Ragnarök – Konec světa (2020) (seriál)

Přátelé, máme tu další skvost pod radarem, který vás tu většina vesele ignoruje.  Seveřani si natočili malou komorní adaptaci svých legend a podařilo se jim to lépe než rozmáchlému Marvelu a adaptaci Gaimanových Amerických Bohů. A právě kvůli Gaimanovi jsem se před časem do studia severských legend ponořil. A tento seriál je až překvapivě vystihnul. Kdo by to byl řekl do kombinace středoškolské dramedy s nízkým rozpočtem.  Vedle v bitvách by fajnšmekři ocenili nejlepší kombinaci matky s dcerou za hodně dlouhou dobu a i Disk by si tu přišel víckrát na své, je to kdyžtak na Netflixu kamaráde.  Waititi se snažil o retro atmosféru pomocí kriklavosti a tady přitom stačí pár montáži s hudbou a zasněnou kamerou aby to bylo lepší. Ze spot on castingu musím vypíchnout Lokiho, který jednoznačně poráží Hiddlestona.  Říkal jsem si, že je to povedená osmička a taková srdcová oddechovka, ale shiiiiiiiit co si dovolili v závěru.   9/10

Barry Lyndon (1975)

Začnu navštěvovat kurzy tvůrčího psaní, abych dokázal vyjádřit co se ve mně odehrává po každém shlédnutí, ale hlavně abych napsal, co si to zaslouží aby bylo napsáno... Ryan O'Neill kdysi olajkoval můj komentář pod svým příspěvkem na Instagramu, navždycky to bude jeden z vrcholů mého života. :) Asi se nikdy pomocí stroje času nedostanu na plac natáčení Kubrickova díla, ale delší dobu mám v plánu si pronajmout nejhezčí sál v Praze a nechat si tam Barryho pustit sám pro sebe a to ideálně ve smyčce minimálně dvakrát.

Alibi na klíč: Den D (2023)

Na všechny filmy party okolo Philippa Lacheau se těším víc, než na komedie hollywoodské produkce. Mají lehkost, nápaditost, skvělé filmové scénické citace a výbornou screen presence všech 4 úvodních protagonistů.  Zpočátku se to trochu příběhově hledalo a jsou zábavné spíše jednotlivé scénky, ale ke konci si to začne sedat jako prdel na hrnec s naprosto úžasným finále a boží akční scénou, kterou poznáte až jí uvidíte. Velký plus je, že si to nepomáhá vyšeptanými francouzskými hvězdami. Kéž by něco podobně lehkého a nápaditého natočil někdo u nás místo prcacích komedií o nevěře. Tohle je vtipný, lehký, má to uměleckou hodnotu a kinabby to věřím naplnilo úplně stejně jako Langmajer v roli děvkaře. 9/10

Hombre (1967)

Nádherný u nás neznámý western se skvělým Newmanem, kterého bych Clint promine klidně zvolil nej westernovým hercem. Hrozně mi v tomto žánru sedí. Hlavně tu máme konečně opravdového antihrdinu, který není jenom trochu jiný, ale většinu stopáže docela svině. 9/10 Moc doporučuju obvyklým podezřelým, co to ještě neviděli.

Rob Roy (1995)

Nejhorší, co se Rob Royovi může stát je, že na něj naběhnou ve fandové Liama Neesona po Taken nebo ctitelé Statečného srdce. A já to kdysi kvůli kombinaci obojího pronudil. Teď jsem se k tomu dostal přes MZ Live právě o Bravehearth. A byla to láska na druhý pohled. Je to jiný, ale ne horší film. Má to jednoho z něj filmových zaporaku s tváří Tima Rotha. Úžasnou skotskou hudbu Cartwella Burwella pasující k přenádherne skotské vysočině. Za sebe musím ještě vypíchnout Jessica Lange, která zpětně dokazuje, že silná ženská hrdinka nemusí být akorát jinak napsaný  chlap bez koulí.

Poslední samuraj (2003)

Proč to ještě na Moviezone nemá VIM? Ten film miluju víc a víc.   Soustredeny Cruise, Sanada a Watanabe v životních rolích. Pro feudální Japonsko mám slabost a Zwick na malém prostoru dokázal zreprodukovst kulturu možná mnohem lépe než některé slavné knížky. 10/10

The Covenant (2023)

Guy Ritchie to zase dokázal a diváci to zase nepochopili. Nádherný chlapácky dobrodružný válečný film a za mne nejlepší kousek z Afganistánu, co jsem viděl. Gylenhaal a afgánský Doron Kabilio tu naprosto vládnou se skvělou buddy chemií. Má to v podstatě 2, 3 akční vrcholy u kterých jsem se královsky bavil a byl napnutý jako struna. Pamatuju dobu, kdy jsem Guye moc nemusel a teď bych mu sežral i dokument o krmení holubů. 9/10

Šumař na střeše (1971)

OK, tohle bylo oproti Zorbovi docela heavy. Muzikály mám docela nakoukané, ale toto je prototyp historického kostýmního muzikálu, kterých se každý bojí. Navíc se mi na to nekoukalo lehce, když vím co následovalo pro ukrajinské Židy začátkem minulého století. Hořkosladké je tady slabé slovo. Ale je to nesmírně kvalitní snad ve všech ohledech, výprava na muzikál hodně over the top. Audiovizuál po zásluze oscarový. Chaim Topol jen přes 3 role v Hollywoodu jedním z mých nejoblíbenějších herců. 9/10

Základní instinkt (1992)

Tak díky za skvělý audio připomenutí Zakladniho instinktu v MZ speciálu. A opravdu škoda, že si to většina lidí pamatuje kvůli bobří scéně, protože je to naprosto excelentní thriller s Douglasem, Stone, Verhoeven a de Bontem na vrcholu sil. 10/20

Legenda jménem Vox Machina (2022) (seriál)

s2:Je to jednoznačně lepší, než první řada, která byla kvalitní, ale pořád nějaký stupínek pod super hodnocením, toto ho bez problémů má. Epický už od prvních minut bez slabého dílu. Mám pocit, že to ubralo na infantilnosti a přidalo to na propracování postav, to jaký tu má každý dějový i emocionální vývoj nemá mezi seriály obdoby řekl bych. A líbilo se to i mé milé, která první řadu neviděla a asi toto moc nemusí. No a je to taky jednoznačně lepší než filmové Dungeons & Dragons. Kdo to odkládá, dělá chybu! A ultra se těším na 3. řadu! 9/10