Rozvod paní Evy (1937)

Přiměřeně laciné prvorepublikové melodrama, ve kterém doslova září Jiřina Šejbalová.

Policejní hodina (1960)

S tímhle obsazením (Vášová, Vala, Tomášová, Voska, Šejbalová, ...) se daly dělat divy - škoda...

Člověk proti zkáze (1989)

Konečně na DVD! Řadu kladů tohoto zapomenutého klenotu již vyjmenovali jiní, já si dovolím podotknout, že Jana Štěpánková hrající Leopoldu Dostalovou hrající Matku byla fantastická.

Setkání v červenci (1978)

Kachyňa je zárukou kvalitního filmu, a ačkoliv Setkání v červenci možná není tak úplně na úrovni jeho některých "závažnějších" filmů, rozhodně se jedná o příjemný romanticky-komediální zážitek. A dokonalá Edova matka v podání paní Fabianové je třešnička na chutném dortu, který chutná po letním ovoci.

Jarní píseň (1944)

Zcela náhodou jsem na Jarní píseň narazil v televizi asi deset minut po jejím začátku, nevěda nic o ní. Neumím ani přesně popsat čím, ale něčím si mě tenhle film získal. Snad je to ta prazvláštní atmosféra směsi melancholie i nadějí, snad čarokrásné exteriéry snad zajímavý scénář... Ale možná nejdůležitější je Hrušínského práce s herci: velká většina výkonů tu je na svou dobu ohromně civilní. Nádherný filmový zážitek!

Světáci (1969)

Scénárista Blažek, režisér Podskalský a takovéhle herecké obsazení - to nemohlo dopadnout špatně. Dokonce i ta Bohdalová je tu snesitelná, zbytek ansámblu potom už bez výhrad dokonalý. Ovšem nejlepší je paní Šejbalová. "To je Smetana."

Veselé Velikonoce (1984)

Pro mě tento film představuje především skvostný komediální výkon skvělé zpěvačky Marie Laforêtové. Sophie Marceauová se teprve rozjížděla k o mnoho lepším výkonům a Belmondovi tenhle žánr (konverzační fraška) nijak zvlášť nesedí...

Vratné lahve (2007)

Laskavý humor pana Svěráka mi je velmi blízký, ale Vratné lahve jsem zhlédl až více než dva roky po jejich premiéře. Námětově i obsazením byl snímek slibný, ale tak trochu jsem se bál, že mě nakonec zklame. Proto jsem tak dlouho otálel - a, jak se nakonec ukázalo, nebylo to tak úplně neoprávněné. Ta "hřejivost" mi přišla strojená, postava paní Kolářové mi přišla poměrně jednostranně nesympatická a ve filmu je řada scén, které do něj buď nepatří žánrově (ty snové sekvence sem prostě nesedí), nebo jsou pro jeho fabuli snadno postradatelné. A právě ve fabuli je problém největší: o čem film vlastně je? O rodinných problémech čerstvého důchodce? O panoptiku lidiček, kterým skrz okénko zasahuje do životů? O stárnutí obecně? Syžet skáče tu sem, tu tam, a v tom samém skákání se ztrácí ona proklamovaná lidskost a osobní náboj Vratných lahví. Škoda. V kontextu současné české kinematografie se jistě jedná o kvalitní počin, ale s jeho tvůrčím potenciálem to je jedna velká promarněná píležitost.

Dvanáct (2007)

Fascinující nový přístup k jednomu z mých oblíbených snímků. Překrásně zahrané, s řadou podařených monologů a výtečnou gradací, se spádem po celou stopáž. Netvrdím, že jde o dokonalý film. Osobně bych se obešel bez většiny jímavých záběrů z chlapcovy minulosti, ale zároveň nemyslím, že by snímku nějak uškodily. Vcelku vzato více než povedené!

Dotek Medúzy (1978)

Fascinující mrazivý thriller, který funguje jako dobře namazaný stroj - nic tu není náhodné, všechno má svůj účel. Na rozdíl od řady jiných filmů z let sedmdesátých nezestárl, snad díky řadě výtečných tvůrců: námět je skutečně zajímavý, scénář je výtečně gradovaný, orchestrální hudba Michaela J. Lewise správně děsivá, kamera působivá, režie neúprosně skvělá. To vše by ovšem vyšlo vniveč nebýt skvělých hereckých výkonů - zde ovšem tvůrci nenechali nic náhodě. Hlavní roli vyšetřovatele hraje herecká legenda Lino Ventura, který rozhodně dělal čest své skvělé pověsti. Richarda Burtona už zaslouženě chválili mnozí další a na Lee Remickovou také nedám dopustit - ohromná herečka, která bohužel zemřela dost mladá.