Helena (2012) (seriál) odpad!

Nejprve se vrátím pár let zpátky: podle televizních upoutávek jsem tehdy soudil, že Comeback musí být velice smutná záležitost s ubohým humorem. Tehdy jsem se ovšem mýlil a po shlédnutí jednoho dílu jsem nakonec dokoukal všechny. Helena u mě začínala podobně. Viděl jsem ukázky a řekl jsem si: "Vypadá to jako smutná záležitost s ubohým humorem, ale vzpomeň si na Comeback!" Inu, vzpomněl jsem si a jeden díl Heleny jsem přetrpěl... Ten, co na to vynaložil prachy, by se měl stydět v koutě. Přehrávající herci, nesympatické postavy (pokud se o nějakých postavách či charakterech vůbec dá mluvit), humor na úrovni "Hrajeme si na idioty" a to vše korunované scénářem, který působí, jako kdyby jej napsal student prvního ročníku osmiletého gymnázia... Fakt ne, tuto perlu českých seriálů si odpustím.

Lincoln (2012)

Nenechal jsem se odradit nízkým hodnocením a dobře jsem udělal.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Velmi, velmi nadhodnocený film. Neberte mi to za zlé, ale v tom filmu je taková spousta nelogičností, že mi to hlava nebere. Atmosféra je, kamera taky ujde, herecké výkony také v pohodě, ale dohromady to šustí papírem: V budoucnosti je těžké zbavit se mrtvého těla, a tak mafie posílají nežádoucí osoby do minulosti. Živé. Asi proto, aby mohly snáze uprchnout... Občas však někomu i v té budoucnosti zastřelí manželku a zapálí dům; cesta do minulosti je zřejmě vyhrazená pro VIP mrtvoly. Vrahy - ty co pro mafii vraždí v minulosti - posíláte coby staré dědky zpět do minulosti, aby je tam popravili. Pardon, oprava, aby se tam popravili sami, protože každej je celej žhavej se sám oddělat. Uvažujte nad tím: Pošlu vaše starší já do minulosti, aby ho vaše mladší já mohlo zabít. CO BY SE TAK ASI MOHLO PODĚLAT, ŽE????? Zkrátka mafie je v letech 2070-80 zcela retardovaná, zdrogovaná nebo ji vede české ministerstvo vnitra, protože nikdo soudný takhle stupidní metody nemůže ani vymyslet.

Pí a jeho život (2012)

Když se vás někdo zeptá na obsah tohoto filmu, který příběh mu řeknete? Já ten s tygrem. To je lepší historka.

Prometheus (2012)

Sorry, Ridley, ale nemohu jinak. Mám v úctě tebe i tvé filmy, avšak tento se opravdu nepovedl. Dávej si pozor. Takhle to začíná. Natočíš jeden průměrný film, pak další, a další a další a než se naděješ, točíš Saxanu a lexikon kouzel!

Žena v černém (2012)

Mladý právník přijíždí do vesnice, kde se děly, dějí a dít budou pěkně krvavé záležitosti. Příjezd není zrovna lákavý, všichni vesničtí balíci se jej snaží donutit k odchodu. Když začne být dusno, začnou ho dokonce obviňovat z toho, že si děsivé záležitosti dovolil způsobit svou neochotou ztratit zaměstnání. Přesto až do 67 minuty (počítal jsem to, páč mě to štvalo už od desáté minuty) nenapadne tohoto mladého muže se zeptat, co s ním jako sakra mají za problém. Zřejmě proto, že kdyby tak udělal, nebyl by film. Takže až příště přijedete do nějaké dědiny, kde vás všichni budou nenávidět a odhánět, kde se budou dít strašidelné věci a místní vás z nich budou obviňovat, neptejte se proč. Možná o vás někdy natočí horor. Jinak solidní atmosféra, hudba, líbila se mi i kamera a lekavky. Možná střih bych si občas představoval jinak (zbytečně odlehčoval napětí), ale přesto solidní řemeslné dílo.

Micimutr (2011)

Plejáda nápadů srší z obrazovky jako mohutný proud Amazonky, avšak jejich přehršel je právě to, co příběh dusí. Celý scénář je jako hromada lagricově pospojovaných námětů a skečů, přičemž žádnému z nich není poskytnut potřebný prostor. Představte si: Co by se stalo, kdybyste pospojovali Pyšnou princeznu, Princeznu se zlatou hvězdou a Byl jeden král do jednoho devadesátiminutového filmu? Přesně tak, dort Pejska a Kočičky - a přesně taková je Micimutr. Z toho, co se na obrazovce děje, byste mohli vyrobit pohádky minimálně tři: kluk se dostává do pohádky, aby zachránil pejska, příběh nafoukaného prince, co si přivlastňuje zásluhy jiných a příběh loutkáře, který porazí draka. Tři hvězdičky dávám především proto, že se mi docela líbilo jak obsazení (s výjimkou toho malého kluka, který mi nebyl příliš sympatický), tak efekty a některé vtípky.

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Jak to jenom říct. Spíše než hrozné je to smutné. Příběh vzniku tohoto filmu by nejspíš sám o sobě vydal na samostatné dílo, tentokráte ovšem drama s Oscarovými ambicemi!

Cizinec (2010)

Chemie mezi Angelinou a Johnnym jednoduše nefunguje a film tím trpí. Místy nudné, ale docela dobře se na to koukalo.

Mapa zvuků Tokia (2009)

Film je výborný po vizuální stránce, avšak za vizualitou pomaloučku kulhá příběh a - a to především - obsazení. Minimalistický příběh by nemusel být na obtíž, je ale zaplněn nejasnostmi i velmi nepravděpodobnými prvky (např. osoba vypravěče, "nepolapitelná" vražedkyně zřejmě střílí oběti v hotelu apod.) Sergi López se na roli zamilováníhodného chlapáka jednoduše nehodí a jeho výkon film značně kazí. Abyste rozuměli: nosnou kostrou tohoto filmu mají být emoce, které ovšem López vyjadřuje jen velmi hromotlucky. Emocionalita je tak doplňována jinými způsoby, kupříkladu samoúčelnými erotickými scénami, které hlavně nudí a děj zbytečně zdržují. Z celého filmu mi tak utkvěly nikoliv zvuky, ale obrazy Tokia. Mnohé záběry jsou komponovány tak, aby evokovaly vzpomínky na fotky National Geographic a jen kvůli nim stojí za to film vidět. Velká škoda. Nebýt uvedených nedostatků, mohl film dosáhnout mnohem výše.