• Fantasy

Trojúhelník smutku (2022)

Už od prvních minut jsem tušil, že tohle bude výjimečný film. A byl. Chytrý, vtipný, s pomalu rozvíjenou myšlenkou i zajímavými dějovými zvraty. Žádná prvoplánová zábava, prostě pošušňání pro trojciferné lepšolidi. Takhle dobře jsem se v kině už dlouho nepobavil!

Rychle a zběsile 6 (2013)

Kriminální zápletka mě v šestce absolutně nebrala. Návrat staré postavy, která jinak zajímavě vybudovala Dominicovu osobnost, je sice fajn, ale za mě ke škodě. O autech to opět nebylo, jen o nekonečných honičkách nebo absurdně dlouhou odletovou dráhou v závěru s letadlem. FaF díl od dílu dává menší a menší smysl. Je to prostě akční výplach, který nicméně zachraňují staré známé postavy a fakt, že se tvůrci nebáli hojně vracet i ty záporné, či fikaně vymýšlet důvody, proč se těšit na další díly. 1 a 5 v tuto chvíli u mě stále v TOPu, 6 nejhorší po 2. Mám sto chutí o hvězdu ubrat, ale musím uznat, že mě z nudy dostatečně vytrhly akční scény, které sice oplývaly značnou nepřehledností, ale zejména pěstní souboje člověka držely v neustálém napětí, jak tohle dopadne a kdo z party nakonec zařve. 6/10

Rychle a zběsile 5 (2011)

Děj byl proděravělý jak sviňa. Parta si jen tak na pohodu odjede z jinak střeženého policejního parkoviště ještě navíc s policejními vozy, duo rádoby instalatérů se bez vysvětlení vetře na služebnu... Nic není vysvětleno, všechno se prostě děje, rafinovanost Dannyho parťáků ani omylem, spíš něco na způsob 60 sekund mínus kradení aut. Aut je zde pomálu, ve většině nezajímavých, šedých provedení bez neonů, nitra a dalších cingrlátek a téma pouličních závodů ze staré školy je také zcela pryč - hlavně, že úhlavní duo dorazilo na závod plný běhnovsky oděných žen a drsných cápků s vytuněnými auty, ale následoval akorát střih. Ale ten zbytek? Bomba, pecka, nářez! Rychle a zběsile á la Avengers, kde se vrací postavy z minulých dílů a chystají se společně pokořit absurdní heist. Vrací se téma přátelství, rodiny a prvně se mi stalo, že jsem si málem mužně pořval nad ztrátou jedné z postav - z hajzla se stal neskutečný dobrák a fungovalo to výtečně. The Rock byl v záporné roli takový trochu prkenný suchar, ale holt „rychle“ potřebuje i své „zběsile“, na což by se tento Terminátor nakonec hodil. Ve výsledku - jsem strašně spokojen a mám z filmu stejně strašně dobrý pocit. V době psaní komentáře jsem další díly ještě neviděl a považoval tuto pětku za nejlepší díl od jedničky. 8/10

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Sterilní, nudné, bez nápadu. Ani přítomnost Vin Diesela to nezachránila. Příběh se táhl jako sopl z nosu, neoplýval ničím zajímavým, co by mě nenutilo co každou chvíli koukat na čas, kdy už tahle hovadina skončí. Ani charaktery nestály za nic. Hlavní představitel namísto toho, aby bavil a děj okořenil aspoň dobrými hláškami, byl stejně nezáživný, jako i zbytek. A to jeho pouto s hrdinkou, které si dokázali vybudovat během cca 5 minut od chvíle, co se poznali? Ne, prostě blbost, tohle se nepovedlo.

Bullet Train (2022)

