Colette (2013)

Špatné, nad očekávání špatné... Nejdřív se zdálo, že se film šedostí a depresivností zařadí do tématického průměru. Mádl vypadal přijatelně vězňovitě, bohužel ho ale zrazoval hlas, ze kterého přímo odkapávala jalovost, a naprosto výsostně trapný konec zkazil jakýkoli předchozí pozitivnější dojem. Ztráta času. Na film se podívejte snad jen pokud máte obzvláštní slabost pro Francouzky. Na film se nedívejte, nechcete-li plýtvat silami na podprůměrně zpracovaný patetický příběh.

Ranhojič (2013)

Historický film par excellence. Se vším, co patří k věci - adekvátně nechutný, s milou romantickou linií, krásnými výhledy do krajiny, několika boji, pravými přáteli, patřičně odpornými zrádci, solidní řádkou mrtvol i dojemnými momenty. Na film se podívejte, pokud vás fascinuje lidské tělo, máte rádi arabskou kulturu a chcete si připomenout, že dnes to se zdravotnictvím opravdu není tak zlé. Na film se nedívejte, jestliže nesnášíte pohled na krev, rozebraná střeva a pilky na kosti v akci.

Miluj mě něžně (1956)

Rozhodně příjemné překvapení. Nijak světoborný příběh, ovšem dobře vygradované napětí a Elvis se podle mého názoru s rolí mladšího bratra popasoval adekvátně. Nicméně klidně bych si odpustila přehnané muzikálové tendence a vystačila si s ústřední písní. Na film se podívejte, máte-li rádi rodinná dramata, milostné trojúhelníky a koně (těch si užijete skutečně do sytosti). Na film se nedívejte, jestli nechcete sledovat osudy, o nichž předem víte, že nemůžou být šťastné, irituje vás žánrová polovičatost... a nebo nemáte rádi koně.

Pomoc! (1965)

Pokud máte rádi Beatles, jakékoli nedostatky přejdete bez mrknutí oka a budete se válet smíchy od začátku do konce. Jestliže ovšem mezi oddané broučí fanatiky nepatříte, může nastat problém. Srovnání s Monty Pythony se nabízí, ale Help! by z něj nevyšlo zrovna se ctí; v šílenosti si s nimi sice nezadá, na jazyk a humor vám však postačí poloviční sada mozkových buněk. Na film se podívejte v případě, že hledáte nenáročný způsob odreagování, oddech od konvencí a samozřejmě především hudební zážitek. Na film se nedívejte, pokud si potrpíte zejména na nosný děj, neradi sledujete zesměšňování jakéhokoli náboženství nebo si zakládáte na vytříbenosti svého smyslu pro humor.

Sunset Boulevard (1950)

První místo na žebříčku film noir ve mně nejspíš vyvolalo přehnané očekávání, které se nepodařilo zcela naplnit. Pohřeb šimpanze, vítr ve varhanách a celý začátek byly úchvatné, ale ke konci začala atmosféra (nejen vinou zoufale nesympatické snaživé Betty) upadat. Děsivé, ponuré, pravdivé... ale možná trochu moc dlouhé. Na film se podívejte, pokud chcete pocítit pravou noirovost, rádi posloucháte kritiku prázdnosti světského života a nevadí vám romantika tam, kde by vůbec neměla být. Na film se nedívejte, jestliže vás deprimuje pomíjivost, nemáte rádi ponuré interiéry nebo jste zrovna na vrcholu slávy a nechcete si kazit náladu!

Past (1999)

Roztomilý film, který neurazí, ani nezanechá výrazný dojem. Neměla jsem nutkání sledování přerušit a vážně mě zajímalo, jak to dopadne, ale za měsíc Past zmizí v rozmazané sféře filmů, které "byly docela dobré - ale o čem to vlastně bylo?". Žádný mistrovský kousek, ale spíš nadprůměrná náplň pozdního večera. Na film se podívejte, hledáte-li něco oddychového a máte rádi dějové zvraty a gymnastické ženy. Na film se nedívejte, pokud vám jde o hluboké poselství, rozčilují vás podrazy a nebo se bojíte výšek.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Čekala jsem Brianovskou kvalitu - a Brianovská kvalita se dostavila. Samozřejmě, jsou to Monty Pythoni, takže co je pro jedny k popukání, druzí mohou považovat za snůšku absurdit, Ale poskládané jsou bezesporu efekt(iv)ně... Na film se podívejte, jste-li skalními fanoušky i pythonovskými začátečníky, kteří si zkrátka chtějí oddechnout od logiky a předvídatelnosti. Na film se nedívejte, pokud si zakládáte na chodu věcí odpovídajícím zdravému rozumu, bojíte se králíků a nebo se vám příčí znesvěcení artušovské legendy.

Sedm (1995)

Ano, není co vytknout - dokonalé od kamery po herce, temná atmosféra, ne zcela překvapivá, ale přesto velmi dobrá pointa... Naprosto zasloužených pět hvězd, ale tenhle film bych v životě nikomu nedoporučila. Je strhující, je napínavý, ale taky je nekonečně nechutný a sadistický. To není výtka, jen konstatování, každopádně některé scény (především případy obžerství, smilstva a lenosti) může s potěšením sledovat jen osoba s pokročilou potřebou lékařské pomoci. Na film se podívejte, jestliže jste pro pohled na práci mistrů ochotní vydržet cokoli. Na film se nedívejte, pokud si myslíte, že "to bude něco jako Saw" ( Nebude. Bude to mnohem horší.), nebo - a to je snad i správně - se nevyžíváte v sadomasochismu, technikách mučeni a pohnutkách psychopatů.

Nejvyšší nabídka (2013)

Perfektně stupňované napětí a atmosféra tajemného domu z první části se rychle zhoupne k mírně gerontofilní romantice a v něčem překvapivému, něčem předvídatelnému konci. Prudce rostoucí křivka kvality se zkrátka najednou zlomí a pak už jde jen o to nějak sešroubovat konec. Nejspíš ho nedokážete úplně odhadnout, ale s velkou pravděpodobností bude horší, než jste čekali. Na film se podívejte, jestliže milujete aukční síně, velké prázdné domy a hezké podvodnice. Na film se nedívejte, nestojíte-li o napětím pocuchané nervy a zklamání nad věcnou a nenapravitelnou nespravedlností světa.

Poslední Mohykán (1992)

Po všech stránkách perfektní historický film. Podává historii bez do očí bijící idealizace, ale také bez samoúčelných násilných scén; nezklame vás romantická linie ani nečekané boje; užijí si milovníci sebeobětování, šťastných vyváznutí i dojemných scén. Na film se podívejte, jestliže se chcete nechat dojmout, máte rádi boj muže proti muži a potrpíte si na dlouhé vlasy. Na film se nedívejte, bojíte-li se Indiánů, nemáte v oblibě tragické konce mladých lidí a vadí vám podříznutá hrdla.