• Krátkometrážní

Lužifčák (2018) (pořad)

Pohodový a srandou preložený rozhovor dvoch moderátorov a jedného hosťa. Funguje ako obrazový trialóg a zároveň podcast. Od úvodných častí, kde prevažovali ako hostia kolegovia moderátorov - iní standupoví komici, sa rozhovory čiastočne posunuli kvalitatívne nahor. Najmä tam, kde boli hostia z iných oblastí - hudobníci, novinári, herečky a tak. Tieto diely nerozoberajú toľko pohľadom zvnútra tvorbu komických vystúpení, ich pocity, ciele. Miestami pre nezainteresovaných rýpanie sa vo výrobe chacha vystúpení zaváňa insiderskou nudou. Hosť je vyobracaný otázkami na rôzne spôsoby, moderátori do toho hovoria vlastné úvahy a príhody. Občas sa nechajú uniesť samožerskou dôležitosťou vlastných vedomostí. Sú ale pomerne vzdelaní a sčítaní, takže to nezaváňa extra trapošinou, či rétorickou nedostatočnosťou. Len semo-tamo improvizačné natiahnuté nejakej odbočky prejde do nudy. Nemá to charakter vyčerpávajúceho výsluchu, skôr pohodovej relácie. Miestami rozosmeje viac ako filmová komédia. Dĺžka málokedy pod dve hodiny. Odporúčam ako jeden z najvtipnejších internetových pravidelných rozhovorov. 65%

Vítejte v Sodomě (2018)

Neoficiálny podtitul filmu: "Váš smartfón je už tam.", vystihuje jeho podstatu. Vizuálne i hudobne podmanivým štýlom ukazuje skutočné základy vyspelej západnej spoločnosti - na čom stojí a padá. Na kapitalizácii výnosov - čoraz výkonnejších a technicky dokonalejších elektronických výrobkov od smartfónov po kamerovú techniku za stále nižšie ceny. A na súčasnej socializácii strát - nech cenu za odstránenie nebezpečného odpadu, ktorým sa všetky tie mobily, telky, pc, reproduktory či foťáky po ukončení funkčnosti stávajú, zaplatí ktosi iný. Niekto, kto sa s týmto odpadom vie a chce poihrať, vyskrutkovať a vypáliť z neho kadejaké pliešky, zlaté nugety, strieborné, kobaltové či medené kúsky. A zároveň sa vystavuje nonstop toxickým splodinám. Najdokonalejší recyklátori sú teda v Afrike, na mieste kde je najväčšia a najtoxickejšia skládka elektroodpadu na svete. Tam končia vlhké sny všetkých, čo každú chvíľu potrebujú nový laptop aj mobil, aby nevyšli z trendov. Tam končia pc a mobily aj všetkých ostatných. Európska únia buduje klimatické spoločenstvo plné ideí a noriem o ochrane životného prostredia. So sprievodnými rečami, že ide o globálnu záležitosť. No v skutočnosti zadrbáva Európa, Amerika aj Kanada africké a indické skládky desaťtisícimi ton elektronického odpadu, ktorý sa tam na skládkach spáli, čím sa brutálne znečisťuje ovzdušie, podzemná voda, zdravie, rastliny aj živočíchy. Je to presne v štýle - Môj dvorček je čistý a upravený, vedro pomyjí môžem šupnúť poza plot susedovi.

Steak (2007)

Chlapec je neustále v škole i mimo nej nechutne ponižovaný. Jedného dňa si s trojicou ponižovateľov, vďaka náhodnému nálezu, radikálne vybaví účty. Za trest je umiestnený na sedem rokov do blázninca. Po prepustení zisťuje, že počas pobytu na psychine sa zmenil celý svet okolo neho: 1. Plastická chirurgia kde len pozrieš. 2. Prirodzené prsia sú out, rovnako tak starý nemoderný humor. 3. Mladí si vytvárajú dementné party, s dementným správaním, oblečením aj rituálmi. Aj by sa dalo zaradiť sa, no vyžaduje to odvahu k zločinu, humor a komunikačné schopnosti. Chudákovi hlavnému hrdinovi i jeho parťákovi z detstva to po istú dobu drží. No obaja patria medzi večných lúzrov a smoliarov.

Střípky ženy (2020)

