• Western

Ples příšer (2001)

Pro mě hodně rozporuplný film. Na začátku Foster sesypal na jednu hromadu obrovský koncentrát všeho možného, pak zařadil zpátečku a po zbytek filmu se to vše snažil naředit do poživatelné podoby... Možná se to někomu tak líbí, mě to přišlo přitažené, neskutečně vykalkulované... K výkonu Halle Berry v jistých (horizontálních) scénách filmu, hmmm:-) Z celkového dojmu o dvě třídy výš vystupuje nádherná závěrečná scéna, kvůli ní film opravdu stojí za to vidět. Celou dobu do vás Foster buší jak "hluchý do vrat", a pak přijde tohle...

Vyvolený (2000)

"Jsme na stejné křivce, jen každý na jejím opačném konci". [spoiler] Úchvatná konstrukce, to každopádně, ale ne tak úplně bez chyb... "Hledal jsem tě!" Buď má zlo na svůj protipól zvláštní intuici, nebo je podle zákona pravděpodobnosti takových nadupaných tatínků jen v NY přes 30 tisíc:-) [/spoiler] Ale dost šťourání. Je to jeden z filmů, který po sobě zanechá dokonalé echo. Závěrečná pointa byla jedna z nejlepších, bavilo mě to.

Bugsy (1991)

Hodně bláznivá doba, milionářské pozlátko, Kalifornie, Hollywood..., až se mi tady trochu vytrácel pocit autentičnosti. Mafián, co "střílí jen ty špatné", a to včetně Mussoliniho:-), pak ta gangsterská lovestory... Trošku koktejl, ale proč ne. Každopádně nutno dodat, filmy např. s De Nirem jsou o dost někde jinde.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Svým pojetím možná spíše námět pro divadelní hru. Výborně vybalancovaný vývoj postojů "obyčejných Amíků" z 50. let. Film dovedně brnká na citlivé strunky tehdejší společnosti. Více než kde jinde zde celý dramatický efekt stojí na skvělých hereckých, někdy až divadelních výkonech.

Hořký měsíc (1992)

Láska, chtíč i totální destrukce. Vše neskutečně intenzivní, perfektně vybalancované, působivé, ... a hlavně těžko popsatelné. Tento film musím vidět znovu!

Drsný časy (2005)

Film o fetu a pouličních flákačích, ok. Provařené téma válečných vysloužilců, ok. Ale taková snůška chlapáckých póz, tuposti a velkohubých keců, sorry.

Utržený ze řetězu (2005)

Jeden z mála akčních filmů, který jsem viděl "více než jednou":-) a pořád mě baví. Kdo by nefandil otrhanému klučinovi, který vypreparuje pytel s pískem stejně lehce, jako bandu hromotluků. Kdyby s ním život takto krutě nevydrbal, byl by jistě téměř éterická duše:-)

Dobří holubi se vracejí (1988)

Komorní drama, místy hodně hořká komedie, každopádně zásadní film s neskutečným hereckým obsazením. Milana Kňažka jsem nikde jinde lépe hrát neviděl. Stále aktuální téma a je jedno, zda jde o prostředí léčebny, nebo ti "trestný bod" dá úplně někdo jiný někde jinde.

Žár těla (1981)

Víc, než jen solidní krimi, a to i po letech. Dobrý příběh, skvělá atmosféra a hlavně Kathleen Turner! Nutno dodat, dokázala být velmi ..., přesvědčivá;-)

Nebe a země (1993)

Četa, Full Metal Jacket, Apokalypsa, Lovec jelenů, něco jako rodinné stříbro na csfd. Snímek Nebe a země jsem neznal a musím říct, posadil mě na zadek! Taková koncentrace prožitků z toho nejobyčejnějšího lidského pohledu! Zoufalství, které někoho zlomí a v jiném spustí zvláštní pragmatismus zvyšující jeho šanci na přežití. Dívka vychovaná v budhismu přesouvá podstatu filmu dál od obou válčících stran, nerozlišuje na "dobré a špatné". Jediná věc, která mi moc neseděla, bylo finále ve Státech. Film úplně změnil výraz a tempo, vše bylo jaksi přetažené až někam na hranici karikatury. A to včetně Hiep Thi Le (něco si o ní musím přečíst), která byla do té doby naprosto skvělá. Film toho měl tolik co říct, že mohl být delší...