Top Gun: Maverick (2022)

Tak nakonec přece jsem se dočkal! Už jsem nikdy nepočítal s tím, že v kině znovu zažiju další Den Nezávislosti, Armageddon či další jim podobné snímky, na které mě tak bavilo chodit na konci 90. let. ...dlouhé roky nic a pak za to vzal Tonda a naservíroval nám tuhle parádu, ve které člověk nemusí řešit lesby, gaye, korektnost, hyperkorektnost, různé kvóty, CGI a nebo snad záporáka s obří rukavicí. Zkrátka vrací se Mev, ano zestárl, ale stále tam má v sobě toho kluka, kterého jsme u něj vždy viděl ve filmech nejraději. Když sedí na baru a pozoruje svou Jennifer Connelly, má to sílu. Když ho z baru vyhodí a on si ve flashbacích vzpomene na Goose, má to mega sílu, při které člověku naskakuje husí kůže. Když potom školí mladé naděje, člověk tak nějak tuší jak a co se bude v dalších minutách na plátně vůbec dít, ale vůbec to nevadí. Tady ne. Tady jsem se dostal zpátky akčním velkofilmům. K takovým ke kterým se hrozně rád kdykoliv vracím. K takovým které se už dnes netočí. S Tondou, který je stále pořádnou a mimořádnou akční stár! Závěrečná mise je už pouze taková třešnička na dortu. Jasné, stručné, dlouhé ani náhodou, ve filmu není nic navíc. Občas písnička z původního filmu. Vzpomínka na Tonyho Scotta a já ti Toníku ještě jednou z celého srdce moc děkuju za tento dárek a zážitek. Pro mě už teď Film roku a doufám že něco tak dobrého v tomhle žánru bude vznikat i nadále. 100%

Chyťte Cartera (1971)

Hodně lidí má tenhle film za první skutečný Cainův masterpiece. Tak určitě, role je to výrazná. Caine velmi rázný, prostě takový jakého jsem jej ještě nikdy neviděl. Tím bych asi ukončil pozitiva. Film nepěkně zestárl, britské prostředí začátku 70. let není nic kde by si přál člověk jet v létě na prázdniny. Postavy jsou občas trošku zvláštní. Kolikrát mě až zaskočilo s jakou nekompromisností bez předchozího varování Carter likviduje postavy, u kterých jsem kolikrát ani netušil že jsou záporné. 50%

Ti druzí (2001)

Vlastně se o horor ani nejedná. Sledujeme spíše rodinné drama s hororovými prvky, aby na nás ke konci vykoukl jeden parádní zvrat, po kterém se nám dvakrát otočí hlava. Film má ukázkově znepokojivou atmosféru a když už  dojde na strašení, tak to je jedním slovem excelentní. Málokdy člověku u filmu dokáže naskočit takhle krásná husina. 75%

Smrt na Nilu (2022)

Vražda v Orient Expresu mě moc nebrala a překvapivě Smrt na Nilu je na tom lépe. Není to sice žádný kvapík, ale líbí se mě prostředí. Zpočátku vše vypadá jako příjemný výlet a hodinu se čeká na vraždu. Napadla mě na začátku taková myšlenka, kdo měl motiv zabít Gal Gadot, s hrůzou jsem zjistil, že můj tip na tak nějak vyšel. Nebudu prozrazovat :) 65%

Amadeus (1984)

Amadeus je všeobecně považovaný za Formanův až druhý nejlepší film, ale copak tohle může pro někoho znamenat menší divácký zážitek? Forman dovedl k dokonalosti původní scénář s myšlenkou, že Amadeus měl svého úhlavního nepřítele jménem Salieri. Nicméně tato hypotéza se z 99% nezakládá na pravdě. Smích Toma Hulce mě dokáže vždy fascinovat, jak začíná jít do tuhého, vyskytuje se stále méně a méně. 90%

Velký bazar (1973)

Blázny ze stadionu mám rád, ale Velký bazar je ještě výše. Neskutečné gagy, frky, fóry, hlavně tedy fyzické. Scénu s prasátkem za volantem jsem pouštěl doma opakovaně. Ihned jsem doporučil tchýni a dětem se to samozřejmě také moc líbilo. Pro mě absolutně dokonalá francouzská crazy komedie. 100%

Pomsta (2021)

Druhá Campbellovka, kterou jsem si dal ve velmi krátkém čase má oproti té Neesonově jedno obrovské eso v rukávu jménem Michael Keaton, nemůžu si pomoct, ale ten herec mě neuvěřitelně baví. Líbí se mi jej sledovat. Líbí se mi když promluví a vždy mě zajímá co jeho postava zrovna říká. Tuhle jinak rutinní záležitost povyšuje o úroveň výše. Maggie Q své hvězdné časy má už dávno za sebou, její přítomnost, ale určitě nic nepokazí. Zbytek obsazení tvoří povinný L. Jackson a odněkud vyhrabaný T-1000. Celkově 50%

Memory (2022) odpad!

Je to ještě horší než nedávné Blacklight, z kterého už si tedy nepamatuju vůbec nic. Liam tentokrát dokonce zastřelí dopraváka. Co to je jako? Hlavní hrdinové přeci policajty nestřílejí, leda ty zkorumpované. Herecké osazenstvo je velmi slušné, režíruje to Martin Campbell, ale film se hrozně vleče. Těšil jsem až naběhnou závěrečné titulky a já nebudu muset koukat na tohoto zmateného Neesona. Člověče buď se na tyhle akčňáky vykašli nebo si aspoň sedni za volant jako v Mrazivé pasti, která se mě líbila z posledního období zřejmě nejvíc. Memory je hrozná nuda. Proto tentokrát odpad.

Ztracené město (2022)

Je neskutečné jak 57letá Sandra skvěle vypadá. Často zní jako klišé, když se napíše, že nějaká herečka vypadá na ty roky dobře, ale teprve u Sandry tahle věc rozhodně zarazí. Ta ženská mládne! Pak se tady objevuje ve skvělé roli Brad Pitt. A potom už nic. Tatum zde hraje feministu, Radcliffe děsného ocasa a v menší roli se zde vyskytuje nějaká knižní nakladatelka a to je teda masakr. Nevím proč mě Hollywood cpe pod čumák obézní černošku, která je ještě navíc neuvěřitelně protivná a nesympatická. Některé scény jsou zajímavé, film solidně odsýpá, ale bohužel se zde objevila spousta věcí, které mě zážitek z velmi dobře vypadající Sandry kazily. 50%

Morbius (2022) odpad!

Za poslední dobu nejzbytečnější a určitě nejhorší komiksovka. Úloha Morbiuse v nějakém tom připravovaném multivesmíru Spider-Manových záporáků je mě naprostou záhadou. Venom jako postava je oproti nesympatickému Jaredu Letovi o několik levelů výše. On mě tedy Leto svého času zklamal i jako Joker v Suicide Squad. Tady to něm rovnou postavili a dopadlo to velmi špatně. Příběh nemá ani na to, aby dokázal naplnit kvótu 90 minut a tak si pomáhá potitulkovými scénkami. Moc mě mrzelo, že v tom na konci musel účinkovat Keaton. Naštěstí diváci nebyly hloupí, do kina nepřišli a Dvojka určitě nevznikne a moc bych se divil, kdyby Morbia jako postavu, vůbec kdy Sony vytáhlo na světlo v jakémkoliv filmu. Špatný film o ještě horší komiksové postavě.