VALL-I (2008)

Extrémně roztomilá romanťárna v post-apo dystopické budoucnosti s brutálním společenským přesahem. Pixar tímto dosáhl svého vrcholu. Jednoznačně. K těm dvěma nejčastějším výtkám řeknu tohle: 1) Je to naprosto předvídatelná cliché slaďárna? Jasně, že jo, stejně jako všechno ostatní od Pixaru. Pixar vždy vzal zajímavé prostředí (nyní zničená planeta Země) a zasadil do nich obyčejný lidský příběh. To dělal vždycky, a vždycky to uměl dokonale. Nadávat na to, že je to normální slaďárna je jako nadávat na Tarantina, že má ve filmech hromadu krve a dlouhé záběry na nohy. 2) Je to klimatická propaganda? Ne, není, je to prostě zasazeno v post-apo prostředí. Možná to je kritika konzumérismu, ale není to zelená agitka. A i kdyby byla, umění slouží k vyjádření názoru a pokud si chce Pixar promovat eko-šetrné žárovky, tak na to má právo. Co chci tímto hatem na hatery říci je to, že ty 2 nejčastější výtky, které vídám jsou strašně hloupé a ten film je epic. Peace out!

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nádherná ukázka dobové psychiatrické léčebny kladoucí zajímavou otázku, co je vlastně normální. Celý film je plný geniálních momentů, Nicholson je strašně hravý a zábavný, naopak jeho adversary, příšerná sestra Ratched, nahání strach jejím mrtvým a zlostným pohledem. Film naprosto geniálně ukazuje nehumánní praxe léčeben, a to ne pouze skrze elektrošoky a lobotomii, ale i skrze podstatně méně kruté, ale obdobně destruktivní praktiky jako emoční vydírání a totalitní praktiky mířící na zničení individuality pacientů.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Disney nám pod záminkou roztomilé, huňaté a vtipné detektivky podstrčil až překvapivě drsný příběh o rasismu. Po velice rozporuplném začátku, kdy jsem si myslel, že je tady další věc zaobírající se tématem "když chceš tak dokážeš cokoliv", se to převtělilo v pěknou sociální satiru. Taková farma zvířat pro děti s malým promem Shakiry.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Další typická Disney princezna s naprosto předvídatelným dějem přesně podle Disneyovské šablony. Ale je to exotické, je to mnohem roztomilejší než cokoliv jiného od Disneyho (pirátské kokosy jsou k sežrání), pěkně si to hraje s barvičkami a přírodou, je to celkem vtipné, svižné a má to celkem fajn hudbu, přestože se nezařadí k tomu nejlepšímu co má Disney v repertoáru. Je vidět, že stejně jako u Lvího Krále, Disneymu se vyplatí vydat se do exotičtějších oblastí a jednou za čas vsadit spíše na něco originálnějšího a přírodnější, než ždímat zastaralá (ale pořád kvalitní) zasazení.

V hlavě (2015)

Po tom co nám Pixaři ukázali co by se dělo kdyby měly ryby emoce, kdyby měla auta emoce a kdyby měly hračky emoce, tak nám ukážou co se stane, když budou mít emoce emoce. Jako téměř každý další počin od Pixaru (snad kromě těch aut) to je naprosto geniální, je to nabušené zajímavými nápady, překvapivě to dává smysl, scénář je dosti promyšlený, a hlavně je to svižné, nápadité, vtipné a jednotlivé emoce jsou jednoduše zamilování hodné. Pokud chci pokračování nějaké Pixarovky, tak je to tohle, chci vidět jak se vypořádají s pubertou (kterou tam pěkně teasnuli na konci) a chci vidět do hlavy více postavám, ne jen té jedné.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Znova dokonalost. Je až podezřelé jak s každým dílem posunují kvalitu ještě výše. Znova je to naprosto geniální, znova je to vtipné, srdceryvné, nové postavy jsou zase naprosto dokonalé, Forky je nejmilejší ňouma v celé sérii a Gabby je zároveň creepy a zároveň roztomiloučká.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Po třetí a zase trefa. Když už pouhé hraní v pokoji a snaha dostat se domů nestačily, tak nám Pixar nadělil hororový boj o holý život, zatímco zachoval tu hravou vtipnost, která byla typická pro první 2 díly.

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

Stejně kouzelné jako Cesta do Fantazie, či Totoro, akorát s tím rozdílem, že tady se nesází na prapodivnou a nepochopitelnou magii, ale pouze na rasu malých lidiček. Obyčejné věci které se objevují v každé domácnosti, jako například kolíček na prádlo, tak získávají úplně jiný rozměr (doslova).

Captain America: Občanská válka (2016)

Jak byl první Cap strašný propadák, tak Winter Soldier a tohle tomu napravili reputaci. Civil War je zatím nejbrutálnější, nedrastičtější, nejtemnější a nejdramatičtější Marvelovka. Vidět hrdiny jak se navzájem mlátí je úžasná a zároveň hrozná podívaná. Úžasná podívaná je to díky tomu co Marvel už několikrát ukázal, že umí, a to je skvělá choreografie bitek. Hrozná podívaná je to kvůli tomu, že nevíte komu fandit, protože všichni mají tak trochu pravdu, ale zároveň se pořád chovají jako hrozní kreténi, a tak si raději nakopou prdele, roztrhají páteře a pozavírají se do věznic. Je to brutální, chybí tomu jasný záporák, což jenom přidává na kvalitě příběhu a navíc to velmi pěkně uvádí Spider Mana, tudíž nemusíme koukat na jeho nudný origin, který všichni známe z dokonalého Raimiho zpracování.

Million Dollar Baby (2004)

Na sportovní filmy moc nejsem, ale tento tragický masterpiece mě uchvátil. Velmi jednoduchý, přímočarý a ve své podstatě i dost předvídatelný film o holce, co se stane skvělou boxerkou pod vedením legendární Eastwooda. Film naprosto odsýpá a není tam jediná slabší vteřina. Buď vás to uchvátí skvělým tréninkem hlavní postavy, svižnýma mlátičkama, nebo skvěle napsanými dialogy. Nemám moc co bych tomu vytkl.