• Krátkometrážní

Air Force One (1997)

V rámci subžánru leteckých akčních thrillerů poměrně uvěřitelné postavy s kvalitním hereckým obsazením, i když logických blbostí je tam dost (úmyslný návrat k 80s? :)). Americký patriotismus a lidskost tu jdou ruku v ruce, ale to jde čekat už od první scény z filmu. No a co, žádný film na podobné téma se mi nelíbil tolik jako tento.

Avatar (2009)

Film, který vzbuzoval obrovská očekávání, ale bohužel je nenaplnil. Nedávno jsem četl, že scénář Cameron připravoval až na poslední chvíli a na tom filmu je to bohužel vidět. Přestože mi u jeho filmů trochu vadila stopáž, vždy jsem oceňoval jeho schopnost z béčkového námětu vykouzlit chytrý děj, napínavé až vyhrocené scény měly nečekaná rozuzlení a hlavně hodně emocí. V Avatarovi ty emoce nechybí, ale všechno pohlcuje neuvěřitelně řemeslně kvalitní vizuální stránka a neskutečně předvídatelný pohádkový příběh zabíjí vše ostatní. Vlastně probuzení vojáka z invalidního vozíku v novém těle a proběhnutí venku do džungle s nečekanou radostí, že může opět chodit, má obrovské kouzlo. Stejně tak jako prostředí v té džungli, setkání s domorodým druhem (kočky jsou má oblíbená zvířata) a též let na létajících dracích (či co to bylo). Ovšem jakmile se začne děj rozvíjet, začal jsem mít pocit, že kromě efektů tu o nic jiného nepůjde. A když mám během nejnapínavější scény pocit, že by to mohlo skončit (sama o sobě byla podle mě dost dlouhá), je asi něco opravdu špatně. Potenciál do dalších dílů je však obrovský a vzhledem k tomu, jak se Cameron popral s druhým Terminátorem a Vetřelcem, věřím, že na druhý pokus nebude dojem tak chladný. Nezbývá než čekat, kdy konečně dostane druhý díl zelenou a splní sen fanouškům i ostatním.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Star Wars značka zasáhla již od druhé poloviny 70. let mnoho lidí a díky nové/původní trilogii (myslím tím I-III), které už ztratily své kouzlo doby, také mladší generace. Rozšířila se tím fanouškovská základna, to je mi jasné. Ale i po těch všech hračkách a videohrách mě zpráva, že se chystá nový film, navíc po prodání Lucasfilmu Disneyho studiu (které má v současné době společné s Waltem Disneym jen jeho jméno) mě šokovala, kam až fanouškouství může dojít. Po velmi dobrých ohlasech jsem se rozhodl jít na to do kina a mé negativní předsudky se kompletně vykompenzovaly. Sice se tím rozbila pověst série jako "život a proměna Anakina Skywalkera/Darth Vadera", ale dokázalo se navázat asi nejlépe, jak to šlo. Je tam hodně z Epizody IV i jiných dílů, ale fenomenální výprava, velká porce nostalgie sestavená ze skvělé hudby Johna Williamse, světelných mečů, přestřelek vesmírných lodí a nadsázky, kde si z minulých dílů přímo utahuje (Finn nerozumí Chewbaccovi nebo droidovi). Noví hrdinové mají něco do sebe, staré (žijící) postavy včetně jejich původních herců zde nechybí (kostru Jar Jar Binkse jsem však na poušti neviděl a nevadí mi to), vlastně kromě Han Sola a Chewieho nezabírají moc stopáže. A přesto, že už zde Harrison Ford nemá takové pózy jako za mlada ve starých epizodách nebo ještě v Indianovi Jonesovi, pořád baví (škoda jeho osudu ve filmu). Adam Driver (potomek Kylo Ren) jako nástupce Darth Vadera působí poněkud nevěrohodně i oproti Haydenovi Christensenovi, přestože hraje vlastně lépe. Je to tou jeho rolí, místy totiž působí až směšně, např. když ze vzteku začne ničit zařízení vesmírné lodi, připomíná to scény z parodického seriálu Robot Chicken. Poslední scéna z filmu působí značně smíšené pocity a výraz nepochopení, takže vysvětlení mohou podat až další díly v roce 2017 a 2019, které mohou silně ovlivnit dojem i z Epizody VII.

Sedm (1995)

Mám rád filmy, které se snaží co nejvíce přiblížit realitě a tento film vnímám jako naturalistický pohled do života kriminálních vyšetřovatelů a jejich práce (je krásně vidět, jak jsou krimi seriály typu CSI nebo NCIS smyšlené). Brad Pitt a Morgan Freeman jakožto herci z mé TOP 10 jsou výborní, zejména Brad Pitt jako David Mills předvedl svůj vrcholný herecký výkon, Morgan Freeman je výborný jako vždy. Navíc je zde vidět věkový kontrast mezi dvěma hlavními představiteli, který by měl diváka aspoň trochu inspirovat. Ke Kevinu Spaceymu jako hlavnímu antagonistovi také nemám výčitky, roli psychopata zahrál více než dobře. Atmosféra je místy možná až trochu moc vynucená (déšť), ale má svůj smysl, takže to nevadí. Jenom se obávám, že při prvním zhlédnutí se vyčerpá překvapení spojené se závěrem filmu a už nemá takovou sílu jako předtím.

Hametsu no Mars (2005) odpad!

Vykrádání scény z Neon Genesis Evangelionu ("Proč já?") by mi zase tolik nevadilo, kdyby příběh dával nějaký smysl. Bohužel je už návaznost scén naprosto katastrofální, pokus o mytologii proto také (konec je natolik průhledný, až je to k smíchu), nemluvě o animaci, která je horší než u prvního seriálu s Gundamem z roku 1979, navíc s dost stupidními chybami (jedna ze tří dívek přijde při prvním boji o hlavu a nikdo tím není pohoršen ani se za ní neotočí). Jediným skutečným pozitivem je krátká stopáž dvaceti minut, více bych nedal.

Godzilla (2014)

Rozporuplné názory na tento film pravděpodobně pramení z domněnky mnohých diváků, že bude něčím na způsob prvního filmu s Godzillou z 50. let nebo Emmerichova remaku. Nová Godzilla má ovšem blíže k sérii "Godzilla Vs", kde každý film povinně zahrnuje boj Godzilly s jiným kaiju monstrem ke konci filmu. Je pravda, že efekty zde hrají velkou roli a herecké výkony jsem viděl již lepší, ale přeci jenom jsem nepostrádal silný příběh plný akce, emocí, naděje a ještě k tomu prolnutí amerického cítění s japonským, což se často nevidí. Když ke konci ukápne pár slz, není co řešit.