• Krátkometrážní

Černí baroni (1992)

Můžu sám za sebe s klidným srdcem říci, že Černí baroni jsou ten nejlepší česká komedie, která má za úkol pouze bavit, na úkor čehokoliv jiného, což v tomto případě naprosto nevadí. Opravdu jeden z nejvtipnějších filmů a z těch nejlepších v české porevoluční kinematografii. Černí baroni se jako klasika všech klasik vyznačují geniálními vtipy, narážkami a hlavně, skvělými a originálními postavami od majora Terazkyho, ztvárněného roztomile slovensky mluvícím Pavlem Landovským, přes šišlajícího Donutila, řvoucího Landu, sympaťáka Vetchýho až po sprostého a věcného Jana Krause. Jednoduše film, na který můžeme být hrdí.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Nezapomenutelný snímek, který táhne kupředu neopakovatelný výkon Bolka Polívky, který je snad celou dobu nalitej jak pravej valašskej král. Nabité hláškami, pravými vesnickými burany a komickou konfrontací Bohuše s "civilizací". Kvalita sice po půlce pozvolna vyprchává, ale i tak je to maximálně záležitost a jedna z top 3 porevolučních českých komedií.. a kult!

Dracula (1992)

Jak moc miluju prakticky cokoliv na co Francis Ford Coppola sáhne, tak Drákula mě jednoduše zklamal. Ne, že bych nečekal, že půjde mimo mě, ale že až tolik jsem opravdu ani netušil. Exteriéry vypadají strašně lacině a interiéry naopak přeplácaně, spíše jak jako nějaká karikatura na gotický vzhled. Gary Oldman mě jako hrabě Dracula nebavil, dokonce občas vypadal dost komicky a jeho chování bylo oproti předloze dost... neobvyklé. Doufal jsem, že to vylepší Anthony Hopkins, jelikož jeho postava Van Helsinga lovce upírů na to parametry měla, jenže v jeho podání to byl spíš než cokoliv pouťový naháněč. Takže snad jediný, kdo zahrál opravdu skvěle byl Keanu Reeves, který už tehdy prokazoval své kvality, s největší pravděpodobností tak jde o nejhorší Mistrův film, jaký jsem měl možnost vidět.

Gauneři (1992)

Kromě částečně nedochovaného My best friend's birthday Tarantinova prvotina během které už dokázal, že má nejenom čich na správné herce, ale i na poutavé dialogy a originální příběh. Jeho talent se objevuje už během první scény v restauraci při konverzaci o písni Like a virgin, prostě dokonalost každým coulem, není co dodat.

Hořký měsíc (1992)

Původně jsem si říkal, že romantický drama thriller s erotickým podtextem, jaké byly mimochodem v 90. letech velice populární, s Hugh Grantem a Kristin Scott Thomas úplně vidět nechci, ale jméno režiséra a zdejší vynikající hodnocení mě k tomu přeci jen přesvědčilo, což je dobře. Nakonec jsou totiž zrovna tito dva herci naštěstí pouze v rolích vedlejších a hlavní part tak dostala zas jednou éterická Polanského partnerka Emmanuelle Seigner a velice příjemně překvapující Peter Coyote, kteří spolu stvořili vynikající studii jednoho nevšedního perverzního páru. Počáteční seznámení mezi Oscarem a Mimi jakoby vypadlo ze zlaté doby romantické Paříže 20. let, kdy zde mimo jiné sídlila Gertruda Stein a její kolektiv geniálních umělců ze všech možných oborů.

Chaplin (1992)

Sestříhaný život jednoho z nejzajímavějších lidí, kteří kdy žili, do jednoho z nejlepších životopisných filmů. Robert Downey Jr. zvládl zahrát Charlese Chaplina a všechny jeho bizarní pohyby a chůzi tak skvěle, že si možná Oscara i zasloužil, bohužel pro něj měl ale velmi těžkého soupeře. Děj je tak poutavý, jak poutavý byl i život samotného umělce. Jediným záporem by mohlo být možná až přílišné přeskakování některých epizod Charlieho života, jenže jelikož byl jeho život tak bohatý, nějak se to zkrátit muselo.

