Ruslan (2009)

Střihači se po několika ne příliš úspěšných pokusech naučili sestříhat akci tak, aby to vypadalo, jako když Seagal stále máršl-ártuje, což je zajisté pokrok. Stále je to sice jednoduchoučká Seagalovka se slaboučkým scénářem, ale dívat se na to dá celkem pohodlně.

Tracy (2009)

Amatérský film profesionálního filmaře. To se musí vidět! Mladý chlápek se rozhodne zabrousit do investigativní dokumentaristiky a po třiceti letech vlastními silami odhalit vraha svého dětského idola, bláznivě vypadajícího chlápka z televizní show. Tento chlápek dětem kladl otázky a ať dítka odpovědela jakkoliv, vždycky řekl, že je to správně. Jak už bylo naznačeno, cesta hlavního hrdiny za pravdou je prezentována jako mystifikační dokument. Jedná se o bláznivou absurdní komedii a parodii stupidních pořadů dřevních amerických kabelovek. Evropský divák, bohužel, většinu narážek nemá šanci pochopit, a tak si musí vystačit s jinými komediálními prvky - ty však kvalitativně značně oscilují od vysloveně povedených až po mimořádně trapné. Film však překvapuje řemeslnou zručností a na to, že byl natočen "na koleně", také rozsahem (tvůrci museli vytvořit různé znělky, fiktivní pořady, rozhovory apod.) a speciálními efekty; dokonce i herecké výkony jsou o chlup výš než u běžných amatérských filmů. Jinak řečeno, jedná se o mimořádně zručně provedený amatérský snímek s velmi - ale opravdu velmi - naivním příběhem. Málem bych zapomněl: je ke shlédnutí zdarma na tracymovie.com

Asterix a Olympijské hry (2008)

Jak proboha může projekt s takovým rozpočtem skončit takhle? Vypadá to, jako kdyby se někdo den před natáčením na tři hodiny posadil a rovnou vyplodil technický scénář. Tohle jednoduše NEMOHLO vzniknout normální cestou... Jedna hvězdička patří těm několika málo Delonovým, u kterých jsem se pousmál. Jinak bída.

Skeleton Man (2004) (TV film) odpad!

Jinak je to, přátelé. Geniální veledílo ve stylu Inception, to je oč tu běží! Archeolog provádějící výzkum krabice se senem je infikován záhadnou houbou způsobující halucinace. Po krátké schizoidní epizodě, kdy si myslí, že byl zabit Smrtkou poté, co se převtělil do své asistentky, se ve své mysli stává ptákem-dravcem. Tento pták sní a vytváří si rozštěpenou osobnost: nyní je skupinou houbařů. Houbaři věří, že jsou členy Delta Force, kteří byli vysláni na pomoc kolegům. Indián konzumující fazole, zabitý rybář a další WTF scény jsou pak projekcemi traumatizujícího dětství archeologa z první úrovně do snové reality. Snová realita je divákovi podsouvána formou různých náznaků: neustále se měnící oblečení aktérů, jizva stěhující se po Casperově tváři, mobily místo vysílaček, kůň měnící barvu jako chameleon apod. Jediným axiomem těchto alternativních realit je postava maskovaného vraha, jezdce, lučištníka, sběrače plodů, smrtky a indiána, jenž představuje personifikaci Freudovského Todestriebe. Konec filmu pak má alegorický význam: je jedno, jakou realitu prožijete, touha po smrti je nesmrtelná. *** Anebo to byl totální odpad kategorie Ř se záporným režijním skóre, komatózním scénáristou a hudbou, co vyrobil pes proběhnuvší se po zvukařském pultu. Každopádně se jedná o mimořádnou perlu, u které jsem se také mimořádně bavil.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Jako fujtajblhoror to ujde, problémem však byly postavy, z nichž mi žádná nebyla sympatická. Díky tomu mi bylo taky úplně jedno, zda-li někdo přežije nebo ne. Už od konce první třetiny jsem se jen v duchu vsázel, koho a kdy zamordují. Z filmu tak zbyl jen pocit vyvražďovacího binga a nic víc...

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Psychedelická a stylizovaná jízda. A velice zábavná! Jako kdyby ty staré komiksy a animované filmy ožily. Otázkou zůstává, proč se film tolik odlišuje od toho prvního.

Kytice (2000)

Filmu dávám dvě hvězdičky místo možných čtyř, neboť neznalý literární předlohy konec některých básní nepochopí buď vůbec (Vodník), nebo je pochopí rovnou špatně (Štědrý den). Jen na ten film zkuste jít s cizinkou (cizincem) a hned to pochopíte...

Purpurové řeky (2000)

Atmosféra? Check. Herci? Check. Příběh? ... Příběh? Ehm, no, on tam vlastně žádný není. Detektivové vyšetřují a vyšetřují, aby vše nakonec vyřešil deus ex machina. To u filmu, který se prezentuje jako krimi, představuje značný nedostatek. Jako kdyby Colombo vyšetřoval vraždu a najednou odněkud přiběhl vrah, přiznal se a zemřel. Na co pak ten dlouhý příběh? I tak to ale není špatný film a stojí za shlédnutí.

Asterix a Obelix (1999)

Jednoznačně nejlepší hraný Asterix. Pokud se vám líbí Asterixovy animované filmy, pravděpodobně se vám bude líbit i tento film.

Fantazie 2000 (1999)

Jak dost možná můžete očekávat, animace i hudba jsou na špičkové úrovni. Takže se seberte a jděte se na to kouknout, stojí to za to. Jediné, v čem nová Fantazie pokulhává za tou starou, je pojivo, kterým jsou jednotlivé segmenty pospojovány. Abyste chápali: stará Fantazie působí značně uhlazeně a i momenty, v nichž nám konferenciér osvětluje, co že to vlastně nyní uslyšíme a uvidíme, jsou značně stylizované a z dnešního pohledu působí staromilsky-nostalgicky. Dvoutisícovka na stylizaci rezignovala a výplň mezi jednotlivými díly obstarávají nejrůznější - dnes již můžeme říci "dobové" - celebrity, a to způsobem televizně-estrádním. Celkově máte pocit, že zatímco stará Fantazie byla určena pro kina, ta nová byla vyrobena pro televizi. Je ovšem docela možné, že to byl záměr a že za 47 let budou naši potomci se stejnou nostalgií obdivovat, jak dobře ta Fantazie 2000 vystihuje televizní masovou kulturu konce 90. let. To ovšem kritizuji jen nějakou jednu sedminu celkové stopáže.