Liga spravedlnosti (2017)

Odpoveď DC na päť a pol roka starých Avengers poriadne kríva, nohy JL podkopáva fakt, že sa to celé berie a tvári až príliš vážne. Taktiež scenár nepatrí medzi tie, ktoré by vás akokoľvek mohli prekvapiť. Je to škoda, nové postavy vyzerajú zaujímavo (aj keď Aquaman mal minimum priestoru, Flash a Cyborg o čosi lepšie - tu sa celkom teším na samostatné filmy), celkovo svet DC má svojou výbornou atmosférou taktiež čo ponúknuť a tak budem prvé JL brať ako (narýchlo zbúchané) intermezzo na ceste k niečomu väčšiemu. Dúfam.

To (2017)

Knižná predloha napriek jej prítomnosti v mojej knižnici ma zatiaľ úspešne minula, film som tak mohol sledovať bez predpojatosti. TO vo mne zanechal príjemný dojem z dobre odvedenej filmárskej práce, vlastne celý snímok je bez jedinej chybičky, so skvelou osemdesiatkovou retro atmosférou a podľa mňa výbornými výkonmi (najmä detských) hercov. No napriek tomu ma počas vyše dvojhodinovky nedokázalo zhola nič prekvapiť, šokovať, proste donútiť ma otvoriť úžasom hubu. Film si jednoducho ide svoje, v pohodovom tempe odsýpa a priamočiaro speje k trochu presladenému koncu. Ako ale ukazujú aj tie štyri hviezdičky, návštevu kina som rozhodne neľutoval.

Kung Fury (2015)

Meganálož, bez jedinej chybičky, nadupané od prvej po poslednú sekundu. Tvorcom možno odkázať len jedno veľké "Tank you!"

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

No ďakujem pekne, na staré kolená sa zo mňa stal Trekkie, len vďaka tomuto seriálovému skvostu. Taktiež ho považujem za najlepší spomedzi ST výtvorov. Skvelo napísané postavy, spomedzi ktorých si každý nájde toho svojho obľúbenca, či viacerých. Jedine dôkladným spoznaním jednotlivých postáv môže vyniknúť komika, občas hojne, občas menej servírovaná (osvedčený spôsob - dostať tú ktorú postavu do pre ňu netypickej situácie a o zábavu je postarané). Kvalita jednotlivých dielov samozrejme kolíše, osobne mám najradšej všetky s Q, naopak, nemusím tie, kde vystupuje Lwaxana a občas sa mi neveľmi páčilo vyriešenie zamotanej zápletky 'technoblábolom', ako celok však považujem tento seriál za mistrštych, osobný vrchol pomyselného seriálového rebríčka.

Motýlek (1973)

Hodnotenie ovplyvnené miliónkrát prečítanou knihou, nebyť nej, bolo by to minimálne za štyri, ale takto...američania pochovali onen francúzsky šarm, postavy ostali ani nie načrtnuté a nemohol som sa stotožniť so žiadnou z nich. Hodnotenie čisto subjektívne, film svoje kvality nesporne má, ale nie pre mňa...

Oggy a škodíci (2013)

V kine na tom bolo 5 ľudí, vrátane kamošky a mojej maličkosti...vekový priemer tak okolo 25, ani jedno dieťa. Uvádzačka pred premietaním - "Ale to je rozprávka, to viete?" :) milé :) Oggy a šváby sú srdcovečka a tento film zhŕňa všetko najlepšie zo seriálu, všetky charaktery sú zachované, akurát samotný Oggy nie je taký lenivý. Ale celý film ťahá Jack (áno, to je ten zelený kocúr, čo si to vždy všetko odskáče). Dávam plnú pálku, pri krutých gagoch, šialených proporciách a perfektnej hudbe sa jednoducho nedalo nesmiať počas celého filmu.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Ešte o čosi lepšie jak vydarená jednička, Žánklód čoby záporák bezchybný, Sly & co. taktiež. Trochu ma mrzelo, že môj obľúbenec Jet Li si tu strihol prakticky len úvodné cameo (ktoré je ale fest kulervoucí), ale zasadiť miesto neho medzi starých ogrgľov pohľadnú čínsku dívenku zase prinieslo viac humorných situácií. Záverečná akcia a hlavne trojica Arnie, Bruce a Chuck ma zložila k zemi ako kop z otočky od viete koho, také masívne salvy smiechu som pri filme veľmi dlho nezažil. Sebairónia v maximálnej miere a od nikoho, naozaj nikoho by neznela presvedčivejšie! K pánom Postrádateľným sa ešte neraz s chuťou vrátim!

