Jozka7

Česko

3 body

• 5.12.2016  23:12
    Příchozí (2016)

Mám rád filmy, které vás motivují zkvalitnit reálný život.

• 1.12.2016  23:18

Na tenhle film jsem šel do kina v podstatě proti své vůli, jelikož švagr se bál jít na Hacksaw Ridge, že by měl noční můry. No, co k Dr. Strangeovi říct. Nebyla to vyloženě ztráta času ani peněz, to uznávám. Výborný výkon podal dle očekávání Benedict Cumberbatch, jehož arogantní egomaniakální lékař (znám pár takových) patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Zdravotnická zápletka s Rachel McAdams byla také fajn, byť po odborné stránce to občas fakt nešlo... Co dál. Pár velmi dobrých momentů, některé původní, jiné daly vzpomenout na nedávnou filmovou klasiku typu Batmana, Inception nebo Harryho Pottera. V tomhle má Strange smůlu, že jeho filmová adaptace přišla později. Tilda Swinton mi svým pohledem (ne vzhledem!) připomněla Galadriel z Jacksonovy středozemské série. Kdo má rád triky, užije si jich nadmíru (pro většinu z nás jich bylo až moc, viděno v 3D). Velkou výhradu mám vůči některým principům ztvárněného světa, SPOILER, kde dobro k trvalému efektu své činnosti čerpá sílu ze zla a vůdkyně klaďasů v tomto systematicky klame své následovníky. Obecně není z filmu moc jasné, podle jakých pravidel se tady vlastně hraje. Podtrženo, sečteno, pro normálního diváka je to mírně nadprůměrná a akceptovatelná jednohubka, ideální na rande, kde vás zajímá spíše partnerka než film. Fanoušek nechť si přidá hvězdu, ryzí fanoušek dvě.

• 29.11.2016  23:12

Pro mě je tohle film z kategorie snů. Velký návrat Mela Gibsona, navíc na téma, které je mi velice blízké. Koncentrace silného (a pravdivého) příběhu, skvělých hereckých výkonů a věrného zobrazení děsivého válečného pekla na Okinawě vyústila ve smršť emocí, jakou jsem v kině už dlouho nezažil. Pro mě jednoznačně film roku. Možná doplním několik informací. Americká 77. pěší divize byla v době okinawské bitvy již vcelku zkušeným útvarem, předtím prodělala bitvy o Guam a o Leyte na Filipínách v roce 1944, během nichž si Desmond Doss vysloužil dvakrát vyznamenání Bronze Star za chrabrost. Dossův 1/307 je tedy na začátku Okinawy dobře odpočatý a vypucovaný, ale ne nováčkovský prapor, jak by se mohlo zdát. Dále, jednoho z vojáků, který v bitvě přijde o obě nohy, hraje skutečný válečný invalida, australský voják Damien Thomlinson, který jako člen zvláštních jednotek přišel o obě nohy v Afghánistánu 2009. Nu a konečně, SPOILER, poté, co byl Doss zraněn střepinami granátu a evakuovali jej do týlu (jeho ztracenou Bibli opravdu hledali a našli), tak jej ve skutečnosti ještě zasáhl japonský sniper a kulka mu přerazila levou pažní kost. To již ale do filmu nedali, že by to bylo už příliš neuvěřitelné. Stejně tak nerozváděli, že Doss v době nasazení na Okinawě již trpěl počínající tuberkulózou, kterou se nakazil na Leyte. O to více tedy vyniká jeho fyzicky nesmírně náročná evakuace raněných kamarádů ze srázu Maeda (neboli Hacksaw Ridge).

• 8.3.2015  06:23

Film silný a přímočarý jako uvažování texaského kovboje. Na jeho konci, při závěrečných dokumentárních videozáznamech a fotografiích, bylo v kině doslova hrobové ticho. Cestou domů mě napadly verše ze staré písně kapely Poutníci: "I to je lidská historie: od Kartága po Nagasaki, generálům válečné kříže, ty na hřbitovech pro vojáky. A pod obloukem vítězným můžem vzdát hold těm obyčejným. Každému, kdo nemohl dál, když vítr smrti vál, když bezmocně stál - bůh války se mu smál..." Potěšily mě mj. pěkně znázorněný vývoj technologií během jednotlivých misí (nástup MRAPů, dronů) i účast dvou skutečných SEALs ve vedlejších rolích.

