J. Edgar (2011)

Clint Eastwood tentokrát sáhnul po scénáři Dustina Lance Blacka a natočil v jádru temný snímek o zakladateli a svým způsobem vůdci americké FBI. Hlavní roli svěřil Leonardu DiCapriovi, který se toho zhostil velmi příznačně, zodpovědně a s respektem k této osobě. Téměř životopisný příběh od založení FBI až po jeho smrt prezentuje dobu poměrně těžkou co se týče politického uvážení i zájmu veřejnosti. Nelehké prosazování zákonů pomáhající k dopadení pachatele i odvracení špíny a pomluv bralo za své J. Edgar byl v jádru velmi drsný a šel si tvrdě za svým a to bez ohledu na nikoho a na nic. Pro mnohé byl trnem v oku, avšak měl výsledky a o to šlo především. Každopádně se stal historicky velmi zajímavou osobností plného nezodpovězených otázek a nevyřčených tajemství. Eastwoodovi se povedlo zachytit opravdu ponurou dobu, která však byla svým způsobem nutností a to nejen po politické stránce. Při sledování snímku může i zatrnout a vyvolat neblahé pocity. A možná to bylo i Eastwoodovým úmyslem, což by se mu povedlo. Jedná se tedy o povedenou historickou zajímavost, která spíše osloví americké diváky.

Tři muži v Bretani (2001)

Při sledování této komedie jsem si vzpomněl na poněkud postarší snímek 'Tři muži a nemluvně'. Tentokrát se však tři pánové starají o své vlastní děti z důvodu společného odjezdu svých manželek na dovolenou. Humorné situace s tím spojené jsou tedy hlavní devízou tohoto snímku, které se však bohužel stali už velmi otřepaným a tak tedy tudíž nijak zábavným motivem. Vše co se tu objevuje není nic nového pod slunce, takže je myslím na místě si připomenout jedno staré pořekadlo, a to, že opakovaný vtip už prostě není vtipem. Kdo však mnou zmíněný postarší snímek neviděl, může ho tento pobavit. Jinak se jedná jen o mírně odpočinkový film, který občas dokáže vyvolat úsměv na tváři.

Vše, co můžeš chtít (2005) (TV film)

Televizní snímek hrající si s motivem imaginárního milence sympatické mladé ženy. Nic ji tak nechybí a žije si svůj spokojený život. A to do té doby, než jí osud přivede do cesty sympatického muže. Příběh o rozhodování a velké lásce nijak neurazí. Televizní formát neškodí a naopak přivádí příjemné vyprávění zamilovaného příběhu. Ani neoriginálnost nijak nevadí. Dá se tedy říci, že se to televizním tvůrcům tentokrát povedlo.

Dunya a Desie v Maroku (2008)

Veselá dámská road-movie, kde si užívají radosti a starosti dvě zapřísáhlé kamarádky. Zajímavostí je, že jedna, Maročanka Dunya, pochází z muslimské rodiny a druhá, místní Desie, z té obyčejné. Oni se navzájem respektují, ale muslimská rodina je vzteky bez sebe. Scéna, kdy všichni sedí zahalení v tmavém oblečení ve viditelném vedru na pláži a pohoršeně se dívají a komentují Desie v bikinách, přičemž zakáží Dunyi s ní kamarádit a nařídí aby Desie odešla, ve mě vyvolalo jenom odpor k muslimům. Na druhou stranu by mě také zajímalo, jestli některé scény, které zesměšňují muslimské zvyky, tuto komunitu nepřivádí k nepříčetnosti. Film je však jinak velmi povedený. Zabývá se běžnými životními problémy ve vztazích a těhotenstvím. Dokáže pobavit a vcelku i osvěžit.

Dávám tomu rok (2013)

Trochu neobvyklá, ale zato svěží a zábavná romantická komedie, kde se kupodivu nejedná o svatbu, ale naopak o rozvod. Snímek tedy očekávaně svatbou nekončí, ale začíná. Jenomže to nějak neklape a oba jsou k řešení situace nezávisle na sebe výsostně rozhodnuty. Kdo však udělá ten první krok? A tak dochází k různým zábavným i absurdním situacím, které však nepřekračují patřičnou mez a drží se náležitě na uzdě. Snímek je přiměřeně jednoduchý a velice uspokojiví.

Až si vydechnu (1995)

Ryze černošský film o čtyřech ženách hledajících své postavení v životě, porozumění a milostný vztah. Vcelku vlažný příběh neupomínající romantismus a myšlenkové pochody s tím spojené by se dal strávit, kdyby neměl tak nepřiměřenou délku. Vyprávění se totiž vcelku neúprosně táhne a když to má ještě k tomu stopáž přes dvě hodiny, nejeden divák je rázem ze sledování až neúměrně unaven. Škoda, neboť určitou myšlenku to má. Přínosem je i přítomnost většiny afroamerických herců byť pro některé i v nezvykle malých rolích.

Hra pro čtyři (2007)

Zajímavá zápletka výborně zpracovaná a to tak, jak to Francouzi umějí. Svěží tempo a mírný humor je předností příběhu o nevěře. Osudové setkání dvou lidí, jejichž partneři je spolu podvádějí. A proto začnou společně konat mnohé aby vše zvrátili a aby se vše vrátilo do starých kolejí. Byť je přítomný pouze mírný humor, dokáže příběh pobavit. Řekl bych, že málo kdo odhadne jak to nakonec celé dopadne. Dějství dokáže upoutat pozornost a i jistou zvědavost. Nenáročný snímek u kterého se dá příjemně odpočinout.

Vězeňská kapela (2009)

Mladý talentovaný mládenec snící stát se skladatelem se dostane do vězení. Ani to ho však neodradí a i přes počáteční nedůvěru vedení věznice poskládá z vězňů orchestr, nacvičí s nimi skladbu a hodlá soutěžit v soutěži talentů. Snímek rodinného typu sice nijak humorem nepobaví, ale názorně dává najevo poučnou myšlenku, že když si člověk za něčím jde, dotáhne to až do zdárného konce.

Lásko moje, kde jsi? (2003)

Sophie Marceau opět zazářila v romantickém snímku o ženě jdoucí za svým štěstím, která ji však zatáhla tak akorát do slepé uličky a nerozhodnosti. Vdaná žena mající věčně zaneprázdněného a nudného manžela. Co se jí tak asi honí hlavou. Příběh je soucitný mající hlavně v ženách jisté pochopení. Romantická atmosféra je držena po celé vyprávění, takže nedojde k dramatu ani k akci. Sophie je tradičně přirozená a její francouzský půvab a šarm dává za své. Příběh je vskutku jako ze života z prostředí lidí z poněkud vyšších vrstvách. Ale co na tom. Jak se říká, tohle se může stát i v horších rodinách. Příjemný film k příjemnému romantickému večeru.

Velký Buck Howard (2008)

Příběh o upadajícím iluzionistovy který se snaží svoji kariéru opět vyzdvihnout do podvědomí široké veřejnosti je inspirován skutečným příběhem pro nás neznámém umělci říkajícím se 'Úžasný Kreskin'. John Malkovic ho pojal vskutku až šíleným dojmem o podivném podivínovy jdoucím za svou kariérou stůj co stůj. Show business je zachycený zcela reálně, takže máme možnost sledovat onu nejednoduchost a dřinu se někde prosadit a stát se vyhledáváním. O komedii či drama však nijak nejde. Vše je v peripetii poklidnosti a omšelé reálnosti běžného života. Nějaká filmová pecka to však nijak není, takže mnohý po jeho shlédnutí zřejmě zapomene.