• Krátkometrážní

Hotel Transylvánie 2 (2015)

První film byl svěží a zábavný, tohle bylo vyloženě otravné. Na rozdíl od jedničky se nedá říct, že by to mělo příběh. Spíš sled scén, někdy vtipných, často dost nevtipných. Zdá se, že tvůrci vyčerpaly všechny nápady v jedničce a tady už jen recyklují. Můžete namítnou, že to je prostě animák pro děti a nemám právo to kritizovat. Jo, děti to si pobaví. Je ale dobrý si uvědomit, že jdou dělat i animáky snesitelný pro všechny, první Hotel Transylvánie je toho dobrým příkladem.

Město ztracených dětí (1995)

Film na efekt. Vizuálně je to opravdu skvělá podívaná, kostyméři a designéři si dali záležet a vytvořili podivný fantaskní industriální svět á la Jules Verne. stejně tak dvojce Jeunet a Caro neodvedla špatnou práci, režie hravá. Ale co naplat, když je příběh tak zoufale o ničem. To mnohdy dovedu odpustit, ale tenhle francouzský bizár mě vážně nebavil a nechal mě úplně chladným.

Medvědi (2001)

Docela rutinní a tuctová záležitost. Jako dítě jsem dokumenty o zvířatech zbožňoval a o to víc mi teď leze na nervy monotónní dabing a stále se opakující fráze (společné pro většinu "zoo-dokumentů"). Ale i tak - tento dokument nebyl prostě nic moc...

Kaidžú sóšingeki (1968)

Slabé. Jako by Hondovi docházely nápady a zmohl se jen na jakousi recyklaci, kompilaci všeho, co se v předchozích dílech série objevilo. To samo o sobě slibuje nezapomenutelnou podívanou, a ono nic! Přes rekordní počet monster jim je věnováno snad rekordně málo času a více než o monstra jde o válku mezi lidmi a další mimozemskou rasou. Po té, co monstra uniknou z ostrova, začnou útočit na světové metropole. Ale žádná kaiju řežba se nekoná, jen pár záběrů jako by z televizního zpravodajství. Pak se vrhnou na Tokijo. Taky nic moc. A závěrečný souboj tam je jen tak z nutnosti, nemá vůbec grády. A mezi tím spousta vaty, nudy. Promarněná šance.

Horákovi (2006) (seriál)

Je to strašně pitomé, ale jinak vcelku neškodné a občas (často nechtěně) vtipné.

Matango: Útok houbových lidí (1963)

Problém tohoto filmu tkví v jeho rozpolcenosti. Na jednu stranu nabízí Iširó Honda klasickou blbinu s monstry (která jsou tradičně nápaditá a originální, tentokrát dokonce snová až kouzelná), na stranu druhou se ale pokouší o propracovanější psychologii postav a těm věnuje o mnoho více času než monstrům. Navíc se mu to ani moc nedaří. Film je to ale bezesporu zajímavý, hororových prvků sice neobsahuje mnoho (jeden uprostřed filmu, kdy se houbový člověk ukazuje jen v náznacích a pak na konci filmu). Ocenil bych také poměrně silný konec v blázinci, který jsem po vyčerpávající nudě na ostrově vůbec nečekal. Hondovi ale stejně nejvíc sednou klasické kaiju filmy, s tím se prostě nedá nic dělat.

John Wick (2014)

Nic. Ten film byl jedno velké nic. Na začátku mě hrozně iritoval ten pes. Byl jsem rád, když ho zabili, ale to, co následovalo (a bylo smrtí psa částečně zaviněno) bylo snad stokrát horší. Na hlavu postavený scénář (pokud nějakou hlavu má) by se dal skousnout, ale když k tomu přidáte ta nejodpornější předvídatelná klišé, jaké si můžete v žánru představit a ploché charaktery (vč. hlavního hrdiny), nefunkční emoce atd., nic se promíjet nedá. Ono by to lo přežít, kdyby toho všeho nebylo moc, kdyby to nebylo tak přeplácané. A kdyby ta akce byla o něčem. Akce pro akci, násilí pro násilí. Bez žádného jiného smyslu. Řežba ke konci ubíjející a rychle zapomenutelná, je to pořád to samé a mě to nebaví. Na druhou stranu pár momentů a nápadů šlo, pár hláškám jsem se zasmál (spočítal bych to ale na prstu jedné ruky). Třeba ta "odklízecí četa" nebyla špatná. Chápu, že to nebylo myšleno vážně a že bych to měl brát s nadsázkou, jako akční a jen akční film. Mě to ale přišlo hloupé a jen hloupé. Je třeba se nad tím povznést, mě se to (bohužel) nepodařilo.

Gorgo (1961)

O třídu horší než The Beast From 20 000 Fathoms a o dvě třídy horší než Godzilla. Britové postrádají americký rozpočet a um Japonců budovat napětí, zobrazovat hysterii lidí a (často nechtěně) bavit vzhledem a chováním monstra. Snímek ale má své kvality, za triky se tvůrci stydět nemusí, samotná nestvůra nevypadá vůbec špatně, byť se od Godzilly moc neliší, a v mnoha ohledech je dílo poctivější než většina monster movies té doby (Například místo modýlku jsou ve filmu skutečné lodě a tanky. Podle mě je to ale zbytečná vymoženost a film to nijak nezlepšuje). Závěrečný souboj v Londýně za pozornost určitě stojí, ale chybí mu šťáva, napětí. Proč je sakra bez hudby?! Jednou větou: Film sráží několik maličkostí, nedotažeností, které kvalitu celého snímku zbytečně sráží. Škoda.

Strážci Galaxie (2014)

Tentokrát jsem šel do kina s tím, že se prostě odreaguji a nebudu nad dalším blockbusterem moc přemýšlet, abych si jej patřičně užil. A bohužel, Strážce galaxie bych označil za nejstupidnější film letoška. Na první pohled film působí originálně a svěže, bohužel však nejde o nic převratného. Tolik klišé na jednom místě jsem snad ještě neviděl. Humorné (vtipy moc prvoplánové, aby nikoho neurazily), akční (akce moc rychlá, vidíme všechno a nic) i dramatické (nějak to nešlo dohromady s tím "humorem") momenty na mě nepůsobily, jak by měly. Vlastně na mě nepůsobily vůbec. Od téměř samotného začátku jsem se nudil - to bylo to poslední, co jsem od filmu očekával. A v polovině filmu jsem již nudou umíral. Přišlo mi to takové sterilní, bez emocí a plochými postavami, které se nechovají vůbec přirozeně a je jasně poznat, že jsou animované. A když už jsem u animace, tak ani ta není nic výjimečného a je až moc barevná. Přesl(a)zený happy-end byl už jen třešničkou na zkaženém dortu.

Atlantis: Milo se vrací (2003)

Děj je přeplácaný a nedává smysl a animace za nic nestojí. Atlantidu, indiány a severské bohy bych v jednom filmu opravdu nečekal. Jediné, co za něco stojí jsou cynické hlášky toho pyrotechnika. Jinak je to děsná banda nesympatických tupců.