• 21.2.2015  23:58

Plný počet za technickou i obsahovou stránku filmu. Zdařilá kriminálka z pohledu pachatelů, reálná a (proto) depresivní sonda do řad české svoloče, u jejíhož řádění dnes Policie ČR hraje bohužel až příliš často jen roli stafáže. Oceňuji, že Jan Prušinovský a Jaroslav Žváček ušetřili své diváky dnes tak populárních "angažovaných výpovědí" a zachycují život v tomhle segmentu české společnosti takový, jaký je, ať si každý udělá o příčinách a následcích názor sám. Brilantní Kryštof Hádek v roli společenské a rodinné pijavice, Matěj Hádek v neméně skvostném ztvárnění "chytřejšího bráchy". Žádné laciné karikování, žádné zbytečné pitvoření, ale o to přesvědčivější výkony. A kouzelná Věra Kubánková v roli jejich bezpodmínečně milující a odpouštějící babičky, jako zjevení z časů, kdy byl svět ještě v pořádku. Na 90 let fantastický výkon. Zdáli slyšet Lví řev... Příznačné je mimochodem i to, že z palety ztvárněných zločinů dokáže aparát semlít pouze pachatele "z vášně", který je jinak pro společnost nejméně nebezpečný.

• 20.2.2015  22:13
    Pes baskervillský (1978)

Skutečně špatná filmová zkušenost. Při pohledu na seznam zúčastněných herců je až neuvěřitelné, že je výsledek jejich snažení tak žalostný. Lítost nad touhle skrz naskrz trapnou a režijně nezvládnutou záležitostí ještě zvyšuje fakt, že jde o poslední větší role Terry-Thomase a držitele Oscara za Ben Hura, Hugha Griffitha, před jejich smrtí. Mám rád dobré parodie slavných děl, které chápu jako svéráznou poctu předloze, ale tohle patří mezi filmy, jež jsem měl problém dosledovat do konce. Je mi líto.

• 1.2.2015  10:06

Velmi příjemné překvapení. Teaser, který jsem měl možnost vidět při jiných kinoprojekcích, mě totiž spíše odradil. Povzbudivé bylo naopak zdejší vysoké hodnocení, a tak jsme nakonec do kina šli (holt si v dnešní době musí člověk pořádně rozmyslet, zač vydá "pětikilo" z rodinného rozpočtu). Ukázalo se, že z toho, co se (pro mě) původně rýsovalo jako největší opruz (Baymax), se při projekci vyklubal nejlepší a nejvýraznější prvek filmu (který ocení zejména zdravotníci). Při některých scénách kino řvalo smíchy, bez ohledu na věk, což se dnes už nestává tak často. Film je řemeslně perfektně zvládnutý, animace bezchybná, z hudby mě Fall Out Boys dokonce "donutili" najít si jejich Immortals. Pár věcí by bylo třeba dovysvětlit, například podivná fúze (euro)americké a japonské kultury dává logiku pouze jako snaha finančně skórovat na obou stranách Pacifiku. Některé z četných vedlejších postav jsou také spíše do počtu (což ale stejně udělá pěknou díru v peněženkách rodičů). Disneyovsky vyměkčená a všestranně vyvážená adaptace tak dobře poslouží jako brána do světa (nejen) marvelovských komiksů pro nastupující generaci, u níž se pobaví i rodiče (pokud zapomenou, že téměř vše už vlastně viděli jinde).

• 3.1.2015  23:44

Bláznivá animovaná jízda slavného komanda tučňáků ve stylu starých dobrých Looney Tunes a Merrie Melodies. Akce stíhá akci, vtipy jsou vršeny jeden na druhý se zběsilou kadencí a po většinu filmu se chválabohu nic extra neřeší. Žel to nevyšlo až do úplného konce, takže se tato lahodná jednohubka (či spíše sýrová křupka) ve finále poněkud zasekne v krku. Což však nic nemění na faktu, že taková honička v Benátkách, cesta do Šanghaje či pád z letadla (včetně dopadu) budou jistě patřit do zlatého fondu animovaných grotesek.

