• Western
  • Mysteriózní

Inferno (2016)

Proti Šifře zjednodušený scénář. Apokalyptické záběry. Překvapující zvraty. Kamera a trikové scény na úrovni. Tom Hanks film drží, ale na víc než 3* to není.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Oddychovka. T. Vorel jako specialista na autorské filmy - scénář, kamera, režie.... To je rezignace na hledání nebo zatrofování ega? Film nebyl špatný, ale zapadl do průměru. Nemám důvod vidět ho někdy ještě jednou. 2*

Iracionální muž (2015)

Nový Woody Allen je kvalitně natočený film, úsporný, nezapírá inspiraci Dostojevským a nenudí. Scény mají spád, Postav Abeho je zahrána přesvědčivě. Do poslední scény si Woody pohrává s diváky jako kočka s myší. Vydařený biják. Woody do toho a více filmů, tentokrát už na digitál.4*

Jacob, Mimmi a mluvící psi (2019)

V rámci Anifilmu docela slušný ohlas. Když hledáš pomoc, často se nachází tam, kde jí nečekáš. O tom , jak je ubíjející se bavit s rezignovanými dospělými, o seniorech, co je zajímá jen jejich důchod nemluvě... Docela povedený scénář. Celkově dobrá filmařina!

Jako bych tam nebyla (2010)

Film se vleče , pomalé záběry, absence hudby , syrovost scén, asi ženský pohled na válku. Z těch pár dialogů -" jsou to vojáci - zabít je všechny, postavit ke zdi. Ne jsou to muži. " V těch se skrývá pointa filmu- etos lidskosti ... Trochu jsem se nudil. Nemám rád filmy, které začínají klíčovou scénou a pak se vrací na začátek. Proč? Ten film se dal pochopit i bez toho. A závěr- ten snad se jediný povedl. Emoce, poselství... Jinak se divák musí silně snažit, aby se u vlekoucích se záběrů kamery bez obsahu nenudil... 3*

Já, Olga Hepnarová (2016)

Film se vyhnul obvyklému klišé. Dějová zápletka - zabití autem na zastávce - proces- výslechy - a flešbeky do dětství... Celý film byl hledáním odpovědi na jednu otázku - proč? Kupila se vysvětlení... Vinu za čin podle scénáře nesla společnost. Oběť - mučedník - O.H. ? Klíčový dialog s obhájcem ex offo... Copak máme právo oplácet zlo zlem?! Morální dilema... Film klade otázky diváku. Výkony herců bez výhrad. Scénář na výbornou. Kamera a střížna mohly omezit statické scény - dlouhá snídaně O.H. před dnem D. Pak soucit se spolubydlící ( aby se nenachladla). Kontrast se scénou nástroje pomsty- smrtící náklaďák... Film hledá odpověď na otázku proč? důkladně a nabízí pohled od duše O.H. Vyhnul se zjednodušeným soudům. Jde do hloubky. Poctivě zpracované téma . 4*

Jatka č. 5 (1972)

Kdo četl knihu a pak viděl film, nemůže být zklamán. Scénář je zdařilý, což potvrdil i autor knihy. Kamera Ondříčka brilantní. Herecké obsazení bez velké hvězdy, ale solidní výkony vč. debutanta M. Sakcse. Dost dobrej film.

Jedno malé noční tajemství (2023)

Po Annině  válce  jsem čekal víc.  Ten scénář  my připadal nedotažený,  závěr je vyloženě nezvládnutý. Herecký výkon  Kalininy je výborný, ostatní obstojné, ale celkově to  je nuda. Zklamání  3*

Jen jednou se miluje (1981)

Balkánské filmy  mají vždycky koule.   Žádná konverzačka. City naplno.  Ve válce hrdinové, ale po válce  se trochu lámou charaktery  a do vedení se dostávají jiné typy.  Chlap , co míříl přesně a věděl na koho a proč se najednou  stává   potížístou .   Dostal co chtěl, velký byt, krásnou baletku, ale s ní i rodiče, co jsou nóbl a vadí jim chlap , co spí s pistolí pod polštářem a rakijí u postele.  Nakonec pozná, jak to chodí , ale to už  je pozdě, karty jsou rozdané a na něj  žádné nezbyly.  Povedený film 4*

Jezero (2008)

Autorský film a umělecký počin, ale na hraně dívatenosti a srozumitelnosti. Art pour art. Dodíval jsem se, ale stálo to mnoho sebezapření. 2*