Zabiják (2023)

Hate je přehnaný. Nudit se u toho nedá a chyby člověk vidí, tam kde nejsou nebo je to tvůrčí záměr. Jenom je to jaksi zbytečný film a na Finchera hrozně málo. Chceme od něj víc nebo ne? Za rok si na to nikdo nevzpomene a Netflix to bude mít v nabídce hodně uklizené. Produkční hodnotu to žádnou nemá. Nemělo to stát víc než 25. 6-7/10

Stvořitel (2023)

V kině jsem to měl za docela OK. Žádný hate nebo nadšení jsem necítil. Doma šly oba protichůdné pocity do naprostých extrémů. A doporučuji všem druhou projekci.  1) Vypadá to totálně fantasticky, když už jsem nemusel dávat pozor, jenom jsem se kochal. Tohle má blíž k rozpočtu 500 a ne 80. Beze srandy bych tam viděl některé oscarové kategorie. A nejenom technicky, i výtvarně je to skvostný unikát. 2) Základní premisa je asi ok, ale scénář je na odpadové hodnocení. Nedává tam smysl vůbec nic, hlavní zbraň, proti zbraň ani chování klíčových postav, které je horší než v Prometheovi. Člověk opravdu zasne, jak plytce a bez logiky někdo dokáže psát. Až je mi Edwardse líto, že nemá soudnost, aby si nechal pomoct. Průměr z desítky a nuly je 5/10

Hello, Dolly! (1969)

Tohle jsem si musel doma prosazovat, protože kostymnímu muzikálů nebyl zbytek domácnosti nakloněný. Popravdě je to zdánlivě náročné, protože kostymnost nesedne každému, stejně jako afektovanost Streisandky a taky tomu nepomohl Gene Kelly, který prostě v některých věcech neměl soudnost.  Já k tomu tak kritický nejsem. V podstatě jsem si to užil. Ale zase bych si to užil víc, kdyby poslední třetina filmu tvořila většinu. A přestřelky Mathaua a Streisand by byly na vlastní a skvělý film.  Ptal jsem se rodičů, jaký mají k tomu to filmu vztah, protože maminka na to má vzdělání a ona kupodivu žádný. Z táty vypadlo, že jí tady potkal za komunistů, když tu točila Jetl, ale táta kecá, podle mne si o tom přečetl v novinách maximálně. Já ji znám akorát z Chůvy k pohledání. Co mne ale dostalo, že ona tu navštívila při natáčení českou verzi s Ladkou Kozderkovou a byla z toho nadšená. No aby ne, Kozderkova byla fantasticka a pěvecky dost možná i lepší než BS https://youtu.be/-bAgB7FeHPk?si=GDNUfJOZ5-sxgxO6  Děkuji za doporučení! 8/10

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Nepotřebuji, aby se povedl nový Shogun, když jsem viděl tohle. Je to definiční dílo, které se směle může zařadit vedle právě Shoguna, knižního Musashiho nebo i Geishy. A manželská autorská dvojice měla evidentně nakoukanou hodně z Kurosawy. Pecka odnikud a o to byla hlasitější. Vlastně ani nevím co tam pochválit dřív. Epický dej, prenadhernou stylizaci, drsné souboje, romantiku. A taky pro japonské publikum odvážná témata. To je asi jako kdyby o naší kultuře někdo natočil něco s transsexuálnim muslimským Sudetským Němcem.  Hlavně ta nápaditost! Po prvním díle jsem si říkal, ok to mne bude bavit celou řadu. Ale ono to mělo každý díl úplně jiný s jiným stylem a vrcholem.  Menší výtku mám k animaci postav, které vypadaly lépe v obrazech než v pohybu, ale to jde na vrub rozpočtu. Asi stejně jako soundtrack, kde by si to zasloužilo něco killer. Tohle bylo na jednu stranu vykradene z Posledního samuraje a na druhou doplněné modernou. Ale obojí není v celku podstatné. Nejlepší seriál letoška. 10/10 Je to lepší než Logan, Cherry a jiné novodobé klasiky.

Special Ops: Lioness (2023) (seriál)

Po dvou dílech to není vůbec špatný. Ale ani nijak geniální. Je to hodně pomalý a o postavách. To je největší plu, protože nikdo neumí ženský hrdinky tak dobře jako Sheridan.  Tak i po konci jsem so so spokojený někam mezi 6 až 7 z deseti. Sheridan umí ženské hrdinky jako nikdo a docela imituje Camerona i v chemii ústřední vojenský partičky. Docela překvapí, že není Saldana hlavní postava, ale je to moc hezká ženská, záporka z Locke & Key. Jenom to působilo místy trapně, když se snažil psát Sheridan teritorium Faudy nebo Teheránu. To prostě nefungovalo.

Sidney Hall (2017)

Děkuji PetaBlackovi za doporučení filmu.   Hodně zajímavá směsice žánrů s výborně zahranou ústřední dvojkou v podobě Lehrmana a Fanning. V podstatě je to kombinace mysteriozního drama a comming out of ale. A obojí to umí.  Jen bych si to přes zjevné kvalita asi víc užil před lety, kdy jsem tyto filmy vyloženě vyhledával. Teď bych si to asi nebýt výzvy nepustil, což je super že tak zafungovalo, protože jsem si to užil. 7,5/10

Malý princ (2015)

V podstatě dokonalá adaptace libovolné legendární Latk. V žádném případě to není další zpracování tradičního příběhu , ale něco mezi pokračováním a poctou dá se říct dokonalou formou, kde se střídá vizuálně opojny art s tradičním zábavným aninakem pro děti. A Mark Osbourne je záhada. Jenom 2 filmy, vynikající King Fu Panda a tohle. Navíc bylo poznat že to pro něj je srdeční záležitost. 9/10

#annaismissing (2023)

Výborný český progresivní thriller. Pokud bude dlouhodobě vznikat víc takových filmu ročně, tak mámw vyhrano. Pavel Soukup to má určitě v paži, těším se na jeho další projekty. 9/10

Zlatá labuť - Epizoda 12 (2023) (epizoda)

Tak jsme v polovině druhé řady a musím přiznat, že to kvalitativně hodně skočilo nahoru. Už se točí i v exteriérech. Přitlačilo se na dramatické linky a lépe se pracuje s postavami, kde snad nikdo není černobílý a tvůrci mají btw nakoukané Succession a místy to hodně tlačí jako téma. Taky to vytahuje docela povedeně některá protektorátní témata, které třeba filmy vůbec neumí nebo ignorují. Vyloženě lahůdkový tu je Pleslův nacistický záporák. Já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli si z toho dělá srandu nebo ne.   Vůbec bych nečekal, že tu něco takového budu chválit a už vůbec ne třeba za LGBT linku, která je prostě lepší než podobné v zahraniční produkci.  Aktuálně klidně za 7,5/10 a mít tam postavy britský přízvuk, tak dám i víc. :)))

Jsou světla, která nevidíme (2023) (seriál)

Naprosto zbytečná minisérie od Netflixu. Je to velkolepé, s nádhernou výpravou. Podle bestselleru. Od Knighta s Levim. Hvězdné obsazené - Ruffalo, Laurie,  hvězda Darku nebo i vždy excelentní Lars Eidinger. Hudbu dělal James Newton Howard. No a taky je to pěkná nuda. A první dva díly se nestane vůbec nic a zbývající dva se to snaží dojem napravit, ale hrozně prekotne a nezazivne. Děje je tam tak na 45 minut. Nevím jak je na tom 550 stránková předloha, ale tohle bylo stěží na film, ne seriál. Zítra zapomenu, že jsme to viděl. 5/10