• 30.12.2014  19:57

Začátek připomínal možnou aktualitu z blízké budoucnosti. Škoda, že hrozba islámské invaze posloužila jen jako hybatel událostí v rámci zápletky a pak je zcela opuštěna. Ale to už by možná bylo příliš nepohádkové. Mimochodem, princ je vlastně mladý uherský král Matyáš Korvín, a ten, jak známo, Turkům skutečně čelil a za manželku si skutečně vzal Beatrix Neapolskou. A, jak rovněž známo, byl v době tohoto sňatku již vdovcem, neboť jeho první choť, česká princezna Kateřina, zemřela při porodu. Bylo jí tehdy sotva 14 let. Ale to je už vlastně také nepříliš pohádkové. Zpět k příběhu. Škoda, že i vypořádání se zajímavě rozehranými (z)rádci ve vlastních řadách proběhlo jen tak mimochodem. Jinak je to pěkná, oddechová podívaná na dlouhé zimní večery a s nádhernými slovenskými exteriéry. Majestátní oravský hrad je místy skutečně dechberoucí.

• 30.12.2014  17:00

To, čeho jsem se bál před 15 lety, když jsem se poprvé dozvěděl o natáčení hollywoodské verze Pána prstenů, nastalo. Peteru Jacksonovi zaslouženě patří nehynoucí sláva za věrohodné a velkolepé zhmotnění Středozemě na filmovém plátně v první trilogii. Což ale nijak nezmenšuje obrovské zklamání z jeho současného počinu. Kéž by Hobita co nejdřív natočil někdo jiný... Po vzoru Mattyho odkazuji na komentáře jiných uživatelů ČSFD, které vystihují i moje pocity: flanker.27 (zábavnější a věrohodnější než celý film), kaka (sednoucí srovnání s LOTR), Arbiter (skvělé postřehy), gogo76 (také bych stříhal), Honzua (velmi, velmi trefné), exhoubus (ani já vrrky neviděl), mecano (podepsal bych), Sygauras (mně taky), Fallanga (shodná WTF), Lege (podepsal bych).

• 29.12.2014  20:55

Překvapivě docela špaténka. Snaha tvůrců o odmytologizování slavné předlohy dopadá asi ještě hůře než před deseti lety u Tróji. Čímž ale ztrácí řada nosných událostí v příběhu smysl. Včetně té nejpůsobivěji zpracované, což je samozřejmě deset egyptských ran. Z původního velkolepého souboje Boha Izraele (který v příběhu rozhodně neměl podobu umanutého chlapeckého dalajlámy) s egyptským panteonem pod vedením zbožštěného faraona, kdy každá rána představovala porážku jednoho z egyptských bohů, zbylo oproti předloze jen torzo. Celkově to moc nefunguje, zápletka je místy až neuvěřitelně naivní a nelze se ani divit hněvu současných Egypťanů, jimž Scott a spol. dělají ze slavných předků a tvůrců nejmocnější říše tehdejšího světa tupce k pohledání. A že má Christian Bale po většinu filmu asi poloviční věk bájného hebrejského hrdiny? Holt, kult mládí si žádá své, ostatně ani takovému Bilbovi či Frodovi by nikdo z diváků příslušných trilogií nehádal těch předlohových padesát let, že.

• 26.12.2014  18:12
    Princezna a písař (TV film) (2014)

Líbilo se až do momentu (SPOILER), kdy král naivně ověřuje totožnost svého ocejchovaného "nástupce". Tak nelogické jednání by skouslo leda pětileté dítě. Asi se scénáristovi ještě nechtělo končit či co. Pak už se to líbilo méně, byť je to stále nadprůměr a vyjma scénáře, který občas skutečně haproval, mají jednotlivé složky pohádky hlavu a patu. A palačinky. :-) Zajímavostí je netradiční lokace hradu, kde tvůrci sáhli k našim západním sousedům. A mají dobrý vkus. Hrad Marksburg v Porýní se líbí celému světu (UNESCO) a Japoncům dokonce natolik, že si u Okinawy postavili jeho kopii.

