Stopaři (1956)

John Wayne v trošku jiné roli než jak jsem si ho pamatoval. Cedí drsné hlášky, je plný nenávisti a nesnáší komanče. Zub času nemilosrdně na filmu pracuje a nejvíce je to vidět ve střílečkách. 60%

Zabíjení (1956)

Povedený předchůdce Dannyho Oceana. Dalo by se snad i říct že The Killing ještě nenese pozdější znaky Stanleyho tvorby. Závěr je k naším "hrdinům" nemilosrdný. Faktor náhody v tomhle filmu prostě zajímavě míchá karty. A ani ten nejdokonalejší plán nemůže počítat s malým nevycvičeným pejskem. Každopádně Stanleyho hodně povedená netradiční kriminálka. 75%

Anděl na horách (1955)

„Když na to přijde, taky skáču. Skáču dobře, skáču rád.”„Co když se mi udělá v tom kotníku rosol?” -„Rosol? Vždyť běháš jako srnec!” -„Ale já jim to nedaruju! Hned jak přijedu do Prahy, tak jdu s tím k reviznímu, ta noha je prakticky pryč.” V druhém díle se starý bručoun vydává pro změnu do Tater. „Mluvíš jak Čedok. Tak tam jeď sám!” 70%

Lady a Tramp (1955)

Nesdílím všeobecné nadšení. Příběh není zdaleka tak silný jak jsem si myslel. Místo tohoto si raději pustím libovolný díl Toma a Jerryho. 60%

Rebel bez příčiny (1955)

Začátek mě vcelku navnadil na věci příští, ale parádním automobilovým závodem to jakoby vygraduje a dál se nic moc nekoná. Škoda. James Dean rozhodně drsnější na plakátě než na plátně. 65%

Vrahův polibek (1955)

Z úcty k mistrovi dávám 3 hvězdy, ale není to teda žádná sláva. Velké věci se začaly dít hlavně až s dalším Stanleyho filmem. Vrahův polibek je místy docela nezáživný a až napínavější finále výsledný dojem vylepšuje.

Byl jednou jeden král... (1954)

Jedna z nejkrásnějších pohádek. Není náhodou že ji má na svědomí zrovna Jan Werich. Když se navíc dal dohromady s Vlastou Burianem, výsledek jiný než na výbornou ani nemohl být.- "Co ta pixla?" -" Ta se vstřebá." 100%

Okno do dvora (1954)

Nevyhnul jsem se nezbytnému srovnání s Disturbií, která je ovšem více akční a má mnohem větší napětí a spád. Tady se začne něco opravdu dít posledních 15 minut, přičemž scéna kdy Jamesi Stewartovi zazvoní telefon a on už jen trpně čeká ve svém pokoji na nevyhnutelné, je k uzoufání napínavá. Podobnou dávku napětí jsem velice dlouho nezažil. Kdybych měl hodnotit film jako celek, tak je velice upovídaný, v ději se nehneme z bytu ve kterém bydlí hlavní hrdina. Povedený závěr filmu velice významně zvedá hodnocení. 70%

Sedm samurajů (1954)

Film, který mě dlouho míjel. Jako první jsem viděl americký remake a kdybych měl zvolit vítěze, volil bych partu kolem Yula Brynnera a Steve McQueena. Na druhou stranu musím podotknout, že na to že bylo Sedm Samurajů natočeni v roce 1954 jedná o neuvěřitelnou akčňárnu. Dost se mi líbil seznam ze kterého naši Samurajové postupně vyškrkávali zabité lapky, taky jejich plán vpouštění protivníků po jednom nebo dvou byl vynikající. Herci byli sympatičtí a postavy přes můj počáteční zmatek výrazné a originální.

Shane (1953)

Western s luxusním záporákem, kterého hraje Jack Palance. Škoda že přestřelek moc není, zato je zde zastoupena poctivá hospodská rvačka. Závěrečné zúčtování dovedl k dokonalosti až Clint ve svých Nesmiřitelných. 60%