Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Dobrodružný
  • Sci-Fi

Recenze (37)

plakát

Králův nesouhlas (2016) 

Do kina jsem šel pln skepticismu. Norská mediální scéna byla plná tohoto filmu, a tak jsem po bohatých zkušenostech z Česka šel do kina s tím, že se budu koukat na šmejd koprodukovaný televizemi, které se nyní snaží alespoň trošku z těch vyhozených peněz dostat nazpět. Byl jsem však pozitivně překvapen! Film je o tom, jak bylo Norsko zataženo do druhé světové války: Začíná německou invazí a sleduje jednak tehdejšího (a historicky prvního) norského krále, Haakona (Jesper Christensen), a jednak německého diplomata v Oslu (Karl Markovics). Zatímco král utíká společně se zbytkem norské vlády před postupujícími Němci z Osla, diplomat Markovics se naivně snaží nastalou situaci řešit diplomaticky a podle práva. Celý film vrcholí jejich schůzkou, během níž dojde k onomu "Kongens Nei", tedy "královu NE", kdy král odmítne podepsat spojenectví s nacistickým německem, především protože nechce nechat na holičkách lid, co jej zvolil (řada politiků by se mohla poučit). Navíc film poměrně hezky na Německu ilustruje odvěkou šmejdskou strategii "když uděláš X, rozbijeme ti hubu, ale nebude to naše vina, protože to TY jsi udělal X". Co se týče mého hodnocením: Nevím, jestli je zcela správné označovat snímek jako válečný film, když se jedná spíše o konverzační drama (pravda odehrávající se za války), ale rozhodně jsem se po celou dobu filmu nenudil. Právě naopak, ty jakoby válečné "akční" scény byly na filmu zdaleka to nejnudnější, ale naštěstí jich nebylo mnoho. Herecké výkony - zejména Markovicse a Christensena - jsou jednoduše vynikající a i těch pár efektů nebylo špatných. Film má objektivně několik drobných záporů: Například hudba je ucházející, ale místy jsem měl pocit, že se skladatel až příliš "inspiroval" u Inception. Další drobné mínus je místy až příliš uměle těkavá kamera a sem tam se objevující filmařská klišé ("zvonění v uších po výbuchu granátu" á la vojín Ryan apod.) Tak jako tak však pozitiva bohatě převyšují negativa. Pokud chcete vidět pro našince jistě zajímavý pohled na nepříliš známou tvář druhé světové války, tento film určitě stojí za to vidět. Doufám, že se alespoň v nějaké podobě dostane do Česka.

plakát

Vraždy v kruhu (2015) (seriál) 

Na české poměry se jedná o řemeslně nadprůměrně povedenou kriminálku - rozhodně lepší, než třeba Hřebejkův utahaný a přehnaně hipsterský Exorcista. Škoda jen, že do toho hoši a děvčata tahají ty horoskopy... I tak ale dávám čtyři hvězdy, protože dobře odvedená kriminálka bez manýr a uměleckých extravagancí na ČT chyběla. ---Aktualizace po několika hraničně-debilních epizodách--- Nevermind, tak už jsme zase u klasické české podprůměrné porevoluční slátaniny... Škoda.

plakát

Případ pro exorcistu (2015) (seriál) 

Libovolné Vraždy v Midsomeru jsou lepší než tohle. "O naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí" se totiž série opravdu jen "pokouší". Jedna hvězda pro kameru a samotnou hudbu (NIKOLIV JEJÍ POUŽITÍ!!!), jinak nuda a plno WTF momentů...

plakát

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

Nikdy nečekám od pohádek žádné zázraky, ale tohle je prostě průšvih. Scénář strašný, dialogy otřesné a zmatené, sociopolitická angažovanost přinejlepším hospodská a režii by zvládl lépe i ten slepý Woody Allen z Hollywood Ending. A co teprve herci! Tak příšerné herecké výkony téměř všech herců v televizní pohádce nepamatuji. To nejvtipnější, čeho se od této „Vánoční“ pohádky dočkáte, tak jsou Windowsácké zvuky kouzelného proutku. Inu, je poznat, že se tvůrci věnovali kouření směsi "20% blatouchu a 80% leknínu“ více než filmařině - a na poslední chvíli se z toho rozhodli udělat z nouze ctnost pro soudruhy artózní huliče. Smutné...

plakát

Pí a jeho život (2012) 

Když se vás někdo zeptá na obsah tohoto filmu, který příběh mu řeknete? Já ten s tygrem. To je lepší historka.

plakát

Helena (2012) (seriál) odpad!

