Rychle a zběsile 6 (2013)

Série Fast & Furious je fenomén. I když mnozí nad ní opovrženě ohrnují nos, stejně se na ni podívají, protože chtějí vidět, jak se rychlá auta prohánějí kdesi po dálnici, všechno vybuchuje, kusy plechu a Vin Diesel létají vzduchem v nepravděpodobných scénách, kde si fyzika dává oddechový čas (tento film má svůj vlastní Vesmír, tak to lidi už pochopte). Nicméně, "jenom" tím právě F&F už dávno není, vyvinulo se do navazující krimi-auto-shoot GTA ságy, kdy jsou jednotlivé filmy buď horší (4.F&F), lepší (5.F&F) a nebo tak nějak mezi (6.F&F). Právě po osvěžujícím a kvalitním pátém díle jsem pěvně doufal, že bude šestka v podobném duchu. Po shlédnutí jsem sice mírně zklamán, ale ne zas tak moc. Fast & Furious 6 je hlavně o jakémsi uzavření kruhu. Dořešení věcí z minulosti, takže se opět oběví některé postavy z dřívějška. Hlavní padouch je docela třída, žádný ořezávátko, takže Dom a jeho parta musí pořádně máknout aby to ho dostala, samozřejmě se to trochu zamotá a děj má pár objížděk, ale vše směřuje k jasnému konci. Také je vidět, že je zde více "obkecávání" a pokusů o rozhovory na vážnější téma, ale nikdy to nezajde do trapných mezí. Šestka je tak vlastně nejvyzrálejší a "nejdospělejší". Rodina je základ státu. Jak už jsem psal, F&F má vlastní Vesmír, kde je nějaké větší logické smýšlení nad dějem pěkně rychle vyhozeno z okna a na řadu přichází akce. Bohužel, šestka nemá ten "hype" a dynamiku, kterou jsem tak vychvaloval v pětce, ale i tak jde zde nemálo vyloženě zábavných automobilových scén s pár velmi úsměvnými okamžiky, kdy prostě nelze zjistit, jestli si z nás jako že dělá srandu, ale asi dělá. Ve výsledku je to celkem jedno, protože vzápětí se na vás řítí zas něco jiného, díky tomu film pěkně šlape, nicméně pár hluchých míst jsem si všiml. Na druhou stranu, například závěrečná honička po ranveji vejde do historie F&F a je jednoduše epicky dobrá. Co je hlavní, kromě klasické GTA dějové linky, která se točí jen kolem aut, je zde i tak trochu "krimi-vyšetřovací" linka. Ta je tak nějak nedotažená a bez většího nápadu, či nějaké snahy o nenásilné splynutí s automobilovou půlkou děje. Je to velká škoda, protože kdyby se to vypilovalo, tak si myslím, že zde máme nejlepší díl. Na závěr snad jen, že jsem postrádal trochu více humoru, film by to příjemně okořenilo. Tak tedy, jak už víme, čeká nás příští rok 7. díl a myslím, že si jej nenechám ujít, už jen kvůli tomu, kdo se tam má objevit.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Rychlá a zběsilá sedmička je v mnohém stejná jako předchozí díl, ale přesto se podařilo z vyjetých kolejí série přeci jen trochu vybočit. Opět zde mále koktejl jehož základem je motorový olej a benzín. Do toho se přidají potřebné emoce, s důrazem na rodinu, důvěru a soudržnost. Je velká škoda, že se pravě nějaké ty hlubší emoce dostavili až v úplném závěru, který je poctou památce Paula Walkera. Tady asi není co vytknout. Scénář je opět postaven na celkem předvídatelném příběhu, který mě osobně nějak dvakrát nenadechl. Některé kličky jsou hodně šroubované, diváka příliš nebaví a jen to film natahuje. Na druhou stranu s akcí se nešetřilo a dovolím si, tvrdit, že sedmička obsahuje co do epičnosti a četnosti nejvíce výbuchů a demolice. Obecně jsou akční záležitosti hodně podobné s šestkou: některé scény se hodně povedly (honička s autobusem a pak scéna s mrakodrapy) a některé jsou naopak jen do počtu (většina fyzických soubojů). Milovníci aut nejsou ochuzeny a nablýskané vozy, takže i v této rovině se F&F drží tradic. Sedmička je v jistých ohledech rozpolcená. Dle mého zde byla snaha skloubit toho víc. Už kvůli událostem okolo Paula Walkera, si myslím, že by sedmičce slušelo, aby tímto dílem uzavřela, když ne celá série F&F, tak alespoň jedna kapitola. To se de fakto stalo, nebo to je více méně na konci naznačeno. S tím souvisí, že zde bylo nemálo odkazů na minulé díly a snaha navodit určitou nostalgii. Nicméně, jako celek je to opět smíchané vše dohromady do lehce nadprůměrné akční taškařice. Neříkám, že to je úplně špatné, ale dle mého mělo být sedmé F&F pojato více jako návrat ke kořenům: vykrádání, nelegální závody a honičky s policií. To by podle mě byla obrovská odměna pro největší fanoušky prvního dílu. Fast & Furious 7 je tedy něco jako vyhypovaná šestka, s jinými lokacemi, (téměř) stejným obsazením a trochu jiným scénářem. V rámci série lehce nad průměr, ale jak už jsem psal, čekal jsem od tvůrců trochu více nadhledu, když už se uzavřela jedna kapitola F&F.

