Zabíjení (1956)

Precizní zpracování, možná až příliš (citová odpoutanost, příliš postav a jejich hlubší nevykreslenost). Jinak noirovka s ohromujícím spádem, elegantní a ke konci nesmírně napínavá.

Bohužel, tímhle kouskem u mě Kubrick moc nezabodoval. Scén, u kterých bych se klátil sofistikovaným humorem bylo poskrovnu (telefonát s ruským premiérem samozřejmě geniální) a tak jsem se výraznější část stopáže spíš nudil. Oceňuji herecké výkony (hlavně Petera Sellerse) a námět. Zpracování této komediální satiry mě ale minulo obloukem.

Její zpověď (1929)

Je vidět, že se Hitchock teprve rozehříval a film tak působí poněkud nesoudržným dojmem. Navíc vykreslení onoho dilematu mně nijak neuchvátilo a roztahaný úvod taky moc nepřidává. Průměrná rozehřívačka před ukázáním plného Hitchcockovo mistrovství.

Kmotr (1972)

Viděno podruhé, v prvním případě skončilo mé hodnocení těsně nad hranicí odpadu. Nechápu tenhle kult. Radši bych si dal 2x za sebou Satanské tango, než vidět znovu tuhle gangsterskou nudu, roztaženou na 3 hodiny.

A co dále, Baltazare (1966)

Film, ve kterém se postavy chovají tak nelogicky, až to bolí. Je to díky minimalistickému pojetí, kdy se skoro nic nevysvětluje, ukazuje se pouze náznacích, někdy dokonce v symbolech. Symboly, které začínají a končí u týraného osla Baltazara. Vyznění filmu silné a vedoucí k zamyšlení, pomalé tempo utváří specifickou pohlcující atmosféru__ Asi film s nejvíce prolínačkama, co jsem zatím viděl.

Sunset Boulevard (1950)

Wilderův kritický komentář vůči Hollywoodu, neztrácející po letech ze své trefnosti, ba naopak – v dnešní době je ještě výstižnější. Zajímavá je provázanost herců, jejich postav a společných osudů, které jim pomáhají k lepšímu výkonu. Přehrávající Glorie Swanson je stylistický prostředek, skrz něhož se umně balancuje mezi němým a raným zvukovým filmem. Závěr filmu dechberoucí a dělá ze Sunset Boulevard prozatím nejlepší osobní setkání s noir žánrem (Ženě na útěku se tímto, se slzami v očích, omlouvám).

Doktor Strange (2016)

pustoprázdno. Přerod hlavní postavy a celkově jeho chování ve filmu zkratkovitě vyobrazeno, stejně tak motivace pro přerod nového záporáka. Paradoxně jediná zajímavá postava ve filmu je Swinton, kterou sráží herecký výkon, takže pro potěchu očí zůstává pouze kráska McAdams. Marvelovský klasický umělý příběh hrajícím na vizuální efekty(?) a humor(?) s klasicky mizerným záporákem, který řadím na úplné dno marvelovského univerza.

Agnus dei (2016)

Silné téma a výborně se hodící pomalu plynoucí tempo do prostoru kláštera. Bohužel mi zde chybělo nějaké hlubší vykreslení postav, anebo byli nějaké postavy vykreslovány až příliš (doktor).

Volání netvora: Příběh života (2016)

Prvoplánový a předvídatelný příběh obalený v silném nánosu patosu nevynahradí ani skvělé vizuální hrátky. Což je veliká škoda, vzhledem k tvorbě Juana Antonia Bayona - buďto měl jít v Torrových stopách a zaměřit se na hororovou fantasy, nebo zůstat v čistých vodách typu Sirotčinec. Jiné směry očividně vedou do slepé uličky.