• 26.12.2014  14:51
    Kdyby byly ryby (TV film) (2014)

Nemohl jsem vidět, ale mí bližní ano. Drahá polovička se po shlédnutí pohádky nechala slyšet, že za natočení braku by filmaři měli vracet dotace. Zbytek rodiny přepnul po deseti minutách. +++ Tak shlédnuto. Podobné smažky lze vidět a slyšet kdykoliv třeba v Praze na hlavním.

• 17.8.2014  22:38
    Tři bratři (2014)

Tři bratři, nové filmové dílo otce a syna Svěrákových, jsou jejich vůbec první společnou pohádkou (mohu-li věřit statistikám zde na ČSFD). A lze říci, že je to nástup ve velkém stylu. Zvláště menší děti (přibližně 1. stupeň ZŠ) budou ohromeny. Film je to vskutku nešizený, má velkolepou výpravu, hvězdné obsazení a z dětského pohledu i zajímavou romantickou zápletku. Rovněž z technického hlediska je nutno konstatovat, že tak kvalitně natočená pohádka tu již dlouho nebyla. Byť jsou zde i momenty, jež ocení spíše dospělí a které mohou u dětí vyvolat noční můry. A nemyslím tím námluvy mladičkého Matěje s ještě mladší Červenou Karkulkou, jež leží v žaludku tolika spolurecenzentům. Jednak jejich věkový rozdíl, který činí šest let, není tak děsivý, jak zde někteří prezentují, ale také, a především, se v pohádce nic špatného nestane. Jak lze snadno zjistit, inkriminovaná pasáž dokonce nepředstavuje ani šroubovanou snahu scénáristy "oženit" i nejmladšího z bratří, neboť naprostá většina dialogů (včetně tohoto) je převzata ze starší dětské opery tandemu Svěrák-Uhlíř. Osobně v této zápletce spatřuji sympatické povzbuzení malých divaček v jejich snění, že by je nějaký patnáctiletý pubertální krasavec mohl brát vážně, zachránit je z útrob šelmy a pak se jim ještě zaslíbit věčnou láskou. Střízlivě řečeno, přijde mi to o galaxii půvabnější než cokoliv podobně nereálného z produkce Rosamunde Pilcherové a spol., která většinu těchto nebohých divaček žel čeká v pozdějším věku. Proč tedy nedávám plný počet hvězd? Není to kvůli některým detailům, kupříkladu, kde vzal selský synek meč, který navíc povaluje a zapomíná všude možně. Co mi vadí, je roztříštěná atmosféra díky vypravěčským vsuvkám. Žijeme v době, kdy se pohádkový svět pro filmové a televizní diváky vytváří čím dál tím hůře, s větším násilím a tvůrčí křečí. O to více zamrzí, že když se konečně objeví výpravná filmová pohádka, jež "na to má", vybaví ji její tvůrci prvky, které by se svou povahou hodily spíše do televizní produkce. Navzdory této výhradě považuji Tři bratry za monumentální dílo, jež dává pohádkové tvorbě v českých zemích tolik potřebnou naději.

• 6.8.2014  14:30

Geniální, syrové a mimořádně depresivní vykoupení Otakara Vávry z předchozího přisluhovačství režimu. Jeho brilantní obžaloba komunistických zločinů 50. let 20. století umně skrytá v alegorii neméně odporných činů fanatických "lovců čarodějnic" na Moravě 17. století je přesvědčivou ukázkou, že bezbřehé zlo dokáže uspět v jakékoli době a prostředí. Není náhodou, že hlavní zápornou roli inkvizičního soudce Bobliga mistrovsky ztvárnil prominentní komunista Vladimír Šmeral a jednu z jeho obětí Jiřina Štěpničková, která sama poznala justiční zvůli komunismu na vlastní kůži. Odvahu postavit se rozpoutané mašinérii šílenství mají jen nemnozí, a ti jsou jeden po druhém drceni. Lidská tupost, omezenost, fanatismus, chamtivost, bezskrupulózní kariérismus, lhostejnost a strach tak opět triumfují ve skvostně vyprávěném příběhu bez naděje, který se skutečně stal... Je přitom laciné tvrdit, že šlo o "dobu temna", že dnes už jsme přeci někde jinde. Opravdu? Šmeralův Boblig dává jasně vzpomenout na justiční vrahy 20. století, ať německého Rolanda Freislera či české Josefa Urválka a Karla Vaše. Velkolepě zinscenovaným vraždám Heliodora Píky, Milady Horákové a dalších, tak podobným těm, jež ukázalo Vávrovo Kladivo, tleskala před pouhými několika desítkami let většina tohoto národa, mezitím již dovzdělaného a ateizovaného. Zde se nelze pohodlně vymlouvat na zparchantělou šlechtu a chlípnou církev! Opravdu jsme něco víc, než byli naši předkové? Opravdu se něco podobného nemůže opakovat i dnes?