Saltová (2010)

Jednoduchý děj, trocha střílení, něco z konspirací, celkově nemastné, neslané...tohle stačí vidět jednou.

Salvador (1986)

Asi tím, že byl letos Stone ve Varech, tak ČT zařadila jeho Salvador do série Velikáni filmu, takže pro mne to byla příležitost konečně od něj něco vidět. Musím říci, že jsem vůbec netušil s čím na mě přijde. Začátek je hodně zmatený, tedy alespoň mě to přišlo: James Woods jako cynický reportér, peníze, chlast, senzace do novin? Ok, ale nějak jsem mu to stále nemohl uvěřit a vžít se do jeho postavy. James Belushi jako komediální postavička u které jsem nechápal co tím Stone jako myslel. Že by narážka na typického návštěvníka Salvadoru z Ameriky? Další postavy jsou spíše na druhé koleji a v jednotlivých scénách jen zahrají co musí a pak jdou od válu. Celkově jde spíše o politické drama s klasickými názorovými střety, než válečně-kritické drama. Vůbec mi nevadí, že byl Stone jasně zaujatý a hlavně v druhé půlce bylo jasné, že svoje názory promítá do postavy Richarda Boyla, ale to jak je film poskládán do sebe mne neoslovilo. Občas jsem se podivoval nad některými dějovými úskoky, které doslova "tahaly za oko". Vyloženě silných scén je poměrně málo. A jedna taková, kdy jede Boyle s kolegou fotit mrtvé do válečného hrobu je natočena neuvěřitelně DIVNĚ: bez jediného náznaku emocí. Hmm. Film zachraňuje především posledních asi tak 30 minut, kdy děj graduje a pak trochu ikonický závěr je alespoň důstojným zakončením.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Příjemné překvapení. Hodně zajímavý mix neotřelého "teen" příběhu plného zábavných hlášek, vtipného, bojového vizuálu parodující cokoli od kung-fu po prvoplánové záporáky a úžasné hudby. Je zde vidět hodně dobře promyšlených bláznivých nápadů a pečlivé vykreslení originálních charakterů postav. Nuda naprosto vyloučena.

Sedmnáct (2017)

Odpočinková sonda do života rakouských teenagerů z maloměsta. Klasické prožívání lásek i zlámání. Film je spíše komedie, než drama, které mu moc nejde, hlavně u postav. Dost se tu hraje na "figurky charakterů", ale příliš to nevadí. Celkem to zachraňují odlehčené dialogy obsahující i realistické rozpačité projevy (po)citů a tragikomické scény k tomu. (Das Filmfest 1.11.2017 Brno.)

Semestr (2016) (seriál)

Adam Sedlák zvolil zajímavou formu a i ten obsah je občas ke koukání pokud si rádi utahujete z hipsterů a pojem Generace Y vás nechává v klidu, i když podle definice do ní spadáte. Semestr je odlehčená sonda do reality sociálních sítí a "problémů" mladé generace. Jsou zde klasická klišé, klasické dialogy o ničem a povrchní, občas dost nepříjemní lidé. Četl jsem článek, kde režisér vysvětloval že to byl záměr a že chtěl ukázat to negativní v dnešní "realitě" Facebooku. Ok, ale já to tam moc neviděl. Postavy nejsou nijak ironicky přetažené a seriál nemá možnost to dohnat v dodatečných scénách. Díly jsou na webseriál moc dlouhé a někdy je skypové tlachání už nesnesitelné. Nicméně, příjemně překvapil závěrečný díl, kdy postavy takříkajíc padnou na hubu a divák konečně uvidí praskající bublinu falešných vztahů a neupřímnosti.

