Vyvolený (2000)

První ze trojice mých oblíbených Shyamalanovek, kterou jsem viděl. A nemohl jsem napoprvé věřit vlastním očím a uším. David Dunn (Bruce Willis) jako jediný a zcela bez zranění přežije smrtelnou nehodu rychlíku. A také nikdy v životě nebyl nemocný. Na druhé straně Elijah Price (Samuel L. Jackson), který již od narození trpí kostní vadou, každý pád pro něj je bolestivý a kosti se mu ihned lámou. Tito dva pod Shyamalanovou taktovkou podali brilantní výkony a, opět (po Smrtonosné pasti 3) se jako ''dvojice'' na plátně setkali. K tomu vynikající hudba od Howarda a vyjde vám skvostný thriller, od kterého vás nic neodtrhne.

Znamení (2002)

Super sci-fi thriller a poslední z trojice filmů od Shyamalana, které miluji. Monday opět se závěrečnou pointou nezklamal a opět mě dostal na kolena. K tomu si připočtěme naprosto skvostnou ''práci s tichem'', jak je u něj již potřetí známo, působivě mrazivou hudbu od Jamese Newtona Howarda a vyjde vám další poklad zlatého fondu světové kinematografie. A také mě napadla otázka: Nejedná se o filmovou odpověď na ''světla z Phoenixu'', pravděpodobné zjevení UFO, událost, která se odehrála pět let před natáčením a dokončením tohoto filmu?

Nespoutaný Django (2012)

NO TO BYLO FAKT MASO!!!! Jako obvykle jsem čekal fakt všechno, ale že nám Quentin natočí takhle pěkně krví stříkající westernovku, a že od teď začnu mít westerny rád, tak o tom se mi fakt nesnilo. Tento film je (podle mě) spolu s Pulp Fiction tím nejlepším, co kdy Tarantino natočil. Náš Django není už běloch Nero s kulometem v rakvi, ale černý ( jaký jiný) otrok, později svobodný občan Jamie Foxx s neuvěřitelnou rychlostí střelby a neobyčejně přesnou muškou, takže ani kulomet nepotřebuje a možná by i kulometčíka dřív, než by vystřelil, oddělal anebo by mu pro větší efekt prostřelil koule a nechal by ho pomalu vykrvácet. Ani jsem nedýchal a jen zíral, jak Jamie oddělává jednoho pistolníka za druhým a neustále je sprchován litry krve. Tato role mu neuvěřitelně sedla a jinak si dnes už Djanga jinak než jen s pistolí či puškou, steconem, s brýlemi a na koni neumím představit. U jeho učitele, dr. Schultze Tarantino vsadil na jistotu a OPĚT, po vychcaným hajzlíkovi Hansi Landovi obsadil Waltze do role OPĚT lovce lidí, a OPĚT nešlápl vedle. OVŠEM kdo mě nejvíce ze všech překvapil, byl Leonardo DiCaprio. Neznal jsem jej bohužel jinak než mladíka Jacka z Titanicu anebo nalízanýho snílka Gatsbyho ze stejnojmenného filmu, ale od teď se mi nesmazatelně zapsal do paměti jako otrokář Calvin Candie, který si s bradkou, cigaretkou v puse a v nažehlených oblecích vychutnává krvavé zápasy Mandingů na život a na smrt. Znám jej buď jako dobráka, či snílka, ale jako hajzl mě úplně uchvátil. Tahle role by se měla zapsat jako jeho (hned po Titanicu) nejlepší, co kdy dostal a jakou kdy tak bravůrně zahrál. Samozřejmě i ostatní do svých rolí krásně zapadli, Samuel L. Jackson jako poskok Stephen byl opravdu správně slizký a např. Walton Coggins jako Billy Crash správná svině. Konec zahrnující Djanga v Candieho obleku spolu se svobodnou Broomhildou, co jedou nocí vstříc novým zítřkům, to byla lahodná tečka za tímto skvostem. K tomu si přičtěme velice dobrou kameru a také podle mě jeden z nejlepších soundtracků, co byly kdy vytvořeny (nijak tím nechci shodit naprosto mistrovskou práci Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda, ale tento ''slepený'' soundtrack byl naprosto božský, náměty nebo alespoň názvy písní nádherně zapadly do děje a vytvořily tak krásnou kulisu pro herce). Nebudu tady psát, že to byla pocta spaghetti westernu jako sviňa, to už tady kdekdo napsal snad tisíckrát a bylo by zbytečné pravdu psát znovu po tisíciprvé. Ale napíšu jediné, a to sice: Tento film si nikdy nezaslouží méně než pět hvězd, minimálně za vynikající soundtrack, přesvědčivé herce, strhující kameru a precizní režii. P.S.: Nejpoetičtější scénou filmu je setkání starého Djanga (Nero) s novým u Candieho na baru.( D je neznělé. Já vím.) Protože zde jsem byl dojat nejvíce, zvláště pro pomyslnou úlitbu starému Djangovi, jehož největší přednost (rychlá a přesná střelba) byla takto pomyslně zabalena do hávu vyjadřujícího zadostiučinění těm, co neměli s americkým kontinentem pranic společného, a přesto pro něj a jeho plenitele nejvíce trpěli.