• 7.4.2014  21:38
    Případy 1. oddělení (TV seriál) (2014)

Gemini to vyjádřil přesně. Tenhle seriál má ze současné produkce nejblíže realitě.

• 28.12.2013  08:39
    Sněžný drak (TV film) (2013)

Předem říkám, že na pohádce jsem se podílel v řadách komparsu, mám k ní tedy osobní vztah. Nadhodnocovat ji ale nebudu, i když si myslím, že jí zde někteří uživatelé neprávem ubližují. Obecně vzato, mám dojem, že se s oblibou pletou dohromady hodnocení pohádek filmových a pohádek televizních, přičemž ty druhé jsou na tom logicky hůř. A nářkům o tom, že v dobách socializmu se točily skvostné pohádky na rozdíl od těch porevolučních - dotyční mají buď krátkou paměť nebo éru před rokem 1989 nezažili, protože většinu tehdejší pohádkové produkce tvořily televizní kulisovky, proti nimž by pohádka kvalit Sněžného draka působila jako zjevení. Co také nechápu, jsou výtky na věk prince Jana, kterého Petr Lněnička ztvárnil v 34 letech. Přitom stačí letmý pohled do české pohádkové klenotnice a zjistíme, že např. krále Miroslava hrál Vladimír Ráž ve 29 letech, rybáře v Byl jednou jeden král ztvárnil v 31 letech, Pavel Trávníček exceloval jako Třetí princ ve 32 letech... Ale zpět k Drakovi. Kostýmy, prostředí, hudbu i triky má pohádka parádní. Oceňuji nádherné jihomoravské lokace (zámek Valtice, Nový hrad u Olomučan, jeskyně Býčí skála, Dalešická přehrada, obora u Moravského Krumlova). Co mi však vadilo, byly některé prvky ve scénáři (prosím pozor, spoilery). Pokud se Jan každou půlnoc mění v draka, tak romantický nocleh na břehu řeky vedle své milé či společná celonoční jízda na koni opravdu nemají logiku. Trojice zkoušek se potom svým charakterem do filmu pro děti moc nehodí. Dospělí samozřejmě vědí, že neplavec nemá zachraňovat tonoucího skokem do vody, že hazardní hra ve stylu ruské rulety je opravdu šílenost a že skok do propasti končí telefonátem na záchrannou službu (v lepším případě) a ne vstupem do říše čarodějnic, ale těm dětem to bude muset někdo zdlouhavě vysvětlovat. Výtku mám také k hodně nejasné roli dobra a zla v příběhu. Vskutku, až do závěru pohádky, kdy se konečně rozjede princ Dracián, má jediný opravdu ryzí skutek nejtemnějšího zla, který ve Sněžném drakovi vidíme, na kontě královna-matka. Ta hned na začátku strašlivě prokleje chlapce, jehož nikdy neviděla a nic jí neudělal, jen na základě pochybného sdělení začarovaného zrcadla. A ještě je to vydáváno za úctyhodný akt lásky. To vše v mých očích Sněžného draka zbytečně sráží. Dětem se však pohádka bude líbit i tak, svědčí o tom mj. cena dětské poroty za film v kategorii do 12 let na letošním filmovém festivalu v Ostrově nad Ohří.

• 22.12.2013  22:21
    Recitál skupiny Klíč (TV film) (1992)

Geniální spojení nádherné zříceniny jihočeského hradu Landštejn a dnes již legendární renesanční folkové skupiny Klíč vyústilo v jeden z nejpůsobivějších recitálů, který u nás byl kdy natočen. Díky, brněnská ČT!

