Deadpool 2 (2018)

Hneď po tretích Avengeroch, najlepší komiksový film roka a týmto dvom už ťažko niekto toto žezlo preberie. Druhý Deadpool je totiž po všetkých stránkach lepší než jeho predchodca. Je akčnejší, skvelými hláškami natrepanejší, má skvelého (ne)záporáka, pričom Josh Brolin by už nikdy nemal hrať iné roly ako tie záporné, s lepšími vedľajšími postavami a trefným Reynoldsom, ktorý sa pre túto rolu snáď narodil. Pripočítam k tomu nevídane podarený scenár, nápadnú réžiu, parádny soundtrack a aj pár vskutku emocionálnejšie vyznetých scén, ktoré čuduj sa svete aj fungovali, a máme tu jednu z najväčších peciek za posledné roky. Hovorím len jednu z najväčších, a to kvôli už spomenutému kúsku bratov Russovcov spred niekoľkých mesiacov, ktorí hold nasadili laťku správne vyzerajúceho luxusného "popcorňáku" poriadne vysoko. 90%

Pacific Rim: Povstání (2018) odpad!

Prvý film mám aj napriek nie príliš pozitívnym ohlasom úprimne rád a pokračovaniu som sa úspešne vyhýbal, aby som si nepokazil to príjemné prekvapenie, ktoré mi del Toro svojou fantastickou prácou za kamerou a skvelým výberom hercov pripravil hneď po mojej prvej projekcii. Žiaľbohu som si nedávno v televízii nostalgicky jednotku pripomenul a zatúžil som vidieť viac. Obrovská chyba! Vedel som, že sa jedná o podstatne horší film, no niekto mi vravel, že keď sa mi páčil prvý del Torov diel, celkom si užijem aj toto, aj keď sa nejedná o nič svetoborné. Neviem, kto mi toto tvrdil, ale keby som si spomenul, vyžadoval by som od neho, nech mi tie pretrpené dve hodiny vráti. Bohužiaľ sa to nedá a ja sa budem tváriť, že pokračovanie nikdy nevzniklo. Nedávam odpady, vyhýbam sa tomu pretože vždy nájdem niečo, za čo tú jednu hviezdu predsa len udelím, ale tu nemôžem inak. Takýto výplach som veru dlho nevidel a je naozaj obrovský prúser, že vo filme za toľko peňazí nefunguje absolútne nič. Dokonca ani ten farebný drahý vizuál tomu absolútne nesvedčí. Postavy mi boli úplne ukradnuté, zatiaľ čo v prvom dieli som si ich obľúbil, na akciu dôjde príliš neskoro a i tá nestála za veľa, scenáristicky to vôbec nedávalo zmysel a rozmýšľaním nad tou kopou nezrovnalostí som si len privodil migrénu a herecky sa jedná o totálnu katastrofu. Vedel som, že to bude zlé, ale že až tak? To si zo mňa niekto musel vystreliť.

Bitevní loď (2012)

Veľmi by ma zaujímalo, ktorý idiot vysolil toľké prachy na takú blbinu. Z toľkých facepalmov ma normálne bolela hlava. Trápne a "americké" v každom ohľade. Aj keď triky boli úchvatné, to veru áno. No druhýkrát sa tomu vyhnem oblúkom. 30%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

No podľa tunajšieho hodnotenia som naozaj nečakal veľa, no o to viac som prekvapený, a to milo. Pokračovanie je presne ten tip filmu, ktorý si užijete, ale je vám vlastne úplne ukradnuté, ako sa to skončí. Tým však nechcem povedať, že film je vyslovene zlý, to ani náhodou. Ja som sa kráľovsky bavil. Ani na chvíľu sa človek nenudí, neustále sa niečo deje, film hýri farbami a hlavne občas skvelými nápadmi, nebojí sa byť temný, niekedy priam ukážkovo desivý a čo je najpodstatnejšie, dinosaury sú snáď najkrajšie z celej série. A tí čo filmy s dinosaurami milujú (k nim sa radím aj ja), lepší guláš nedostanú. Guláš hlavne preto, lebo ten kto tento mišmaš považuje za niečo viac než v skutočnosti je, ani zďaleka nerozumie účelu, ktorý Bayona splnil najlepšie ako mohol. 80%

Černá labuť (2010)

