Tohle je náš svět (2016)

Myslíte si, že jste jiní? Film není o boji proti společnosti, nebo snad o tom, že teď hned všeho necháte a poběžíte do lesa, tam ulovíte jelena vlastníma rukama, pak rozděláte oheň křesadlem a večer, po té co jste se vrátili z dlouhé tůry si přečtete Platona. Ne. Captain Fantastic je (dle mého) o životních prioritách, o tom, co nás dělá šťastnými a o tom, co vlastně chceme. Nečekejte agitační proslovy. Film vše dávkuje postupně a velmi jemně. Skrytě, v pěkně natočených scénách a promyšlených dialozích, zanechávající v mysli diváka jednu kritickou otázku za druhou. Občasný černý humor jen dokresluje druhotnou linku filmu, že ne vše se má brát tak strašně vážně. Je poněkud těžší vystihnout ústřední myšlenku celého filmu. Je to spíše skládačka různých myšlenek a náznaků co je asi tak na současném světě špatně a co bychom měli dělat jinak. Odpovědi musí najít divák sám.

Doktor Strange (2016)

Vizuálně pěkné, ale příběhově slabé, bohužel. A dokonce ani charisma Benedicta Cumberbatcha to nezachrání. Předlohu neznám, takže nemohu srovnávat, ale čekal jsem více než jen standardní komiksárnu bez sebemenší snahy o nějaké vyjetí z uhlazených kolejí Marvelu, či snad experimentování nad ustrnulým příběhem. Škoda.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Poctivá válečná vřava s netradičním příběhem na pozadí. Gibson si hraje s ohněm, když ve filmu balancuje nad propastí hrdinského eposu, kritiky války a osobního boje za pravdu. Ve výsledku to ale je zajímavá mozaika která se dá určitě z mnoha stran kritizovat. Ale, já si tam našel svoje. Zrežírováno velmi dobře, vynikající kamera bez zmatečného kymácení. Herecky to vše stojí a padá na Garfieldovi. Samozřejmě mu tu naivitu nemusíte věřit, ale já ji v tom obličeji viděl. Nevím, jak přesně to či ono bylo ve skutečnosti, ale ve filmu to fungovalo.

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Netypické vyprávění, škatulkování postav a dialogy, resp. monology jdoucí na dřeň reality, která je: absurdní, abnormální, nelogická a zmatená. Zdá se vám to jako pěkný gluláš? Jo, Oliverovy však taky. A o tom je celý film. Není to nuda, právě na opak. Perfektně schované tragikomické náznaky a schválně vyumělkované scény dávají tušit úplně jiný rozměr filmu o dospívání. Nálada kolísá jak amplituda sinusoidy a divák nechápe. A to je účel, však jsem to psal, ne? Film celkem cynicky nemá žádné poselství. Zážitek z něj je jako šmouha ubíhající krajiny při rychlé jízdě vlakem. Za mě: líbilo.

Příchozí (2016)

Slušné sci-fi které nabízí vynikající vědeckou stránku propletenou s okouzlujícím vizuálem, střihem i kamerou. S příběhem je to horší: po celý film jsem jasně cítil tu lehce napínavou mystickou linku, ale nemohl jsem se na ni zkrátka myšlenkově naladit. Koncept příběhu je hodně komplexní a hodně "jiný" a ačkoli ho považuji za relativně zajímavý, tak jsem si z něj moc neodnesl a až na samotný závěr bohužel nenabídl hlubší ideu.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

V záplavě nudných seriálů posledních let, kdy jsem hodně skepticky mnohé ignoroval, stojí 13 Reasons Why určitě za shlédnutí. Prvně je třeba říci, že je potřeba aby divák občas upustil od svého racionálního hodnocení a logického souzení postav a snažil se vidět svět očima zmatených teenagerů. Ano, ano, jsou tam taková ty moudra o životě a že všechno je špatné. Ale! To je právě, dle mého, devíza tohoto seriálu. Ukazuje jak malicherné mohou být důvody k naprosto strašlivým rozhodnutím. Ukazuje, jak malé, neřešené problémy vedou k větším a ještě větším problémům. Postavy jsou hodně vyškatulkované, to jsem měl někdy problém, kdy se občas chovali dost křečovitě a uměle. Na druhou stranu Clay, byl skutečně prokreslenou postavou, se kterou jsem se mohl ztotožnit. Hannah byla určitě hodně diskutovaná, jako postava, ale nevidím na její úloze v podstatě žádný problém. Ostatní byli, jak už jsme psal, lehce umělí a neměli moc velkou hloubku. Trochu tedy vyčítám scénáristovi, že si s postavami více "nevyhrál", protože prostor na to určitě měl. Jinak, režisérsky nadprůměrné: občas dobrá kamera, ale nic výjimečného. Soudtrack: velmi povedený, dokresloval melancholickou náladu celé série. Podstata 13 Reasons Why tkví v tom, jak moc uvěříte celému příběhu, jak moc ho budete považovat za reálný a ne jen jako další teenagerskou pohádku.

Stranger Things (2016) (seriál)

Stranger Things mají přesně to poctivé retro kouzlo, co tu už dlouho chybělo. Jako by to snad natočil Steven Spielberg, protože si nejednou nostalgicky vzpomenete na film E.T. V této sérii vše funguje skvěle už od začátku: kvalitní postavy a příběh, který očividně kopíruje kde co, ale podle mě to vůbec nijak nevadilo. Celková stylizace do retra a mírného klišé tady nepřestavuje vůbec žádný problém. Zajímavé je i prolínání dětského a dospělého vidění světa, které doplňuje napínavou atmosféru. Všechny milovníky dobové hudby potěší soundtrack, kde se to temnými tóny synťáků jen hemží. (hodnocení po 1. sérii)

Batesův motel (2013) (seriál)

Dokoukáno až do konce a i když nejsem naprostý znalec díla Hitchcocka, tak smekám před tvůrci: pět řad plných hutného, nervy drásajícího dramatu a vynikajících, prokreslených postav. Efekt natahované kaše se kupodivu nedostavil a tak mohu vřele doporučit.

Trpaslík (2017) (seriál)

Občas skvěle bizarní scény ze kterých je cítit originalita a nadšení. Scenáristicky vypiplané hlavně v detailech, bohužel už méně jako v celku. Velmi se mi líbila skladba postav a důraz na opravdovost charakterů a prostředí. Trpaslík si bez okolků utahuje ze špatného chování lidí a ukazuje bez humoristických křečí proč jsou lidi takový jací jsou. To je hodně zajímavé v českém prostředí, protože jinak většina seriálů překrucuje běžné lidi v něco jiného a schovává problémy za bariéru nereálných scén. Komediální seriál 2.0, kde lze vysledovat novou vlnu, ve které se tvůrci nebojí experimentovat. Za to jim patří potlesk. Jak jsem již ale psal, celkově příběh nevystačí s dechem na 6x40 minut. Být to polovina, rozhodně nedojde evidentnímu natahování děje. Také jsem čekal, že konec bude více "vyšperkován" a divák namlsán z předchozích skvělých dílů bude překvapen plottwistem.

Vyšehrad (2016) (seriál)

Naprostý opak Semestru: rychlé, přehnané a ironicky zábavné. Vyšehrad si povedeně utahuje z mikrokosmu českého fotbalu a bez ostychu nastavuje zrcadlo podobně jak to udělal Čtvrtníček s Ivánkem. Nevím kolik stála výroba, ale vypadá to moc dobře. Stejně tak na scénáři je vidět jistá znalost fotbalového zákulisí. Není třeba to dál pitvat, protože toto je Laviho střela do černého.