Labyrint: Útěk (2014)

Myslím, že budu jen velmi stručný. Tento film doporučím všem, kdo ještě neviděli film Kostka a mají rádi trochu barevnější prostředí. Dějově zajímavější, ale méně triků. V podstatě se jedná o zcela opsaný nápad, kde již nemá co překvapit.

Divoké historky (2014)

Jedná se o velice podařenou šestici historek. Vše je ve své podstatě řečeno v hlavním komentáři a tak pouze dodám, že se divák určitě nudit nebude. Po shlédnutí si bude více vážit života a bude rád, že to vše byl pouze film. Bohužel, toto si již říci nemůže onich 149 pasažérů z letu přepravce Germanwings, jejihž osud se zpečetil podobně, jak tomu bylo v prvním příběhu. S pozůstalými upřímnou soustrast.

Výchozí bod (2014)

Asi před 20-ti lety se mi zdál sen. Ten sen byl právě o něčem podobném. Bylo tam však více magie a tak jsem tenkrát začal psát scénář. Rozpracované to bylo, ale zatím nedokončené. Shlédnutí tohoto snímku mě přinutilo vrátit se k načaté práci a scénář dokončit. Režie, kamera i herecké výkony, včetně propracovaného screenplaye je více než jen festivalový film. Velmi pozitivně na mě zapůsobil od začátku až do konce. Pět hvězdiček a ani o kousek méně...

Na hraně zítřka (2014)

Je mi líto, ale já se při sledování opravdu nudil. Levné - již okoukané efekty, ani obsazení Toma Cruise do hlavní role nedalo filmu nic, co by mě zaujalo. Akce průměrné a samotná myšlenka opravdu obehraná. Možná, že je jen nepovedeně udělaný scénář, protože knižní předlohu jsem neměl možnost zhodnotit. Člověk dokola umírá a znovu se probouzí - mohl bych jmenovat více filmů, kde tato smyčka byla použita, ale asi nejvýstižnější je přirovnání k filmu Na Hromnice o den více. Tam se ale scénárista nezaplétá až tak hluboce do dané časové smyčky a každá z nich má svůj spád a vtip. Tento snímek má v sobě samozřejmě víc než dost amerického Sci-Fi. Dokážu si představit tento film ve zpracování, kde se na obrazovce na objeví nápis: "Nyní přetočte o 15 minut zpět a tak udělejte celkem 50x!". Možná by se tímto zcela jednoduchým způsobem náklady na film rapidně snížily. Pro mě je tento snímek podprůměrný a po jeho shlédnutí jsem uvažoval o udělení komentáře "Odpad". Jedná se však o můj subjektivní názor a vidím, že si film najde i mnoho svých příznivců.

V (2009) (seriál)

Na začátku jsem k seriálu přistupoval s velikou nedůvěrou. Nakonec jsem ale zkusil ochutnat první díl a ten mě jak se říká chytil. Seriál jsem nakonec dokoukal bez vynechání jediné scény. Je až podivuhodné, kolik náznaků (zdůrazňuji NÁZNAKŮ) situací, se po natočení a odvysílání v podstatě stalo. Ten pocit nemám jenom já, ale zatím každý, kdo pozorně sledoval a s kým jsem tento seriál hodnotil. Scény se prolínají mezi živými herci a počítačovou dokonalou grafikou opět tak, aby nastínily otázku, jestli jsme stále ještě schopni rozlišit virtualitu od reality. Kdo má rád rychlý děj, toho některé díly unudí. Naopak příznivci rozvleklých telenovel se stálou ospalou dynamikou budou zklamáni, protože například závěrečný díl se semele tak rychle, jakoby už někoho přestalo bavit točit dál. Morena Baccarin svou roli ztvárnila dokonale - v prvním díle další sezóny ji prý v její roli zabijí, možná se právě tato talentovaná brazilská herečka, žijící v NY, nepohodla s týmem. A tak mohu jen konstatovat, že se upřímně těším na pokračování. Jen mě zaráží, že opět hlavní vetřelecká loď visí nad New-Yorkem a ostatní jsou podružné. Buď je to národní mentalita američanů, nebo je to jen kvůli tomu, aby to Morena neměla daleko do práce?

Dr. House (2004) (seriál)

Ne nadarmo tento seriál sklízí ty nejpozitivnější ocenění a komentáře. Každý z nás je tak trochu hypochondr a tak se s pomocí googlu rád pár novým bebíčkům přiučí. Zde je skvěle propracovaná grafika, že je pacientovi vidět přímo až do žaludku. Trochu mi vadí, že v každém díle se stane nějaká ta náhoda, která má zásadní vliv na diagnósu. Zároveň pan Dr. House má v kapse záhadné tabletky, které užívá údajně na zmírnění bolesti. Takové preparáty ale způsobují celkový útlum organismu a zde naopak pana doktora nabudí k přesnému odhalení nejen příčině obtíží pacienta, ale zároveň záhy soudě detailů hned ví, kdo má nevěrnou manželku, nebo koho právě vyhodili z práce. Líbila se mi Sanitka, Nemocnice na kraji města, nesnesu Ordinaci v růžové zahradě a přesně tento druh humoru, který pan Dr. House má, zde dlouho chyběl. Viděl jsem prvních pět dílů, možná svůj názor změním, ale spíše si myslím, že po shlédnutí všech natočených dílů půjdu rovnou složit doktorský slib.