Takmer celú stopáž som si v duchu vravel, že viac než tri nedám. To by ale nemohla prísť tá neuveriteľne intenzívna posledná polhodina, ktorá ma totálne odzbrojila. Arronofsky začal síce zľahka, no postupne to do človeka pumpuje a pumpuje a ku koncu mi doslova nedal vydýchnuť. Tú dychberúcu premenu ústrednej hrdinky len tak ľahko z hlavy nedostanem, samozrejme nielen zásluhou skvelej režisérskej práce, ale aj vďaka životnému výkonu Natalie Portman, ktorá odohrala tak suverénne herecké číslo, ktoré za sebou zanechalo takmer všetko, čo som za posledné roky videl. Veľmi silný a nepríjemný film, na ktorý je ideálne správne sa naladiť. 80%

Wolf Hall (2015) (seriál)

Som študentom histórie a je to neuveriteľný balzam na dušu, keď nájdem seriál, ktorý sa len na historický nehraje. Wolf Hall je nielen historicky takmer úplne presný ale aj kvalitatívne na veľmi vysokej úrovni. Herecky presný (skvelý Rylance, no nezaostávajú ani Lewis a Foyová), hudobne vypilovaný a parádne atmosférický. A premena Cromwella je vďaka už spomínanému Rylancovi jednou z najlepších, aké som videl. Dúfať v druhú sériu je zrejme utópia, no snáď sa jej dočkám. 90%

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Totálna "bejkovina", ktorá sa síce zniesť dá, keďže som v detstve seriál miloval, a možno práve kvôli tomu som vydržal až do konca, no náročnejší divák by mal dať jasne ruky preč. Vedel som do čoho idem, a som aj celkom rád, že tvorcovia sa ani trochu nesnažili brať film vážne, no druhýkrát to vidieť nechcem. 40%

Fakjů pane učiteli (2013)

Tak dobre som sa nenasmial už nejaký ten čas. A že kvalitné komédie už neexistujú! 80%

Tiché místo (2018)

Priznám sa, ani som netušil, že Krasinski aj niekedy niečo natočil. To myslím odzrkadľuje kvalitu jeho predchádzajúcich filmov. No po tomto kúsku si ho určite ako režiséra pamätať budem. Akurát som totiž zhliadol jeden z najnapínavejších filmov za posledné roky. Úvodná polhodina je ešte relatívne pokojná, Krasinski však od dychberúcej scény s pôrodom do diváka pumpuje taký adrenalín, že ľudia, ktorí nemajú čo to napozerané budú mať fakt veľký problém, prežiť film bez infarktu. Tak skvelé budovanie napätia som snáď ani nevidel. Celý film sa síce sústreďuje len na jednu rodinu, veľa tvárí tak človek neuvidí, no všetci hrajú geniálne (aj keď Emily samozrejme ťažko vládne). Beltrami opäť zložil vynikajúci soundtrack, nápad je skvelý a tie monštrá sú po dlhej dobe aj vážne desivé. Tlieskam a s určitosťou môžem povedať, že sa jedná o jeden z najlepších hororov v roku, a to nie sme ani v polovici. Možno by sa patrilo doladiť ten otvorený koniec, predsa len nie je veľmi pekné ukončiť film v tom najlepšom, no Krasinskému túto maličkosť odpustím. 95%

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Spielberg to stále vie. Keby som o ňom doteraz nič nepočul, videl tento film a nejaký človek by mi začal tvrdiť, že režisér je sedemdesiatnik, neveril by som mu ani náhodou. Tak geekovský, nerdovský, no hlavne zábavný film som nevidel už poriadne dlho. Z filmu sršala nostalgia, herci si to užívali, tá hromada easter eggov bola geniálna, kamera neuveriteľná a vizuál strhujúci. Ja ani poriadne neviem vysvetliť, prečo tam nedokážem hodiť plný počet. Jedná sa o fantastický film, no niečo mi tam chýbalo. O čo sa jedná, netuším. Možno práve kvôli tomu, že dotknutý predlohou nie som. Jeden z najlepších Spielbergových filmov možno za posledných 10 rokov, no tento pán režisér ma dokázal dostať takmer vždy do kolien a opäť raz sa mu to bohužiaľ nepodarilo, aj keď tentokrát k tomu bol najbližšie. 85%