Nejprve se vrátím pár let zpátky: podle televizních upoutávek jsem tehdy soudil, že Comeback musí být velice smutná záležitost s ubohým humorem. Tehdy jsem se ovšem mýlil a po shlédnutí jednoho dílu jsem nakonec dokoukal všechny. Helena u mě začínala podobně. Viděl jsem ukázky a řekl jsem si: "Vypadá to jako smutná záležitost s ubohým humorem, ale vzpomeň si na Comeback!" Inu, vzpomněl jsem si a jeden díl Heleny jsem přetrpěl... Ten, co na to vynaložil prachy, by se měl stydět v koutě. Přehrávající herci, nesympatické postavy (pokud se o nějakých postavách či charakterech vůbec dá mluvit), humor na úrovni "Hrajeme si na idioty" a to vše korunované scénářem, který působí, jako kdyby jej napsal student prvního ročníku osmiletého gymnázia... Fakt ne, tuto perlu českých seriálů si odpustím.

plakát

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2013) (pořad) 

Herec se nepřetvařoval a sám sebe ztvárnil poměrně věrohodně. Kamera byla dobrá, zvuku bylo rozumět, akorát střih byl poněkud mdlý a 3D skoro nebylo poznat. Také jsem postrádal větší akci a efekty byly vyloženě televizní. Jediné, co mi scházelo, však byla Jiřina Bohdalová, která by měla být součástí každého pořádného Vánočního programu.

plakát

Fantazie 2000 (1999) 

Jak dost možná můžete očekávat, animace i hudba jsou na špičkové úrovni. Takže se seberte a jděte se na to kouknout, stojí to za to. Jediné, v čem nová Fantazie pokulhává za tou starou, je pojivo, kterým jsou jednotlivé segmenty pospojovány. Abyste chápali: stará Fantazie působí značně uhlazeně a i momenty, v nichž nám konferenciér osvětluje, co že to vlastně nyní uslyšíme a uvidíme, jsou značně stylizované a z dnešního pohledu působí staromilsky-nostalgicky. Dvoutisícovka na stylizaci rezignovala a výplň mezi jednotlivými díly obstarávají nejrůznější - dnes již můžeme říci "dobové" - celebrity, a to způsobem televizně-estrádním. Celkově máte pocit, že zatímco stará Fantazie byla určena pro kina, ta nová byla vyrobena pro televizi. Je ovšem docela možné, že to byl záměr a že za 47 let budou naši potomci se stejnou nostalgií obdivovat, jak dobře ta Fantazie 2000 vystihuje televizní masovou kulturu konce 90. let. To ovšem kritizuji jen nějakou jednu sedminu celkové stopáže.

plakát

Fantazie (1940) 

Pokud jste tento film neviděli, zanechejte všech činností a okamžitě to napravte - on se totiž nijak recenzovat ani komentovat nedá. Tento film se musí vidět. Pro mne je to jeden z nejlepších Disneyho snímků vůbec.

plakát

Sněžný drak (2013) (TV film) 

Aby bylo jasno: tahle pohádka se nestane jedním z tradičních Vánočních pokladů ČT, ale i tak se řadí k nejlepším televizním pohádkám posledních několika let. Místy sice ztrácí tempo, jindy naopak přistupuje k nepatřičně zkratkovitým zvratům a některé postavy scénárista mohl rovnou vyškrtnout, přesto jsem se na ni vydržel bez problémů dívat od začátku do konce. Velký kus práce odvedl David Ployhar s kamerou - tak dobré kompozice aby člověk v moderních českých filmech pohledal. Konečně i režie se projevuje poměrně dobře a herci nepřehrávají ani se nijak nepitvoří. Pohádka má u mě plné tři hvězdičky a tyto povyšuji o jednu hvězdičku coby motivační odměnu pro tvůrce; celkové skóre však zaokrouhluji na pět hvězdiček, aby existovala protiváha všem "odpadistům", jež zřejmě neviděli včerejší skutečný odpad. V absolutních hodnotách se totiž tato pohádka k včerejšímu veledílu s Bohdalkou a polenem v hlavní roli rozhodně blížit nemůže.