Parfém: Příběh vraha (2006)

Stejně jako knižní předloha nemusí svou brutalitou a detailním popisem odporných věcí sednout každému...ale mně tedy ano. Slabší povahy, které si zrovna nelibují v přervaných pupečních šňůrách, hromadných orgiích a úctyhodných řadách mrtvol si na svoje nepřijdou - žádnou romantiku ani spravedlnost nečekejte. Na film se podívejte, pokud se vám líbila kniha (které se film opravdu blíží, ačkoliv doslovné citace jsou občas trochu těžkopádným způsobem), vyžíváte se ve hnusu nebo stojíte o příběh chlapce s nadpřirozenými schopnostmi podaný...trochu jinak. Na film se nedívejte v případě, že nerozdýcháte trochu rybích vnitřností, teplého tuku a mrtvých panen.

7 dní hříchů (2012)

Pozor! Úvodní text je značně zavádějící! Nečekejte žádný tajemný příběh těžce zkoušené lásky zasazený do romantické noční venkovské krajiny, připravte se raději na depresivní hořící statky a znásilnění. Kromě nich toho opravdu moc zaznamenat nejde a fakt, že už při druhém dnu toužíte po konci týdne, filmu zrovna dobrou vizitku nedělá. Na film se podívejte, jestliže si chcete potrénovat němčinu, připomenout, že nežijeme v tak špatné době nebo se přesvědčit o tom, že dobrý není žádný člověk. Na film se nedívejte, pokud si nechcete navodit špatnou náladu či případné zlé vzpomínky a nebo hledáte film s nepředvídatelným dějem.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Výsledek křížení mezi Forrestem Gumpem a Bláznivou střelou. Hlavní hrdina proplouvá historií od španělské občanské války po gulagy a s diktátory se seznamuje jako na běžícím páse, ale zároveň vás nepřekvapí krádeže slonů, hlavy poletující vzduchem ani mrtvoly cestující do východní Afriky. Kombinace je to zajímavá... ale na můj vkus ani dost nepředvídatelná, ani dost dojemná. Na film se podívejte, milujete-li výbuchy, prudké dějové zvraty a drobné romantické linie. Na film se nedívejte v případě, že vám vadí nepřetržitá řada mrtvol, ostřejší slovník nebo hledáte film s hlubokým poselstvím.

Batman (1989)

Nesmí chybět ve sbírce žádného milovníka fantasy či komiksů - a právem. Od první scény, kdy vás na kolena dostane dokonalá hudba Dannyho Elfmana, film o spád a nadmíru působivou atmosféru nepřijde. Moje averze k Jacku Nicholsonovi se zase o trochu prohloubila - to mu ale vzhledem ke kontextu nejspíš musíme přičíst k dobru... Na film se podívejte, jste-li věrnými obdivovateli dua Burton-Elfman, chcete-li se nazývat znalcem žánru nebo máte-li za sebou jen novější díly a myslíte, že překonat už je nejde. Na film se nedívejte v případě, že se vám hnusí násilí i intriky - nebo pokud jste slabší nátury, kterým se ještě nějakou dobu bude zdát o řezných zbraních a chemických továrnách.

Rosemary má děťátko (1968)

Filmové zpracování se až neuvěřitelně přesně drží knižní předlohy - a protože ta je báječná, není snad co dodat. Perfektní atmosféra bezvýchodnosti, tajných průchodů, amuletů a rituálů, předloze zcela odpovídající obsazení i prostory - zkrátka hledáte-li inteligentní horor bez zbytečného násilí, lépe už vybrat nemůžete! Na film se podívejte, počítáte-li se k milovníkům magie a tajemna a dokážete-li si vychutnat postupně narůstající napětí. Na film se nedívejte snad jedině v případě, že jste tím nejzarytějším křesťanem - nebo nervózní budoucí maminkou.

300: Vzestup říše (2014)

Nechcete-li od filmu nic víc než sled vypjatě hrdinských krvavých scén a nehledáte-li intelektuální zábavu, zklamáni nebudete. Náročnějším divákům ale ucházející vizuální stránka jen těžko kompenzuje předem jasný tuctový historický příběh. Na film se podívejte, jestliže chcete vypnout mozek nad odpočinkovou přehlídkou ideálních polonahých hrdinů. Na film se nedívejte, pokud vám lezou na nervy zpomalené záběry, nenesete dobře pohled na rozstřikující se krev a nebo očekáváte, že by vám film měl poskytnout náměty k dalšímu přemýšlení.

Vyšší princip (1960)

Takový... doslova černobílý film. To je snad jediná věc, která by se mu dala vytknout - naprostá většina postav má pouze kladné, nebo naopak pouze záporné vlastnosti. Ale celkové vyznění je mimořádně dojímavé a vysoké hodnocení si nepochybně zaslouží! Na film se podívejte, jestliže máte s tímto dějinným obdobím vlastní zkušenosti, chcete se trochu poplakat a probudit v sobě (alespoň na okamžik) vlastenectví. Na film se nedívejte vy, kdo se příliš snadno dojmete, nemáte rádi smutné konce... nebo neschvalujete atentát na Heydricha.

Věc (1982)

Ze začátku jsem docela vážně přemýšlela, že tuhle nezajímavou a rozvleklou podívanou utnu a s takovým neoriginálně prvoplánovým filmem nebudu ztrácet čas. Ale neudělala jsem to... a po dlouhém začátku jsem toho ani jednou nezalitovala. Přestože první část připomínala nedonošeného sourozence Vetřelce, druhá si mě napjatou atmosférou nedůvěry a opuštěných sněhových tunelů získala. Zbytečně dlouhé scény ze začátku bohatě kompenzují výborné nápady s imitacemi a "krevním testem". Na film se podívejte, jste-li obdivovateli mimozemského života, ledových plání a vrtulníků. Na film se nedívejte, pokud vám vadí vytékající vnitřnosti, rozpadající se psi nebo krev, a pokud dobře nenesete leknutí.

Křídla Vánoc (2013)

Od úvodní scény s poděkováním dobrým silám jsem si tak nějak nebyla jistá, jestli to tenhle film myslí vážně. Nápad s kulisami nákupního střediska, ilustrujícími předvánoční shon, rozhodně nebyl špatný, ale... andělé plnící přání se mi zkrátka už jenom z principu příčí. Uznávám, že jsem se na Křídla Vánoc nedívala ve správnou roční dobu - ale jsem přesvědčená, že ani blížící se svátky by můj názor na tak přeslazený kýč nevylepšily. Na film se podívejte, vyznáváte-li romantiku všeho druhu, věříte v říši andělů nebo si chcete navodit vánoční náladu. Na film se nedívejte v případě, že nemáte v lásce velkoobchody, předvídatelné sladké příběhy a lidi věřící ve vyšší moc.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Nijak světoborný zážitek, ale rozhodně zajímavý pohled na arabský svět a především naší kultuře takřka neznámou bezvýhradnou víru. Nepříjemný otevřený konec jenom přispívá k celkové tíživé atmosféře neřešitelných problémů, nekonečných odkladů a rozhodnutí, která nikdy nemohou být správná. Pro intenzivnější prožitek doporučuji sledovat film v arabském originále s titulky. Na film se podívejte, jste-li fascinovaní arabskou kulturou a islámem, rodinnými dramaty a prudkými dějovými zvraty. Na film se nedívejte, pokud nemáte v oblibě otevřené konce, Korán a soudy.