Dabing Street (2018) (seriál)

Dabing Street je hodně příjemné překvapení. Přisprostlý, nesvázaný sarkastický humor zasazený do netypického prostředí. Takový sitcom tu dlouho nebyl. Gagy jsou naladěny na vlnu jemného bizáru a čisté zábavy. Nicméně i na melancholickou strunu se občas zahraje. Velmi chválím herecké obsazení, nemohlo být snad lepší. Díky výrazné autentičnosti a nespoutanosti postav se posouvá úroveň celého seriálu směrem nahoru. Tvůrci měli zjevně hodně velkou svobodu tvořit a využili ji dle mého na maximum. Mnohé scény hraničí s filmovým nasazením a působí velmi originálně a promyšleně. Hudební doprovod je skvělá třešnička na dortu. Rozhodně velmi zajímavý seriál tohoto roku.

Dallas (2012) (seriál) odpad!

Těžko říct, co vedlo tvůrce ke vzkříšení značky Dallas, ale jedno je jisté: žumpa televizní sterility a prázdných dějových linek se vrátil v novém, moderním kabátu a smrdí ještě víc. Seriál obsahuje vše čím bytostně opovrhuji a hnusí se mi: debilní herci, dialogy na zvracení a hlavně primitivní, vyumělkovaný "děj" sázející na neustále, nelogické a idiotické zvraty. Fuj! Nechápu zdejší hodnocení (aktuálně 60%), které je nejspíš způsobeno tím, že stačí vyslovit Džejár a všem se podlomí kolena při vzpomínce "zlatá 90. léta" kdy byla televize těchto odporností plná. Jen pro úplnost: nový Dallas měl být hitem TV Nova pro všechny generace a proto jsem se pokusil zhlédnout alespoň jeden díl. To prostě nešlo a necítím mít menší právo hodnotit tento seriál.

Dantovské peklo (2010)

Nevěříte v peklo? Tak po tomto filmu se možná dáte na modlení. Danteho nepředstavitelně trýznivá cesta přes všechny kruhy pekla za milovanou Beatrice těží z literární klasiky maximum a zabaluje ji do lákavého hávu animace. A že se povedla! Krev jen stříká a tak nápaditě a hrůzostrašně zobrazené peklo jsem si snad ani nedokázal představit. Režisérky poměrně dobře zvládnuté, některé rozhovory postav mě celkem zaujaly. Apokalyptická hudba dokresluje děsivou atmosféru.

Dark (2017) (seriál)

Seriálový sci-fi klenot. Skvěle promyšlený scénář, mrazivá atmosféra a cestování časem. Co více si přát?

Dark Matter (2015) (seriál)

Takové lehce komické guilty pleasure sci-fi. Příběhově mix všeho možného známého z různých světů, ale občas byly epizody celkem nadprůměrně zajímavé. Škoda zrušení, po 3. sérii. Jako na "Večerníček" se na to dalo koukat.

Deadpool (2016)

Rychlé, brutální, sprosté ale hlavně nadmíru zábavné. Deadpool je do jisté míry unikátní komiksová podívaná která je tak hodně sarkastická a nad věcí, že nebere vážně ani vlastního hrdinu. Milovníci vyhláškových akčních scén se budou tetelit blahem. Naopak kdo očekává silnější konzistentní děj bude dle mého lehce zklamán, nicméně při tom přívalu humoru si myslím, že to zas až tak nevadí. (P.S.: Po veeeelmi dlouhé době zase v kině).

Demolition Man (1993)

John Spartan kopající do koulí sterilní, elitářskou utopii. Renegát utržený ze řetězu, hláškující a násilný jak kdyby nebylo Ramba. Mnoho odkazů a předpovědí budoucnosti, je až k neuvěření. Roztomilá Sandra Bullock dotváří odlehčenou atmosféru celého filmu.

Design pro život (2009) (seriál)

Netradiční reality show bez zbytečných křečí, trapností a emocionálních výjevů, které například vídáme u kuchařských show. Pro diváka, který designu vůbec nerozumí, to je zajímavá sonda do průběhu vzniků nových nápadů, ale i složitostí při jejich realizaci. Kdo v tomto odvětví pracuje, asi bude chápat ty přehnané nároky a důraz na inovaci a osobitost. Pravdou ale je, že Philip Starck bude zřejmě mistr řemesla, protože jinak by si nedovolil být tak přísný. Celkově jde jednoduchý pořad, ukazující celí průběh soutěže a také představuje nápady jednotlivých soutěžících. Nic víc, nic míň.

Děti noci (2008)

Přesto, že jsem toho moc neočekával, nebyl jsme zklamán. Irena Hejdová tomu dodala docela zajímavý a osobitý scénář a atmosféra filmu se vymanila z ubohosti českých "černých komedii o životě". Přestože, postavy působí trochu fádně, jsou vlastně docela dobrým realistických odrazem a dají se jejich činy a citové posunky chápat. Issovou nepokládám za nějakou extra třídu, ale zde mi ani tak nevadila že je tak nevyrovnaná a nesnesitelně protivná zároveň. Škoda, že Mádl je zde spíše jako druhé housle, myslím, že má na víc a v tomhle filmu se to mohlo využít.. Jinak, ostatní jsou jen figurky a režisérka je moc nechce pouštět před kameru aby se něco více dělo a děj měl gradaci. Děti noci tedy jen jednoduše vyprávějí tady a teď a nějaký hlubší význam si divák neodnese, přesto si myslím, že na české, novodobé poměry jde o nadprůměrný snímek.

Devs (2020) (seriál)

Devs už od počátků působí hrozně nenápadně a v jistých aspektech zbytečně skromně, ale jinak skrývají opravdu velký scenáristický potenciál, plný zajímavých myšlenek, točící se kolem kvantových počítačů, paralelních Vesmírů a otázky determinismu. Ale nebojte, seriál vás zaujme svoji atmosférou i když nejste kdovíjaký fanoušek Stephena Hawkinga. Z Devs je cítit uvolněnost výpravy a svěží závan nápadů které tvoří velmi hutnou atmosféru. Režisérsky je Devs skvěle zvládnuto, jednoduchá linka vede diváka na "vlně" a dovoluje mu plně se soustředit na myšlenky prezentované v seriálu. A že jich ení málo a navíc: rozhodně bych netvrdil, že to je plytký guláš filozofických klišé. Některé reálné věci ze světa počítačů nebo vědy jsou samozřejmě ohnuty, aby se dokresloval pocit "pravosti" myšlenek, nicméně, nepůsobilo to nijak přehnaně nebo rušivě. Nicméně, seriál se tak trochu ztrácí sám v sobě, kdy na jednu stranu vytahuje genialitu postav, buduje ultra deterministickž rámec, aby to nakoc shodil a udělal nevysvětlitelný "úkrok" mimo a nechal diváka v prázdnu. Hodně se mi líbila hra se světlem a vykreslováním scén, fakt se na to skvěle koukalo.