Manuela (1991) (seriál) odpad!

V tomto hodnocení jsem zcela objektivní. Nepatřil jsem k aktivním divákům, ale pasivně jsem byl v roce 91 prakticky nucen vidět zřejmě všechny díly. Pokud se na to nedívala jedna z mých babiček, sledovala to má mladší sestra a dokonce i táta propadl této celosvětové epidemii. Seriál Tisíc a jedna noc ode mě dostal jiné hodnocení, zde se divím, že právě Manuela není na prvním místě nejhorších snímků. Možná ji překonala Esmeralda - tu jsem ale viděl jenom z vlaku a tak se k ní vyjadřovat ani nebudu. Naskakuje mně husí kůže, když slyším Ordinace v Růžové zahradě. To se většině střední a starší generace nedovoláte, protože vypínají telefony. Snad tak také nedopadnu. Já si raději dám hezkou osmnáctku v golfovém areálu Malevil...

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Osobně patřím k těm, kteří viděli všechny díly seriálu (pokud jsem u některého neusnul). Hudební podbarvení hodnotím jako průměr, který vystihuje prostředí. Kirac (nemám zde tureckou klávesnici, na konci se čte s písmenem Č) je turecký rocker zpěvák a dělá své hudební kompozice. Celý seriál provází jeho muzika, kterou i zkomponoval a rozhodně se zde rapidně liší od jeho zaběhlého stylu. Tady nám ukázal, že umí i něco jiného, než rock. Hudební podbarvení 50%. Každý si musí uvědomit, že jde o telenovelu, kterou nelze koukat od rána do noci. Naivita, prozřetelné zvraty v ději, osudy plynoucí po různých sinusoidách, to k tomu patří. Jako odpad bych hodnotil Manuelu, která nás v jednadevadesátém začala terorizovat na televizních obrazovkách. Tisíc a jedna noc ode mě dostala 4 hvězdy z toho důvodu, že do mé rodiny měla velmi pozitivní přínos. Moje manželka není z ČR a díky tomuto seriálu již plynně mluví česky. A mně se při seriálu dobře usínalo ;) Pokud jste seriál neviděli celý, nemáte právo jej hodnotit. A pokud jste jej celý viděli, určitě vás k tomu nevedl psychický masochismus a tak hodnocení odpad! v tomto případě není prakticky téměř možný. Manželka mě poprosila, abych našel podobný seriál, aby se v ČJ ještě více zdokonalila, ale zatím úspěšně protestuji :)))

Osobní strážce (1992)

Tento kultovní hudební snímek je ode mě právem ohodnocen pěti hvězdičkami. Ne každý film s Kevinem Costnerem je zajímavý. Zde je jeho role bodyguarda zahrána skvěle a Whitney Houston - není co dodat. Škoda, že většina hvězd show-businessu končí na drogách. Whitney se do tohoto kruhu dostala tak, že chtěla B.Browna vrátit do života. Bohužel tím přišla o svůj a tak si rád pustím její hudbu, nebo se podívám na dílo, kde výborně zvládla i hereckou roli.

Rain Man (1988)

Hvězdné obsazení již napovídá o vysokorozpočtovém filmu se skvělými ambicemi. Osobně jsem neviděl film, který by se mi s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli nelíbil. Asi bych musel hledat dlouho a pravděpodobně marně. Psychologií se zabývám a tak mohu smeknout klobouk nad ztvárněním autistického "Dešťového muže". Tom Cruise výborně Rainmanovi nahrává a tak mě o svém autismu Dustin doslova přesvědčil. Hvězdné obsazení si nyní zasloužilo nejen u mě všech pět hvězdiček a pokud by to jen trochu šlo, dal bych i šestou. Kdo film ještě neviděl, měl by určitě obětovat pár korun za DVD, nebo BD a rozhodně se na něj podívat. Co se týče vkusu, zaujme tento čtyřoskarový kinematografický klenot opravdu ten nejširší okruh diváků. Škoda jen, že český překlad již ztrácí kouzlo vzniku Rain Mana. V originálním znění je odhalení bratrství Raymonda a mladšího Charlieho mnohem výstižnější. Rain Man v podstatě neexistuje - je to dětská zkomolenina jména "Ray Mond"...