Dvojníci (1984)

Milujem filmy s touto legendárnou dvojicou, či si ich pozriete ráno alebo o polnoci, budete sa kráľovsky baviť. Dvojníkov radím medzi top filmy z tvorby Terence a Buda, snímkou sa už klasicky nesie vynikajúci hudobný motív (What's going on in Brasil), námet je osvedčený - preložte dvoch buranov do iného sveta a bavte sa, záporáci sú ako v každom ich filme tak správne tupí a hlúpi, bitky, fackovačky a naháňačky sú správne ujeté...a k tomu samozrejme dvojrola, čiže po jednom Budovi a Terencovi v štandardnej verzii a jedenkrát vo verzii nevídanej, ako dvaja rozmaznaní megabohatí zbabelci. Komédia sama o sebe vynikajúca, plus pol hviezdičky z nostalgie a ďalšiu polku z mojej nesmiernej náklonnosti k tejto dvojici a máme plný kotol - plný vynikajúcej zábavy.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Bude sa to rovnať kacírstvu, ale posledného Votrelca radím v tejto kultovej sérii najvyššie. Alebo ho mám jednoducho najradšej. Alebo jednoducho čím je Sigurney staršia, tým je krajšia. Každopádne, Votrelčiská nikdy neboli slizkejšie a rafinovanejšie, žiadna iná vesmírnopirátska posádka sa nevyrovná partičke v tomto filme (Ron Perlman má zase raz rolu pekného hovada), žiadny iný android nie je tak ľudský ako Winona, žiadne genetické nepodarky nie sú tak odporné ako čísla 1 - 7...je to film, ktorý môžem vidieť tisíckrát a stále sa budem pri ňom skvelo baviť, čo mi pripomína i humorné vsadky, hlášky či perly, hojne použité vo filme. Pamätihodné scény, ako sú zatvárajúce sa dvere na evakuačnom plavidle plnom vojakov, v ktorých mizne votrelčí chvost...cuc-cuc "malého" parchanta cez centimetrový otvor v okne do voľného vesmíru...(pod)vodné hrátky s votrelcami... K tomuto filmu jednoducho treba pristúpiť bez predsudkova a užívať si ho, pretože nemá prakticky žiadne hluché miesta.

Kon-Tiki (2012)

Bože, zase to moje nešťastné porovnávanie s knihou! Prečítal som ju však tisíckrát a tento film bol pre mňa povinnosťou. Bez problémov uverím každému, kto povie, že sa pri filme nudil - šesť chlapov na večne kolísajúcej sa plti je síce dobrodružstvo, ale za tri mesiace plavby sa to jednoducho musí skĺznuť do monotónnosti. Film však ťahá šestica hlavných postáv, rôznorodých pováh, každý s rozličnou mierou pochybností či viery v Heyerdahlovu hypotézu. Ani po vizuálnej stránke nemožno filmu nič vytknúť, budete sa cítiť, akoby ste priamo Vy sedeli so šiestimi zarastenými pirátmi na deviatich zviazaných balzových brvnách, budete cítiť každú vlnu. Prečo teda len za tri? Veľmi ma totiž nahnevali (neviem, kto to má na svedomí) tí, ktorí písali Hermannovou postavu. Vo filme je totiž prezentovaný ako, s prepáčením, zbabelý zmrd, ktorý je na plti úplne zbytočný a každého len otravuje. A to je pre mňa neodpustiteľné, i voči Watzingerovej pamiatke, i voči jeho potomkom. Pretože Hermann....no proste si prečítajte knihu. EDIT 2015: Po ďalšom a ďalšom zhliadnutí som donútený nakoniec dvihnúť hodnotenie. Je to prenádherný film, jednoducho krása.