• 21.12.2013  22:40

Z očekávání roku je zklamání roku. První díl je dvojkou vskutku překonán, ale v tom špatném slova smyslu. Postavy mnohdy jednají nelogicky, důraz je kladen na akci a na efekt, a to doslova za každou cenu. "Cool" styl Jerryho Bruckheimera a spol. ovládl už i Středozem. SPOILERY: Oproti knize notně "vylepšená" scéna s únikem v otevřených (!) sudech u nás svou hloupoučkou naivitou vyvolala salvy smíchu na celé kino, podobně jsme se bavili i při bitce v ulicích Jezerního města, kde lesní elfové přišli zachránit část trpaslíků (!), kteří neodjeli s Thorinem k Ereboru (!), před skřety z Dol Gulduru (!) vedenými Bolgem (!), zatímco obyvatelé města nerušeně spali (!). V naprosto zpackané sekvenci se Šmakem v Hoře, kde se Bilbo po většinu času producíruje před drakem bez Prstenu (!), hovoří s ním z očí do očí bez následků (!) a drak jej nechává, i když ví, že hobit má Prsten moci (!), tak tady nás už smích přešel a jen jsme si přáli, aby to celé skončilo. Což je na pováženou při vzpomínce na dobu před dvaceti lety, kdy jsme dychtivě hledali (a vesměs nenalézali) cokoliv spojeného se Středozemí a J. R. R. T. Ten film vyložený odpad není, vizuální stránka mnohých lokací je fantastická (Dol Guldur), ale celkově se Jacksonova série zvrhává kamsi pryč... Do třetího dílu už vstupné investovat nebudeme.

• 2.6.2013  09:19
    Čáryfuk (TV seriál) (1970)

Potrhlý čaroděj Čáryfuk, jeho věrná ropucha Tačvůd a jejich nebohý novodobý průvodce Kerot. Legendární dětský seriál 80. let, tedy alespoň v rámci ČSSR.

• 31.5.2013  21:32
    Argo (2012)

Výborný oscarový film na závažné téma, který přibližuje jednu z nejzajímavějších záchranných operací za Studené války. Škoda, že jej trošku sráží občasné zbytečné historické i faktické nepřesnosti. Například krátká lživá věta v úvodu o odmítnutí pomoci ze strany Velké Británie a Nového Zélandu, která vyvolala bouři nevole a dokonce se k ní oficiálně vyjádřil i novozélandský parlament, ve filmu vůbec nemusela být. Ale to už si může případný zájemce dostudovat. Jinak je to špička, žánrově čistý kousek, z filmařského hlediska bez zaváhání.

• 25.5.2013  22:55

Viděno nadvakrát v buse Student Agency, napoprvé počátečních 40 minut a napodruhé posledních 30 minut. Chybějící střed mi nijak zvlášť nechybí.

• 23.5.2013  23:29

Slušný film například pro cestování se Student Agency. Pokud divák někdy pracoval jako turistický průvodce, pobaví se ještě víc. Jen z určitých rysů řeckého (ne)řešení problémů - při vědomí jejich současné situace - trošku mrazí.

• 14.5.2013  21:14
    Beowulf (2007)

Pěkné fantasy, ale dvě hvězdy dolů za historické a adaptační nepřesnosti. Nejhrubší linie legendární předlohy se sice film drží, ale vztahové karty rozdali Zemeckis a spol. úplně jinak. Tudíž i celkové vyznění je ve filmu jiné než v legendě. A křesťanství v Dánsku 6. století? To je vtip?

• 28.12.2012  18:35

Tenhle film mi zůstane v paměti díky pražské záchranné službě (a jejich krásným Mercedesům Sprinter). Lékař František v podání Oldřicha Kaisera silně připomíná nejmenovaného instruktora Červeného kříže, vylití nápoje při pokusu o pohled na hodinky dalo vzpomenout na stejnou situaci z letošního letního tábora a bloudění sanitky podél řeky kvůli rybářům neschopným určit přesnou polohu bylo také dosti povědomé... Asi nejlepší scénky se divák dočká při závěrečných titulcích - v hlavní roli dokonalá Lucie Bílá.

