Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Jedním slovem: Yeeaah. Pacific Rim není dokonalý, dalo by se mu vytýkat hromada věcí (a vytýká), ale místy jsem měl chuť tam vpálit plný počet. Nakonec nevpálím. část filmu je opravdu dost ukecaná a finále není dost silné. Jinak ale fajn herci, vynikající režie, mohutná akce a ultimátní destrukce v nádherném a propracovaném kabátku. Když budu parafrázovat jednu postavu z filmu: 131 minutes of awesome.

Pád Bílého domu (2013)

Korejci jsou tvrdí hajzlové, ale Gerard Butler je ještě tvrdší a rány pěstí spolu s headshoty rozdává na potkání. Plné klišé a patosu, ale zabavná a oldschoolová akční blbost. Bezvadně natočený bezva výplach. Tu čtvrtou hvězdu nedávám, protože jednom úseku cítím trochu zaváhání v akci a stopáž by imho měla být trochu kratší. Jinak ale mnohem lepší Smrtonosná Past než ta poslední pátá s Willisem.

Plán útěku (2013)

Dva hrdinové tupých akčních béček se sešli zrovna ve filmu, který více než polovinu stopáže předstírá, že tupým akčním béčkem není a dělá ze sebe vězeňské drama, jako které je ale v podstatě rutinním dílem. Přesto fajn film, protože dva ústřední staříci jsou pořád velcí borci a na place je to baví, sem tam se urodí bezva moment a závěrečná akce je dobrá, zvláště pak potom, co Arnold ve zpomaleném záběru popadne těžký kulomet.

Podfukáři (2013)

Podfukáři (bože, zabijte někdo ty distributory) jsou jeden velký podfuk. Ani se nedivím lidem, kteří tomu dávají dvě hvězdy. Neustále se tváří jako ultrachytrý snímek slibující nějaké velké šokující odhalení. Ale všechny zvraty jsou klišovité a okoukané. Filmu také nepomáhají ani postavy, které by to měly táhnout, avšak jsou dost ploché a tak se jim to nedaří. PRostě pětice scénáristů nedokázala přijít s ničím objevným nebo překvapivím. Louis Leterrier se to tedy snaží maskovat střihem, mohutnými švenky, oblety, přelety a CGI, což se mu daří. Alespoň u mě, protože já mám pro Leterriera docela v oblibě. Film má super tempo, velmi dobré akční scény a výborné herce a dostatečně cool styl, aby se na něm dalo slušně ujíždět. Přes všechny zmíněná negativa je to velmi zábavná letní blbina a já ji rád dám i tu čtvrtou hvězdu.

Pomsta mrtvého muže (2013)

Dobrá krimi. Ale jsem trochu zklamaný. Oplev je velmi zručný režisér a obsazené je to perfektně. Přijde mi však, že scénář místy trochu drhne a co mě nejvíc mrzí je, že vedlejší postavy jsou málo prokreslené. Například postava Dominica Coopera je vlastně zajímavá jenom tím, že jí hraje Dominic Cooper, protože o ní nic nevím. A podobně je to u dalších postav. Škoda, mohlo to být o dost lepší. Takhle mi to zůstane v hlavě jen jako fajn a neotřelá revenge-kriminálka.

Po zániku Země (2013)

Jestli se chce Shyamalan vrátit, možná by to neměl zkoušet přes stamilionový spektákl. Po takovém megaomylu jakým byl Airbender, by se o comeback mohl spíš pokoušet skrz něco jako točil dřív, něco menšího. Třeba něco podobného jako Devil. To byl malý, příjemný a poměrně nápaditý horor. Místo toho zkusil 130 milionové sci-fi. No nevadí (...i když). Tak jo na rovinu, nad smysluplností After Earth by se dalo přinejmenším diskutovat a na klišé to také není zrovna nejchudší. Narozdíl od Airbendera to aspoň trochu má hlavu a patu, sbližování otce a syna docela funguje a to Kitaiovo překonávání strachu jsem docela bral (i přesto, že působí trochu divně a instantně). Malý Smith mi přišel v pohodě, velkému Smithovi jsem to militantní hovado baštil a režie není nejhorší, narozdíl od triků, ty jsou podprůměr. AE není žádný výkvět, ale já se docela bavil, tak tam vpálím tři.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Už trailer se mi zdál podezřelý. A výsledek je přece jen o chlup lepší než jsem se obával. Scénář je opravdu hrozný, Schwentkeho režie průměrná, i když místy naservíruje záběr trochu nepříjemný, Reynolds nevýrazný, Bridges překvapivě nedobrý a za ty triky by někdo měl dostat po hubě. Přesto krátká stopáž, slušné tempo a pár bezva nápadů a hlášek vytahuje film z nejhoršího a byl jsem přinucen uvažovat i o třech hvězdách. Ale vzhledem k tomu, že asi u dvou scénám se mi nad kvalitou ježily nejen vlasy na hlavě ale i chlupy v podpaží (ten skok z okna byl fakt za trest) a vzhledem k faktu, že jsem se na to těšil už od preprodukce nakonec dávám dvě. Film je to ale v zásadě neškodný a dalo se na něj většinu času v pohodě dívat.

Rivalové (2013)

Dvě osobnosti. Dva přístupy. Jeden sport a jeden strhující příběh. Skvělý Morganův scénář, bezvadná Howardova režie, super kamera a střih a boží herci Hemsworth a Brühl. To všechno na silné čtyři hvězdy. Ale ta Zimmerova hudba. To je pecka. Kdykoliv začne film trochu selhávat tak se do toho Hans mocně opře, zahladí všechny nedostatky a vykouzlí emoce, které by režisér sám nedokázal. Pět hvězd. Formule 1 mě nikdy předtím ani potom nebraly, ale při filmu jsem to žral.

Sezóna zabíjení (2013)

Což o to De Niro s Travoltou jsou fajn (i když ten Travoltův přízvuk není úplně příjemný), Youngův soundtrack není špatný a prvních zhruba 30 docela ušlo, i přes to, že válečné flashbacky vypadají jak balkánský videoshit s Van Dammem, Seagalem nebo Lundgrenem. Ale pak to jde definitivně do kopru. Mark Steven Johnson není dobrý režisér a příběh vypráví dost unyle a scénář je hodně tupý. Killing Season je ne moc zábavný a špatně natočený film, který by chtěl být jako první Rambo a ani zdaleka na to nemá.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Kroutím hlavou, až mi praskají krční vazy. Kdyby to byl videofilm s Lundgrenem, dal bych tři hvězdy a jásal, že je to jeden z jeho top filmů v kariéře. Ale Smrtonosná past je trochu jiná liga. To člověk nemůže jen tak beztrestně masakrovat. Režijně je to celkem ok, i když práce Johna Moora je jako sínusoida, a tak se dost stylové momenty střídají s těmi otřesnými. Ale přežil bych to. Hlavní hrobař je Skip Woods. John McClane zde vůbec nehýbá dějem a stal se z něj jen pozér, co se veze, skoro vůbec nehláškuje a navíc Willis mi přišel dost nevýrazný, nevím jestli se nesnažil nebo za to mohlo vedení John Moore, ale je to tak. Navíc scénář je pouze slepenec několika scén, které dohromady sice dávají smysl ale jen tak tak. Jinak Jai Courtney překvapivě dost v pohodě a soundtrack Marca Beltramiho je na celém filmu pomalu to nejlepší. Dávám lepší 2 hvězdy a pořád mě to bavilo víc než Gangster Squad.