Je to všetko možné ale nejde o žiadny guláš. Skôr o citlivú existenciálnu drámu v ktorej si hlavné postavy dávajú otázky na ktoré nenachádzajú odpoveď ale to nevadí, o odpovede vôbec nejde.

Poslední dny (2005)

Last days je také netradičné, myšlienkové, až by som povedal, že duchovné, posolstvo, ktoré sa zaoberá poslednými dňami rockových hudobníkov. Príbeh bol metaforicky ušitý na mieru pre Kurta Kobaina ale ja si myslím, že si by sa s týmto dielom dal parafrázovať každý jeden člen klubu 27. Nejde o žiadny dokument ani životopisný film, hlavná postava sa síce podobá tak trocha na Kobaina, herec Michael Pitt je úžasný, ale postavy majú iné mená, dej sa odohráva niekde úplne inde, trocha inšpirované ale príbeh je úplne iný. Blake, hudobník, multi-inštrumentalista, sa skrýva vo svojom vidieckom sídle pred verejnosťou, obchodnými záležitosťami, marketingom a všetkým tým čo mu priniesla nečakaná sláva. Túto tiaž, ktorá sa naňho z nenazdajky prevalila psychicky nezvládol a tak sa skrýva a skladá si nové veci v pokoji zo svojimi spoluhráčmi. Avšak to nieje všetko s čím si kompenzuje toto svoju psychickú prehru. Alkohol a drogy si pomaličky vyžiadajú svoju daň. Počas celej snímky bola hlavná postava malátna, nezvládala to ani sama zo sebou, už od prvej minúty je divákovi jasné, že tento človek vám pred vašimi očami umiera a je jasné, že happyendom to určite neskončí. Snímka je od začiatku do konca nakrútená vo veľmi komornom duchu. Kým som neprišiel na to akými očami sa na to mám pozerať, strašne som sa nudil. Prvá pól hodinka ma neskutočne ubíjala. Ide o umelecký film v ktorom čas a priestor hrajú až druhé husle. Veľmi často sa tu preskakuje čas a miesto v ktorom sa konkrétna scénka udeje. To znamená, že pri jednej scénke sa na začiatok rozhovoru dostaneme o 20 minút neskoršie aj to z inej miestnosti. Avšak keď sa divák naladí na tú správnu strunu, začne to byť neskutočne zaujímavé a ten metaforický koniec, ten ma úplne dostal. Ide o netradičné poňatie, ktoré sa mnohým ľuďom nepáčilo, percentá na CSFD hovoria za seba, ale ja medzi nich na šťastie nepatrím

Proposition (2005)

Ide o riadne špinavý western. Vizuálna stránka, make-up. kostýmy ma vyslovene pohltili. Pre mňa, ako veľkého fanúšika westernov, bolo sledovať to, jedna radosť. Veľmi sa mi páčilo, že príbeh bol presunutý zo štandardnej Americkej prérie do divokej Austrálie. Také tie dobové prvky a reálne vyzerajúci domorodci mali tvorcovia v malíčku, pekne sa s tým pohrali. Aj príbeh bol slušný. Celkový pocit neprikrášlenej reality bola tá najsilnejšia stránka snímky. Hlavne tie násilné scénky s ktorých sršala chladná a reálna karma ma extrémne bavili. Škoda toho sentimentálneho ale hlavne naivného konca v ktorom sa chladnému zabijakovi podlomia city.. To si mohli odpustiť, keď celý čas ukazovali charakter týchto vrahov úplne inak.. S názorom, že sa človek vyvíja a mení to u týchto psychopatov neplatí.