Chyby (2021)

Taková pěkná vesnická romance. On vidlácká lopata, ona prodavačka z Lidlu s minulostí z pornoprůmyslu. Nejdříve je všechno sluníčkový, pak vypadnou ze skříně kostlivci a přijdou na řadu výčitky, facky a odcizení. Celý film odtáhla skvělá Pavla Gajdošíková, nejzábavnější moment ale přišel až se závěrečnými titulky. Jan Prušinovský už natočil lepší věci, na druhou stranu buďme rádi za každý český film, ve kterém nehraje Langmajer stárnoucího seladona.

Setina sekundy (1981)

Jsou filmy, které nestárnou. A pak jsou filmy, které v době vzniku byly sice hitem, ale s odstupem několika desetiletí vyvolávají jen schovívavý úsměv. A to je případ i sportovního dramatu o partě italských lyžařů, kteří hřešili na bohémský život až do chvíle, kdy jeden z nich zůstal po pádu na sjezdovce upoutaný na invalidní vozík. V osmdesátkách jsem ten film dosti žral, zatímco dnes dávám 3 hvězdičky pouze z nostalgie.

American Horror Story - 1984 (2019) (série)

9.série se dá rozdělit na 2 části. V té první se parta retardů rozhodne odjet na tábor dělat vedoucí, kde je naštěstí místo dětí čekají hned 2 sérioví vrazi. Ti mají za úkol na 3 hodiny zabavit diváka kuchanim oněch nešťastníků, což časem začne být trochu stereotypní a navíc při frekvenci 1 zabití každých 10 minut brzy dojdou lidi, kteří by se ještě dali zabít. To tvůrci bohužel vyřešili tak, že začali zabité znovu oživovat, aby bylo dál koho zabíjet. A já jen nechápavě kroutil hlavou, zda jde o vzdání holdu hororům z 80.let, nebo zda jde o parodii. Druhá půlka série nás pak neustále přenáší v čase do různých období před i po onom masakru, aby bylo divákovi vše vysvětleno a aby celý příběh dával alespoň trochu logiku. Ale abych i chválil, pochvalu zaslouží tvůrci za navození dokonalého osmdesátkového retra i za černý humor, s kterým nechávali masakrovat nebohé oběti.

Bod varu (2021)

Chceteli natočit opravdový horor, nepotřebujete ani upíry, ani zombíky, ani masové vrahy. Stačí, když umístíte kameramana do kuchyně plně obsazené restaurace a necháte ho natočit 90 minutové video bez jediného střihu. Vařil jsem v podobných kuchyních 20 let a plně jsem soucítil s hlavním hrdinou. A pokud se mě někdo v budoucnu zeptá, proč už v restauraci nevařím, odkážu ho právě na tento film.

Ozark - Season 3 (2020) (série)

Určitě zatím nejlepší série, vztahy mezi postavami se vyhrotí hned na začátku a pak už je to jen jedna velká jízda, byť hluchá místa se samozřejmě našla také.

Průsmyk (2019) (seriál)

Mrtvola na hranicích a nesourodá dvojice detektivů ze 2 zemí v honbě za psychopatickým zabijákem. Jasně, to už tu jednou bylo a nutno říci, že Most stavím přece jen o level výš, než Průsmyk. Hlavně první půlka Průsmyku je dosti slabá, ale kdo vydrží, dočká se v závěru velmi dobré krimi. Hlavní padouch se vyprofiluje jako všehoschopný magor a pochvalu zaslouží i dvojice detektivů, byť Gedeon se z podivína v sežvejkaném saku proměnil v sympaťáka až v průběhu seriálu.

Ozark - Season 2 (2018) (série)

Kdo čekal, že 2.řada naváže na povedený závěr té první, bude zklamán. Chvílemi se to neskutečně vleče a postava asi jediného sympaťáka Martyho je upozaděna na úkor jeho manželky, která často bere řešení problémů do svých rukou. Po 20 epizodách už mi většina postav svým chováním leze na nervy a to, že některá z nich občas zkape je pro mně jedno z mála pozitiv 2.série. Asi bych už s Ozarkem skončil, ale nadšené recenze na 3.řadu ve mně vzbuzují naději, že má smysl ve sledování pokračovat.

Karel (2020)

2 hodiny vzpomínání, bilancování a odcházení Mistra, to je celkem vražedná stopáž. Dokument určený hlavně fanouškům Gotta, kteří se u toho budou dojímat a budou hltat každé jeho slovo. Pokud ale budete chtít za 50 let ukázat nastupujícím generacím, kdo byl Karel Gott, z tohoto dokumentu se toho zase tolik nedozví. Berme tedy tento film jako poslední dárek Gotta pro jeho fanoušky, které musel asi bezmezně milovat, když k sobě pustil televizní štáb i v době, kdy už byl na pokraji sil.

Čas (2021) (seriál)

3 dílná minisérie je exkurzí do britského vězeňského systému. Sledujeme osud dvou čestných a rovných mužů, vězně a dozorce, kteří jsou vystavováni situacím, ve kterých je velmi složité morálně obstát. Skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů, věrohodně vystihnutá atmosféra věznice a zajímavě podané téma viny, trestu a odpuštění.

Ozark - Season 1 (2017) (série)

Marty je sympatický finanční poradce, který upadne v podezření, že okrádá drogový kartel, pro který léta pere peníze. V patách má kromě mafiánů také FBI, nepřátele si nadělá i u jezera Ozark, kam se s rodinou přestěhuje. Do toho starosti s nevěrnou manželkou a rozmazlenýma fakanama, no zkrátka se nenudí a každý průser hasí tak, že si zadělává na průser další. Zpočátku pomalý děj se slušně rozjel a závěr 1.série přinesl velmi dobrou podívanou, která svým napětím, černým humorem i bizarností některých postav dává vzpomenout na legendární Fargo.