Nedostižný Gretzky (2003)

Informacemi mnohem lépe nabitý dokument než Vysoko nade všemi. Škoda, že zde chybí rozebrat okolnosti přestupu do St. Louis. Samotného by mě zajímalo, proč zrovna Wayne mířil zrovna sem. Jinak takové ty povídačky o tom, že to byl hokejista jedné éry vůbec neberu. Hrál v nějaké době a v té absolutně dominoval. Takže předpokládám, že i kdyby se narodil o 20 let později, prostě by dominoval znovu, pouze by nezaznamenal tolik bodů. 100%

Top Gun: Maverick (2022)

Tak nakonec přece jsem se dočkal! Už jsem nikdy nepočítal s tím, že v kině znovu zažiju další Den Nezávislosti, Armageddon či další jim podobné snímky, na které mě tak bavilo chodit na konci 90. let. ...dlouhé roky nic a pak za to vzal Tonda a naservíroval nám tuhle parádu, ve které člověk nemusí řešit lesby, gaye, korektnost, hyperkorektnost, různé kvóty, CGI a nebo snad záporáka s obří rukavicí. Zkrátka vrací se Mev, ano zestárl, ale stále tam má v sobě toho kluka, kterého jsme u něj vždy viděl ve filmech nejraději. Když sedí na baru a pozoruje svou Jennifer Connelly, má to sílu. Když ho z baru vyhodí a on si ve flashbacích vzpomene na Goose, má to mega sílu, při které člověku naskakuje husí kůže. Když potom školí mladé naděje, člověk tak nějak tuší jak a co se bude v dalších minutách na plátně vůbec dít, ale vůbec to nevadí. Tady ne. Tady jsem se dostal zpátky akčním velkofilmům. K takovým ke kterým se hrozně rád kdykoliv vracím. K takovým které se už dnes netočí. S Tondou, který je stále pořádnou a mimořádnou akční stár! Závěrečná mise je už pouze taková třešnička na dortu. Jasné, stručné, dlouhé ani náhodou, ve filmu není nic navíc. Občas písnička z původního filmu. Vzpomínka na Tonyho Scotta a já ti Toníku ještě jednou z celého srdce moc děkuju za tento dárek a zážitek. Pro mě už teď Film roku a doufám že něco tak dobrého v tomhle žánru bude vznikat i nadále. 100%

Amadeus (1984)

Amadeus je všeobecně považovaný za Formanův až druhý nejlepší film, ale copak tohle může pro někoho znamenat menší divácký zážitek? Forman dovedl k dokonalosti původní scénář s myšlenkou, že Amadeus měl svého úhlavního nepřítele jménem Salieri. Nicméně tato hypotéza se z 99% nezakládá na pravdě. Smích Toma Hulce mě dokáže vždy fascinovat, jak začíná jít do tuhého, vyskytuje se stále méně a méně. 90%

Velký bazar (1973)

Blázny ze stadionu mám rád, ale Velký bazar je ještě výše. Neskutečné gagy, frky, fóry, hlavně tedy fyzické. Scénu s prasátkem za volantem jsem pouštěl doma opakovaně. Ihned jsem doporučil tchýni a dětem se to samozřejmě také moc líbilo. Pro mě absolutně dokonalá francouzská crazy komedie. 100%

Šestý smysl (1999)

Zřejmě nejzářivější příklad filmu, který při druhém podívání už nikdy nemůže být tak dobrý jako poprvé. A poprvé to byla jasná pecka a dodnes se jedná o jasný M. Nightův vrchol. Bruce Willis se v té době pomalu loučil se svou akční kariérou a herecky jednoznačně uspěl. 90%

Poslední souboj (2021)

A pak, že se už netočí skvělé velkolepé historické kousky. Ridley Scott to rozhodně dokázal. Problém je, že v kinech Poslední souboj neuspěl. Kde ovšem bude mít na růžích ustálo jsou nároční diváci. Ridleymu jsem zase jednou zobal z ruky. Sice mě malinko zneklidnily 3 trošku odlišné úhly pohledu, ale na závěr se na mě vyřítil nejlepší souboj muž proti muži za posledních několik let. Ta intenzita závěrečného duelu je zkrátka parádní. 90%

Pahorek (1965)

Sidney Lumet je opravdová legenda světové režie. Spousta jeho filmů mě unikla a viděl jsem jich pouze minimum. Určitě tento nedostatek musím časem odstranit. Pahorek je skvělý. Místo, kam se chodí opravdu za trest. Connery v roli vzbouřence předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Mě ovšem zaujal neskutečně uřvaný seržant Wilson v životní dabingové roli Josefa Větrovce. Prakticky je to jeho one man show. Při scénách, kdy vězni běhají po pahorku, mě film fyzicky vyčerpal. 95%

Pásky z Nagana (2018)

...Kanadské trauma se nějakou dobu jmenovalo Česká republika. Z Haška byli nemocní. Na naše hráče hákliví. 90%

Nagano 1998 - hokejový turnaj století (1998)

Hokej na konci 90. let jsme uměli na podtrženou jedničku. S nepřekonatelným Hašanem v bráně jsme napsali ve své době nejkrásnější možnou hokejovou pohádku. Samozřejmě pro nás.  "Přepište dějiny!" 100%