Sestra (2018)

Atmosfericky a výpravně vcelku slušné, stejně tak i výběr herců. Co ale zklame, je dějová jednoduchost a slabé prokreslení postav. Nicméně, na chvilkové vyvolání tajemna v kině to celkem stačilo.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Příjemně milý a zábavný seriál s vynikajícím obsazením. Jemný anglický humor je zde zabalen do více méně klasického teen dramatu střední školy. Na první pohled je to ohrané téma, ale díky tomu, že si seriál nebere příliš moralistické servítky a jde si svoji cestou je výsledek velmi povedený. Celkovým pojetím seriál vybočuje z řady a všechny díly jsou něčím originální. První seriálové překvapení roku 2019.

Show! (2013)

Tak toto bylo slušné peklo! Hudební masakry ve velkém. Bohdan Bláhovec se ani nemusel příliš snažit, protože toto je jeden z těch dokumentů kdy prostě stačí postavit kameru a jisté osoby se před ní předvedou bez problémů sami. Na druhou stranu, dokument obsahuje dost "citlivý" materiál, že se až divím, že "pan manažer" dal vůbec dal souhlas s tím, že se to zveřejní. Show! tedy sleduje zákulisí dívčí skupiny 5Angels. Na první pohled se zdá, že holky to baví, manažer se raduje nad penízky a slávou, rodičům to nevadí, takže kde je problém? Odpověď je možné nenápadně odečíst z chování holek, když zrovna nevystupují. Manažer a otec jedné z nich, totiž úplně odstranil všechno lidské a udělal z lidských bytostí obyčejné zboží. Ještě větší problém, ale je, že si to nikdo nechce připustit! Vůbec nikdo. Lístky na koncert jsou prodané, všichni se baví a nikdo nevidí za oponu, kdy je úspěch a splněný sen o velké slávě v hudební branži vykoupen neustálým komandováním a nerudností manažera skupiny. V dokumentu tak nastávají situace, kdy jsou dívky úkolovány jako nějaké mechanické stroje, jen aby bylo víc vidět logo sponzora, nebo se více vtírat do přízně pseudohvězd ve stylu Michala Davida a Absolonové. "Jsi kůl, máš pro nás cenu. Nejsi kůl? Vypadni!" Nejsmutnější na tom je, že se nejvíce odcizuje otec od dcery a místo trávení času s ní, cynicky plánuje jak co nejvíce zpeněžit snahu několika holek, kterým to asi už dochází, ale nejde vystoupit z rozjetého vlaku. Bohdan Bláhovec má velmi dobrý cit pro výběr scén, kdy např. dlouhý, půl minutový záběr, ve kterém navíc zazní nějaká neskutečně trefná "hláška" vydá za několik desítek minut vysvětlování a komentování. Trochu mi to připomíná styl Klusáka a Remundy. V dokumentu nezazní žádná protistrana, ale je to možná dobře, protože laciné moralizování je to poslední co by zde divák chtěl. Ale něco prohnilého je v českém, šoubyznysu: pomyslným vrcholem dokumentu jsou přípravy na jakýsi muzikál, kde bude kromě 5Angels, Michala Davida vystupovat i Pepa Vojtek a režii dělá... Filip Renč! Pan režisér si ještě nahoní ego tím, že po zkoušce přijde do šatny ponížit kasting tím, že řekne "že nic horšího ještě neviděl a že kdyby se toto stalo na premiéře, tak že by se na to vykašlal". "Na co jsou asi zkoušky, ty debile", pomyslel jsem si. A takových to a podobných scén, kdy si říkáte "Cože?" a zároveň se stydíte za ty holky, jako kdyby jste tam byli s nima je v dokumentu více. Bláhovec tedy do dění nijak nevstupuje, a nechává ty absurdity tak krásně vyznít, že musím uznat jeho um v tom udělat kvalitní dokument.