Do poloviny jsem nevěděl, co si myslet a považoval to spíš za hovadinu, kde se čistou náhodou sešla sebranka nájemných zabijáků a vzájemně si budou lézt do zelí (a nebo i na nervy). Od poloviny se vše ale zlomilo a film, kromě neustálého nadhledu, naservíroval i propojený, smysl dávající příběh okořeněný mnohdy i emotivními, až epickými scénami, které bych v něčem takovém rozhodně nečekal. Samozřejmě snímek zůstává stále hlavně dobrou zábavou, u které je ale nutné dávat pozor, protože jinak člověku utečou všechny ty souvislosti, náhody, ale i smůly tvořící jádro celého příběhu. 7/10, musím někdy kouknout znovu a třeba i přehodnotit.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Tokijská jízda je originálním příspěvkem do série. Nejen svým zasazením do Tokia, ale i způsobem pojetí závodů, jimiž se stalo tentokrát dnes již profláklé driftování. Příběh zajímavě zachycuje odvrácenou stranu japonské kultury, tedy tu rebelující proti zásadám společnosti a přijmout něco tak rychlého a zběsilého v natolik uspořádané zemi nebylo vůbec těžké. Hrdina neoplývá kdovíjakými sympatiemi, ale svým způsobem připomíná Briana z hlavní série. Zbytek osazenstva je dostatečně zajímavý, aby vše tak nějak udržel nad vodou. Aut tu sice není tolik a nedostává se jim péče ani prostoru, ale třeba už jen ten Mitsubishi Lancer Evolution IX by stál za hřích! (Jak si tak uvědomuju, Rychle a zběsile je jedinou sérií, kde mé primitivní pudy směrují od krásných žen k naopak krásným, vytuněným autům.) Najdu si tu dokonce i oblíbenou scénku s garáží, kde z očekávání diváka vzejde rozzuřené, zelené monstrum. Lepší a zajímavější než dvojka, nikoliv ikoničtější než jednička. Reálně 7/10. Viděl jsem to nicméně už tolikrát, že mě ten film ve výsledku nezvedá ze židle. P. S.: To chronologické zasazení po (v té době) ještě neexistující šestce je svým způsobem fascinující.

Odpojit (2012)

Nebudu se tu tentokrát ze sebe ani snažit vytlačit nějaké intelektuální kecy, které by stejně zanikly v záplavě jiných. Film mi nakonec nesedl tak, jak bych očekával. Na druhou stranu mě dokázal udržet u obrazovky od začátku až do konce bez toho, aniž by má pozornost utrpěla jakoukoliv újmu. Bavily mě všechny čtyři, uměle propletené příběhy, i atmosféra se mi zdála fajn, ale něco mi tam zkrátka nesedlo. Možná lehčí odtažitost postav, nevím. Silnější 3*.

Rychle a zběsile 2 (2003)

Nesrovnatelně horší než jednička. Nepovedené, laciné (leckdy uměle zrychlené) záběry, netolik sympatické postavy (absence Vin Diesela udělala hodně)... Chyběl zde hlavně ten hispánský nádech, téma rodiny a přátelství, ale i určitá filmovost a dobová stylovost. Obecné zasazení do Miami mi zkrátka už tolik nesedlo. Co nechybělo, tak hezká, vytuněná auta, kdy dodnes poslintávám třeba nad oním stříbrným Nissanem Skylinem. A za nejstylovější (a vlastně i nejlepší) scénu považuju očůrání policajtů hromadným výjezdem aut z garáží, tu jsem si vážně užil. Zbytek? Laciný krimi příběh, který už nicméně pomrkával tím akčnějším a zběsilejším směrem, jakým se série naplno ubrala až po několika dalších filmech. Viz ten šílený skok autem na jachtu. 6/10

Rychle a zběsile (2001)

Prostoduchý příběh, ale sympatické obsazení a rychlá auta. Jak lépe lze definovat první a možná i nejlepší díl celé ságy? Dokud vše bylo pouze o normálních pouličních závodech, přátelství a výběru, na jakou stranu se přidat, bylo to naprosto v pořádku. Chemie mezi Dominicem (Vin Diesel) a Brianem (Paul Walker) velice funkční a uvěřitelná. Příjemný film říznutý akcí a lehkým thrillerem, který nového diváka dokáže i překvapit (my, kteří film zažili už v době jeho vydání, z jinak zajímavě budovaného zvratu bohužel nemáme nic). 8/10

Mičiko to Haččin - Saraba da! Hidžó no paradise! (2008) (epizoda)

Anime zasazené do Jižní Ameriky? Proč ne. Celkem se mi z prvních dvou dílů zamlouvá zasazení i obě hlavní hrdinky, jen mi tam vadí ta extrémní nerealističnost a v podstatě i nesmrtelnost postav založená na pouhém štěstí a hlouposti ostatních. Prakticky nikdo se neumí trefit, od civilistů, až po policisty, zatímco hrdinka je jako neporazitelný superčlověk. A tohle zrovna nemám dvakrát v oblibě, připomíná mi to Kovboje Bebopa, který mi právě tímhle pojetím vůbec nesedl. Uvidím, zda se pustím i do dalších dílů, ale subžánr Road Movie a pouto mezi hlavními hrdinkami, které se bude jistě prohlubovat, za to teoreticky stojí.