Chcete mě? (1992) (pořad)

Legendární pořad o domácích mazlíčcích, zejména potom psech, je nezmarem vysílání České televize. Letos běží už jeho šestadvacátý ročník, čímž ještě o pět let překonává legendární televizní soutěž AZ kvíz. Hlavními tvářemi pořadu je po léta neměnná dvojice Marta Kubišová & Zdeněk Srstka. Je fascinující, že je pořad nadále vysílán v takřka nezměněném formátu, s čímž se váže i fakt, že alespoň z vizuálního hlediska Chcete mě? vypadá neuvěřitelně zastarale. Cílovému publiku je to však s největší pravděpodobností jedno, věkový průměr diváků bude dozajista velmi vysoký. Hlavním důvodem, proč je pořad i nadále vysílán, je však to, že jsou Češi národem pejskařů. Rodiny s dětmi, rodiny bez dětí, mladé páry, staré páry, důchodci i jednotlivci. Rodinné domky se zahradami, rodinné domky bez zahrad, velké byty, malé panelákové byty – psí domácí mazlíčci jsou ve všech typech domácností. Pořad otevírá znělka, kterou tvoří úryvek písně Marty Kubišové Někde musí být ráj, načež následuje první reportáž. Ta je rámována leteckými záběry na apokalyptickou krajinu Jeseníků, kterou v posledních letech terorizuje kůrovec. V boji proti němu by měli pomoci speciálně vycvičení ovčáci, kteří napadené stromy naleznou. Druhou část pořadu tvoří tradičně miniseriál, který divákům představuje nějaké nepříliš známou psí odrůdu. Tentokrát šlo o lakeland teriéra, což je vodomilný pes pocházející z anglického Lake district, který plave lépe a raději než kterýkoliv člověk. V polovině pořadu se poprvé objevuje jedna z dvou hlavních tváří. V rubrice Martina listárna předčítá Marta Kubišová dotazy diváků. Na dotaz paní Jitky z Ostravy: „Koupila jsem dceři již dva králíky, ale oba do týdne zemřeli. Čím to může být?“ odpoví odbornice na tento druh savců. Druhá reportáž má téma: Jak se stát kurátorem v Zoo, ve které současní kurátoři chovu ptáků a savců v pražské ZOO možným budoucím kurátorům představují svou práci. Až nakonec pořadu se poté řadí samotné gró Chcete mě?. Třiaosmdesátiletý nestor české televizní obrazovky Zdeněk Srstka, který svým nezaměnitelným hlasovým projevem a intonací nabízí divákům opuštěné pejsky z útulku v Rudolicích v Mostě. Vyzdvihuje jejich pozitivní vlastnosti, varuje před těmi negativními a přidává doporučení. Na závěr nesmí chybět jednoduchá soutěžní otázka, na jejíž odpověď stačí shlédnout celý díl byť jen s minimální pozorností. Výherce získá zajímavou knihu.

Jídlo (1992)

Další z řady Švankmajerových "hladových" filmů. Délka na hranici únosnosti, ale surráč humáč dobrej, ne?

Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu (1992)

Je to hloupé, je to naivní, ale je to fajn. O dost jiná atmosféra než v prvním díle, z Brooklynu přímo čiší atmosféra ranných devadesátek. Jen je tak trochu zvláštní, že Augusta byl v prvním díle obyčejnej hospodskej šmelinář, ale tady už je po odchodu z vězení skoro mafián a starožitník.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Jednoznačnost, 583 minut té nejlepší filmové série, jaká byla kdy natočena. První díl je můj vůbec nejoblíbenější film a druhý díl můj sedmý nejoblíbenější, zde nejde dát jinak než maximum.