Trestný prapor (2004) (seriál)

Tenhle seriál jsem si náhodou koupil při propušťáku z nemocnice, abych se zase měl na něco dívat. Čekal jsem všechno, ale TO, co jsem dostal, bylo neuvěřitelné. A co jsem dostal: Brilantně zpracovaný válečný seriál o jednotce trestanců, která bojovala v těch nejtěžších bitvách a umírala při nich, či při průzkumech, nebo se jen tak zabíjeli mezi sebou byť jen třeba o stříbrný náhrdelník. Herci podali velice přesvědčivé výkony, zvláště trojici Stira/Glymov/otec Michail jsem si velmi oblíbil, Alexandr Baširov jako karetník Ljocha Stira mě dostal hlavně komicky, jeho triky s kartami a výhry v kartách mě vždy pobavily (''Mám dvě desítečky, a jednadvacet, oko bere! Zouvejte botičky, pane zelenáči!''); Jurij Stěpanov jako Glymov exceluje jako vlastně jediný, ze všech nejschopnější rotný, zároveň mazaný zločinec (''Kdo ti řekl, že se nebojím? Já nejsem odvážný. Jsem mazanej. Tady jsou všichni mazaní. Proto jsme pořád ještě naživu.'') a především jako člověk, Dmitrij Nazarov jako otec Michail z Mulychovského kostela a i jako voják nenahraditelný (''Ty jsi spadl z nebe, nebo co, svatý otče? Přesně tak, synu můj. Posílá tě k nám Hospodin? Přesně tak.''); a nakonec samozřejmě Alexej Serebrjakov v roli majora Vasilije Stěpanoviče Tvjerdochlebova, později velitele oné trestní jednotky, který celý tento kolotoč vede (''Sesadili mě. Na velitele trestní jednotky''). I svini tu najdete v podobě majora Charčenka. Příběh je velice dobře zpracovaný, i režie Nikolaje Dostála je slušná, JENOM kdyby se do toho vrazilo více peněz, i ty bojové scény s tanky by byly lepší a nabídly by nám i větší počet bojových vozidel, než jsme mohli zaznamenat A MOHL by to být velice zdatný protivník Bratrstva neohrožených. Hodnocení všech dílů jasně za 5*.

Kmotr II (1974)

Skvostné pokračování velice precizně natočeného prvního dílu, který tak suprově započal tuto kultovní mafiánskou ságu. Al Pacino jako Don Michael Corleone je víc než přesvědčivý, jeho výkon naprosto převyšuje všechny ostatní. To pravé okénko do života a hienarchie mafie a jedno z nejlepších pokračování předchozího filmu.

Kajínek (2010)

No po zdejších příspěvcích od T2 a od Malarkeyho nemám co dodat. Pravda jako hrom, prostě tento film je na české poměry nadmíru dobře zpracován, herci odvádějí výkony lepší, než by každý čekal, pro Vladimíra Dlouhého byl tento film něco jako The Dark Knight pro Heatha Ledgera (škoda :-( ) a pro českého diváka musí být tento film pecka. To, co dokázali, je víc než dobře odvedená práce. Veliká škoda ovšem je, že to většina z nás ani nedokáže ocenit. Tím končím. 100%

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Slušné pokračování, které sice na začátku nijak neosloví, ale od prvního setkání s jeřábem vás vtáhne do děje a nepustí. Arnold jako Terminátor za 5*, Nick Stahl jako John Connor za 4*, Kristanna Loken jako T-X za 3* a děj filmu za 4*, průměrově tedy za 4*.

Hitchcock (2012)

Krásný biografický film sledující tvorbu a život Alfreda Hitchcocka při jeho nejslavnějším díle mi krásně zaplnil páteční večer a ač se mi ze začátku nezdál, konec byl nádherný a po celou dobu Anthony Hopkins jako Hitchcock nezapomenutelný. A současně by mohl být tento film jakýmsi odrazovým můstkem pro sérii dalších biografických filmů o již zesnulých či současných režisérských velikánech. Moje hodnocení: 80%

Troja (2004)

Pokud mám tento počin hodnotit po filmové stránce, tak dávám 90%, a to za skvěle přehledné bitvy ,krásné kulisy měst a precizně vybrané herce. ALE, pokud mám film hodnotit z hlediska historického, tak to scénáristi a režisér jako vždy s romantikou a nadhledem na věc hodně přepískli a takové trhliny, jako zde jsou (zabití Meneláa a Agamemnóna, útěk Heleny), jsou vysoce neodpustitelné a ději hodně ubližují. Protože kdyby tento film byl natočen tak, jak je popsán v Iliadě, tak by se jednalo nejspíše o nejlepší historický velkofilm, jaký kdy byl natočen a zde by měl určitě 93% a zcela zasloužených. Takhle může být rád za těch vypiplaných 71%. U mě má 65%.