• Fantasy

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Birds of Prey jsou z větší části sólovka Harley Quinn, která díky své popularitě dostala opravdu velkou porci prostoru, a ostatní postavy jsou zde jen aby sloužili pro Harley jako koloběh událostí v jejím příběhu. Harley se tak stává Deadpoolem od DC v ženském podání, a i když je Reynoldsův Deadpool víc cool, Quinn od Robbie je bláznivá a roztomilá zároveň. Film celkově se všemi svými časovými skoky a mezipříběhy má docela dobrý drive, je originální, avšak ne všechny dějové linky jsou stejně zajímavé a hlavně důležité. Tato barevná, šílená jízda plná bláznivých kostýmů, excentrických záporáků a ještě bláznivějších holek udrží pozornost a nudit se určitě nebudete. Příšerná, otravná a absolutně nesympatická Cassandra Cain je bohužel za mě velkou kaňkou, protože tato postava dokáže otrávit každou situaci, ve které se ocitne, a to je škoda. Úleva genderovým kecalům v tomto případě byla trefa naprosto vedle. A škoda Black Maska, tvůrci ho mohli použít i dál a ne ho takhle zbytečně odpravit.

Bažináč (2019) (seriál)

Swamp Thing je poměrně originální komiksovka s premisou, která ještě k vidění na obrazovkách nebyla. O něco víc než mysteriózní horor však funguje jako drama mezi lidmi, kteří sledují svoje zájmy bez ohledu na ostatní, a snaží se přežít v nehostinných podmínkách louisianských bažin. Vizuál není špatný, avšak většina digitálních efektů působí uměle, naopak praktické efekty jsou na slušné úrovni. Postavy jsou zajímavé, jejich příběhy však povětšinou nešikovně ukončí již zmíněné zkrácení série o tři díly. I když se snažili tvůrci sérii v rámci možností slušně ukončit, konec je zkrátka nešikovně ustřižený. Pokud se vám líbily dosavadní seriály od DC Universe (Titans, Doom Patrol), pak i Swamp Thinga byste měli vyzkoušet. Minimálně jako odpočinek od komiksových telenovel ze stanice CW poslouží slušně.

Bitva u Midway (2019)

Emmerich zde předvádí svoji typickou tvorbu s velkolepým rozsahem a dobrými akčními scénami. Zájemci o historii ocení především přesnost událostí, jako plus rozhodně označit i zájem vyprávět příběh ze strany japonců. Midway tak není tupá oslava amerického hrdinství, ale poměrně věrný přepis událostí s patřičným vyzdvihnutím obou zápolících stran. Brnkání na emoční nitku je ve filmu o něco slabší, a konverzační scény nemají takový drive, nicméně jako nezbytnost pro vysvětlení daných skutečností nepůsobí zas tak otravně. Určitě jeden z lepších moderních filmů o válce.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Tupá, nijak inovátorská, ale naprosto spolehlivá a efektivní popcornová zábava s nařvanými borci, a sexy agentkou MI6.

Noční můry z temnot (2019)

Scary Stories je poctivý horor, kde funguje napínavá atmosféra a obstojné lekačky. Je zde vidět rukopis jak producenta Guillerma Del Tora, tak režiséra Andrého Øvredala, což je zde jen ku prospěchu věci. Vizuálně je film správně dobový, zároveň ale dokáže svým pojetím přiblížit dobu i mladšímu obecenstvu. Jednotlivé příběhy jsou dobře zpracované, jediným mínusem jsou takové nemastné neslané postavy. Jako o něco dospělejší duchařina pro děti bude film fungovat spolehlivě. Těm starším naopak nabídne hezký vizuál a originální pojetí knižní předlohy.

Slender Man (2018)

Slender Man není vyložená katastrofa, ale rozhodně je šíleně neoriginální, nudný a táhne se. Postavy jednají nelogicky, přemýšlejí nelogicky, dialogy jsou dobré tak napůl, především mimo ústřední čtveřici nefungují. Naštěstí má film 93 minut, což je v této podobě hraniční. Vizuál ani hudba ničím nepřekvapují, většina jumpscarů je snadno odhadnutelná a spousta scén nikam nevede. Pár výjimek se najde, avšak obecně je charakter Slender Mana trestuhodně nevyužitý. Hororový rok 2018 si rozhodně zaslouží lepší přírůstky.

Černobyl (2019) (seriál)

Zřejmě nejlepší počin podle skutečných událostí s téměř precizní přesností, ať už v rámci vysvětlování toho, co se vlastně stalo, či dobové atmosféry. Atmosféra hutná, a emocionálně neprostupná, člověka připoutá a naservíruje mu děj tak, jak nejsurověji a nejrealističtěji to jde. Zároveň také krásné zobrazení komunistické byrokracie, ze kterému se normálnímu člověku dělá šoufl. Výtečné překvapení, a po šíleném závěru GoT nám HBO až přespříliš dobře spravilo chuť.

Godzilla II Král monster (2019)

Godzilla: King of Monsters je pravý americký blockbuster, který ve vás vyvolá přesně ty emoce, které chcete u takového filmu zažít. Režisér Dougherty nenabízí o nic víc, než od filmu očekáváte, ovšem to očekávané vám dá v tak silných dávkách, že budete zírat s otevřenou pusou. Vizuálně je film na nejvyšší úrovni, místy je akce lehce nepřehledná, což však v celkovém součtu filmu nelze úplně vytýkat. Postavy nijak extra nezaujmou, na druhou stranu se nechovají otravně a stupidně, naopak se díky nim občas dozvíte zajímavé a v kontextu důležité informace (mytologie Titánů, důvody jejich vypuštění atd). Pokud tak hledáte film, u kterého si dáte kilo popcornu a budete zírat na to, co moderní filmařská a počítačová technologie dovede, a jak si to mezi sebou rozdává obří radioaktivní monstrum s tříhlavým drakem, je Godzilla: King of Monsters přesně pro vás.

Iron Fist - Season 2 (2018) (série)

Druhá série Iron Fista má výrazná negativa v podobě stále naivně a zbytečně otravně napsané hlavní postavy, na můj vkus až trestuhodný nedostatek akce a nevýraznost některých dějových linek. Zároveň jsou zde i velká zlepšení, jako jsou výrazné a velmi dobře zahrané postavy, velmi solidní a uvěřitelný záporák a především zkrácení o tři díly, což výrazně prospělo jak příběhu, tak postavám a jejich tahu na branku. Oceňuji taky odvážnost tvůrců, kteří se nebáli radikálních kroků a dokázali konec série udělat tak, aby divák chtěl pokračování. Letos pro mě o něco lepší než druhá Jessica Jones a myslím si, že toto je ten správný směr, kterého by se měli tvůrci i nadále držet.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Detective Pikachu je dokonalý a především nezbytný film pro fanoušky pokémonů, méně dokonalý pak pro ty, kteří s látkou nemají moc co dočinění. Neříkám, že se nefanouškům film nutně nebude líbit, nicméně si ho užijete třikrát tolik, pokud pokémony znáte a máte k nim citový vztah. Děj občas až moc uhání kupředu, a kvůli tomu některé scény nedosahují takového efektu, jakého by měly. Vizuálně je film opravdu povedený, pokémoni jsou uvěřitelní a jejich kooperace s lidmi je chytrá, roztomilá a trefná. Na diváky čekají i nějaká ta dějová překvapení, a pokud bychom souhlasili s tím, že jde o film podle videohry, pak tu máme opravdu ten zatím nejlepší.