Jawan (2023)

Další bollywoodský akční velkofilm, který si zaslouží pozornost západního publika. Je to hodně inspirované jedním slavným seriálem Netflixu z poslední doby a minimálně jedním filmem Denzela Washingtona. Shahrukh Khan tu má obří prostor se vyřádit ve všech ohledech. Strašně skvěle prepalena je akce. Tohle prostě po Tygrech, RRR a Pathaanu nabrali skvělý směr. No ale hlavně je to bez digibordelu. Je to tradičně komplexní mix žánru s nějakým poselstvím a romantikou. Ano, má to 2 a půl hodiny, ale v kontextu Hollywoodu je to narachany a není tam hluche místo. Doufám, že tohle bude u nás i v USA bude chodit do distribuce často. Myslím, že ze si to sedne a publikum odkojené Chuckem Norrisem nebo Budem Spencerem si to začne užívat. Bod dolů dávám za to, že to mělo místy divnou práci s flashbacky 9/10 PS: Teď se blíží ještě třetí Tygr se Salmanem a dramedy Dunki se Shahrukhem.

Zlatá labuť (2023) (seriál)

Někdo to sem před časem psal, ale tohle je úplně v pohodě český seriál.   Já už měl před časem slabost pro První republiku a tohle je v podstatě to stejné jenom v jiných kulisách. Je to hodně inspirováno podobnými britskými seriály a moc jim to nedělá ostudu. Ano, má to chyby a v dost věcech je to příšerně naivní. Ale jako kulisa úplně v pohodě. Jsem ke konci 1. série a docela mne i některé dramatické linky zajímají. A asi největší plus, je to naprosto brutálně dobře obsazený. Tam je fakt desítky špičkových charakterních herců, že kteří IMHO sami tahají slabší scénář. Jako příklad třeba skvělá Regina Rázlová, která si jako bytná užije i těch pár sekund jednou za několik dílů. Docela koukám na nekreténsky zpracovanou LGBT linku a postavy. Pořád jsme u hodnocení 6/10, ale i to je o moc víc než bych čekal. Mít to min dílů, víc exteriérů a silnější některé linky, tak je to vyloženě super.

Jmenuji se Khan (2010)

Tady jsem měl původně v hodnocení plný počet, protože jsem byl místy z indického moderního Forresta Gumpa velmi nadšený. Je to velmi západní, odehrává se to ve městě mého srdce a jako jeden z mála filmu to umí pracovat s 9/11 a vůči Američanům i s kritikou. Bohužel to má několik chybek, jako třeba horší střih pro západní publikum, kde se minimálně jedna linka ztratila, Shahrukh je občas ve full retard módu a vybrali asi nejméně podobného herce pro jednoho amerického prezidenta. Ale i tak určitě velká spokojenost a doporučení 8/10

Jméno (2012)

Bohužel mne tehdy nestrhla kritika a viděl jsem až německý remake, který byl jenom kvalitní německou komedií. A byla to škoda, protože tohle je geniální konverzacka z jedné místnosti rovnajici se těm nejlepším divadelním zážitkům. Takhle jsme se u filmu nezasmál dlouho, přitom mi to nejednou nasadilo do hlavy vážnou myšlenku. Schválně tomu dejte po 11 letech šanci. 10/10

Kung Fu Panda (2008)

Kdysi jsem to ohodnotil jen jako nadprůměrné, asi jsme si na to připadal moc dospělý. Teď ve věku dvojnásobné dospělosti jsem z toho byl nadšený. V podstatě dokonalý kung-fu film dlouhý ne ani 90 minut! Pokud bych bral pandu jako superhrdinu, tak i dokonalý komiksový film, který by fungoval jako origin u Marvel nebo třeba Star Wars. 10/10 a co chtít víc.

Kikudžiro (1999)

Tohle byla láska na první pohled. Takeshi Kitano je umělecký génius. Představte si ho jako Taika Waititiho, který není magor, má soudnost a je o třídu lepší. No a do toho umí natočit i drsnou gangsterku nebo sanurajský epický opus, kde lítají hlavy.  Tady si natočil před 30 lety milou buddy road movie se strasnym nepristupnym idiotem a bezelstnym malým klukem. Ano, toto jsme tu měli stokrát a stejně mne to v japonském podání dostalo. Je to své, dojemné, vtipné a stejně do mělo momenty, kde jsem kroutil hlavou nebo odvracel zrak. Hodně tomu pomáhá podmanivá hudba Dzoa Hisaisiho, což je dvorní skladatel právě Kitana nebo studia Ghibli a jeho hudbu znáte i když to nevíte a je mi obří záhadou, proč nemá Oscara... 10/10 Nabízí se srovnání Kitana s Woody Allenem, Wesem Andersonem a podobnými autorskými samorosty, ale ať se nikdo neurazí, on je mnohem komplexnější a ja se moc těším na jeho filmy co jsem ještě neviděl.

Fotři (2023)

Čekal jsem po kontroverzních reakcích něco odvazaneho. Ale ukázalo se, že je to v podstatě nuda, kde se i jako obří ctitel Billa Burra přikláním na stranu profi recenzentů, protože user ratings nahonili uměle jeho fanboyové, což jsem myslel že jsem také...  V podstatě je to triviální děj složený ze scének, které už jsem v jeho standupech slyšel xkrát s naprosto nulovou přidanou hodnotou. Produkcne je to nejlevnější možná televize a Burr nemá na to aby filmarsky pritlacil na silné momenty jako dělal Louis CK v seriálu Louie. A seriál by tomu seděl asi víc. Od nejvtipnějšího chlapa na planetě jsem chtěl víc. 5/10

Moje nejmilejší žena (1940)

Super romcom s Cary Grantem a hrozně vtipnými dialogy. Až jsem se cítil blbě, že jsem se u takto vážného tématu smál. Hlavně je to jaksi nestárnoucí a není tam nic archaického, co by dnes nefungovalo. Často si to pro sebe krade Irene Dunne, která je tu IMHO i hlavní postava. 9/10

Zapomeň na Paříž (1995)

U My Favorite Wife jsem si říkal, že uměl vážná témata s lehkostí naposledy takhle dobře Billy Crystal a měl jsem pravdu. Je to uplně stejně screwball vtipný a přitom neuvěřitelně romantický s nádhernou Debrou Winger. Crystal mi tedy chybí, tohodle malýho vtipnýho chlapíka jsem měl rád. Je to asi nejvtipnější člověk, na kterého jste zapomněli. Měl výborné standupy a dost možná nejlepší Oscary. Ještě jednu větší šanci pro něj prosím! 8/10

Dva na cestě (1967)

Audrey Hepburn byla přenádherná i jako čtyřicítka. A do teď si myslím, že prostě nikdo nemá tak dobrou kombinaci šarmu s humorem co se týká žen. Její přestřelky s Albertem Finneyem jsou tu neskutečný! Odešel jsem v půlce vařit lasagne a jenom poslouchal, ale i tak jsem se neuvěřitelně tlemil. Hlavně na komedii skvělý vývoj postav s úžasným scénářem. Dnes by toto bralo 3 Oscary. 9/10