Nevyšlo, treba skúsiť znova. Vyjdeme z naturalizmu, prejdeme do depresie, zažijeme katarziu a necháme to rozplynúť v rozložitej korune stromu. Tá pojme všetko - nádej pôrodu, trpké sklamanie, vyrovnávanie sa tragédiou, konflikty, katarziu, prijatie matky, prijatie roly matky. nenápadne vložíme tému holokaustu a máme zamiešané na úplne tradičný mainstreamový koláč o vyrovnávaní sa s rodinnou tragédiou.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Spolu komentátori sú sklamaní z nelogickostí v deji a zlého dabingu. Zrejme som jednoduchšie vybavený. Pretože mne nevadilo ani jedno ani druhé. Dabing som si užil. Vojnu považujem za nelogickú vždy. Vrátane jej príčin. Tak akú logiku hľadať v priebehu bojových operácií? Vždy je to vec náhody. Aj prežitie. Naopak, užil som si vskutku skvostné charaktery vojakov. Američan je bufeťák s nechuťou k boju a priamej akcii. Má moje sympatie! Prišiel užiť tichomorského slnka, cigariet a pohody k piesočným plážam. Ešte lepšie! Len vďaka znalosti japončiny. Nebola by k zahodeniu. Namiesto toho je svojim nadriadeným a zároveň kamarátom, vďaka znalosti japončiny, povolaný k náročnej bojovej úlohe. Pôjde pri nej o kejhák. Nadriadený, v podaní Henryho Fondu, sa šmahom ruky mení z podlizovačného kamoša na odpudivo nadradenú a kokotsky prísnu vojenskú gumu. Angličania, ku ktorým je bufeťácky Amík priradený, na tom nie sú s vojenskou cťou a morálkou lepšie. Veliteľom jednotky je nafúkaný obmedzenec. Príliš žerie vojnu. Takýto sú úplne najhorší, viem z vlastnej vojenskej skúsenosti. Vďaka nemu sa v úvode misie takmer tretina jednotky postrieľa navzájom (pri útoku ich veliteľ nevhodne rozostaví oproti sebe). Iný zmrd z jednotky neváha useknúť nepriateľovi ruku, aby získal jeho zlatý prsteň. Neskôr sa v rámci jednotky vraždí. Odopierajú sa príkazy a tak. Z druhej strany spoznáme japonského dôstojníka - sadistu. Vyžíva sa v psychickom i fyzickom mučení protivníkov. Niet si veľmi medzi kým vybrať. Jediným sympaťákom ostáva vojak v podaní Michaela Caina, ktorý nemá zlé nápady ako so všetkým vydrbať a nezničiť si život. No i on sa v závere, žiaľ, zmení na patetického úbožiaka. Hláška filmu: "Pobežíme cik-cak. Ja pobežím cik a Ty cak."

Nonfilm (2001)

Znamenie slobody v prvej polovici končí koncom väčšiny štábu. Znamenie slobody sa tak stáva v druhej polke prízrakom slobody. Je to film? Áno: NONFILM.

Nechte mrtvoly chytat bronz! (2017) odpad!

16.53 Púšťam film. Umenie v ruinách prastarej stavby. Radosť z pohľadu na more. Cikajúca žena v rokoch. Prvé kadávery (= mŕtvoly). Prsia. 17.30 Lúpež zlatých tehličiek obohatia černošky. Stále artovo, avantgardne. 17.32 Nezvyčajných obrazov pribúda. Emočné zaujatie rovná sa nula celá nič. 17.35 Prerušujem pozeranie. Idem sa prejsť na hrad. 22.05 Viem, že to bude až do konca rovnaké, ale keď Horatius povedal, že "Začaté je z polovice urobené", tak pokračujem. 6.30 Uff. Pif a Paf. Som z toho paf. Výnimočný a vysoko nadštandardný umelecký zásmrtok (opak zážitku).

Saint Laurent: Summer of '21 (2020) (hudební videoklip)

Reklamný, hudobno-obrazový klip pre letnú sezónu 2021 známej francúzskej módnej značky Saint Laurent v réžii vyhláseného režisérskeho škandalistu a vizuálneho majstra Gaspara Noé. V znamení režisérom preferovanej tmavo červenej, pohľadov na priechod tlmene osvetleným chodníkom, či chodbami a schodami zámku. Príjemne sa to počúva i pozerá. Okrem staršej herečky Charlotty Ramplingovej v klipe vystupujú len pohľadné, i keď ako správne Bebacek pripomína, dosť vychudnuté modelky. Thrillerovo strašidelný úvod sa transformuje na predstavenie monodrámy. Ak okrem reklamne vizuálneho efektu hľadám aj nejaký význam, tak hádam taký prorocký - vzhľadom na pandémiu budú kultúrne masové predstavenia podliehať aj v lete 2021 podliehať značným obmedzeniam. Divákov i účinkujúcich bude málo. Celkovo budú dominovať ženy.

Každý den v 19.00 (1959)

Pocta každodennej železničiarskej drine pri obsluhe medzinárodného rýchliku Pannonia. Jazdil na trati Berlín-Sofia, ťahala ho parná lokomotíva. Komentár sa nesie v obdivne kolektivistickom a zároveň optimistickom duchu. Obraz zachytáva väčšinu obslužných prác, od upratovania vozňov po vedenie parného rušňa. Poznámka: V dokumente spomenutých, každodenne spálených 15 ton uhlia medzi Prahou a Bratislavou muselo riadne znečisťovať ovzdušie.

24/70 Western (1970)

Protivojnový film. Zachytáva sled rýchlo po sebe nasledujúcich fragmentov mŕvych tiel žien a detí z vari najznámejšieho a politicky najúčinnejšieho protivojnového plagátu s názvom "A deti (And babies)". Plagát (publikovaný v decembri 1969) nie je vo filme ukázaný celý, len jeho časti, čo bolo zámerom režiséra. Vyvolať v divákovi sled po sebe nasledujúcich otázok. Okrem toho ide o typický filmársky štýl známeho rakúskeho experimentátora Kurta Krena. Z rámca plagátu vybočuje len záverečný záber. Dielo, tvoriace základ pre vznik filmu, je najznámejším príkladom tzv. propaganda-artu. Tvorí ho farebná fotka armádneho fotografa Ronalda L. Haeberleho, na ktorej je skupina žien a detí, povraždených americkou armádou po zmasakrovaní vietnamskej dediny My Lai v marci 1968. Mŕtvoly ležia na rozblatenej ceste, uprostred ryžového poľa, niekoľko z obetí je nahých. Na spodnej a dolnej časti plagátu je citovaná časť rozhovoru s americkým vojakom Paulom Meadlom pre televíziu CBS, ktorý bol priamym účastníkom masakru americkej armády voči nevinným civilistom. Hore na plagáte je uvedené: "Otázka: A deti? (Q. And babies?)" a v spodnej časti: "Odpoveď: A deti ("A. And babies)".