• 25.12.2012  23:16
    Šťastný smolař (TV film) (2012)

Skvělá zábava! Některé detaily mě úplně nepotěšily (motorka se v tomhle žánru koni nevyrovná), ale tak dobře jsme se u pohádky nezasmáli už hodně dlouho. Okenní tabulky roztřásl zvláště nekompromisní kovář Tomáše Töpfera. Silná dvojice z "Anděla Páně" Ivan Trojan - Jiří Dvořák opět v plné parádě, byť tentokrát proti sobě.

• 25.12.2012  02:16
    Dvanáct měsíčků (TV film) (2012)

Dvě nejslavnější "zimní" pohádky jsou v našich končinách Mrazík a Tři oříšky, takže je jasné, s čím se tenhle počin bude srovnávat. Zvláště, když jsou rodinné vztahy hlavní hrdinky v pohádce Boženy Němcové "O dvanácti měsíčkách" prakticky totožně s již zmíněnými filmovými legendami: krásné a hodné děvče sužované zlou macechou a nevlastní sestrou. Také je jasné, že televizní produkce bude ve srovnání s produkcí filmovou v mnoha ohledech tahat za kratší provaz. Dlužno dodat, že tým Karla Janáka se k uvedeným gigantům filmové pohádky hlásí opravdu hrdě a velice hojně. Na jeho práci se však asi bude vzpomínat zejména v souvislosti s poslední pohádkovou rolí Radoslava Brzobohatého, jenž je v žánru navždy zapsán u některých nejvíce atmosférických děl (O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Sedmero krkavců a především Princ a Večernice). U nás mělo "Dvanáct měsíčků" stoprocentní sledovanost a líbilo se.

• 19.12.2012  23:25

Hobit je dobrý film, hlavní dějovou linii drží věrně, ale částečně selhává v detailech a atmosféře. Na můj vkus si tvůrci až příliš mnoho vymýšleli. Na jednu stranu je super "být opět ve Středozemi", na druhou stranu, snaha udělat z půvabné fantasy pohádky za každou cenu non-stop strhující thriller mi přijde jak mazat na sladkou palačinku chilli. Některé rádoby "cool" hlášky připomínaly spíše Xenu (už jsem jen čekal, kdy si nějaký trpaslík začne stěžovat na hemeroidy), průchod skřetí říší zase videohru ve stylu Prince of Persia a některé okatě digitalní figury daly vzpomenout na Jar Jara Binkse a spol. Naopak skvostně ztvárněné jsou třeba Hádanky ve tmě. Film rozhodně stojí za vidění, návrat do Středozemě po deseti letech je vítanou událostí, ale... Je to "hollywoodizace" předlohy v nejčistší formě. Zjevení Pána prstenů se zkrátka neopakuje. Nejlepší věcí na tom filmu pro mě je, že jsem si pod jeho vlivem vzal opět do ruky knihu.

• 10.5.2012  11:56
    Doktorská pohádka (TV film) (1982)

Jedna z nejlepších studiových pohádek. Její výprava je sice chudičká, ale o tak kvalitní předloze a špičkových hereckých výkonech si řada dnešních výpravných pohádek může nechat jen zdát. Součástí tohoto hereckého koncertu plného nesmrtelných hlášek je i právě zesnulý Michal Pešek... Mimochodem, pohádka hezky motivuje k výpravě na Hejšovinu. Tato nádherná hora v bývalém hrabství kladském bývala po staletí součástí českých zemí, dnes je při cestě k ní nutno překročit polské hranice.

• 10.5.2012  10:08

Miniaturní klenot z dílny Eduarda Hofmana, který k textu pohádky Karla Čapka "oživil" ilustrace jeho bratra Josefa Čapka. Karel Höger pak svým hlasem odvádí mistrovský výkon a každé postavičce vštěpuje osobitý ráz. Mimochodem, jeho Dr. Voštěp připomíná hlas jiného českého herce, o generaci staršího Jaroslava Vojty. Atmosféru vhodně dotváří hudba Jiřího Srnky (např. klavírní motiv v úvodu). Je neuvěřitelné, že se tak plnokrevný a vtipný (např. měsíc při ošetřování rusalky) příběh vešel do necelých 17 minut.