vorheese

Pavel K.

okres Litoměřice

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 16.10.2017  10:51

Villneuve je génius. I když měl v ruce asi nejslabší scénář své kariéry, přebil ho hutnou atmosféru a neskutečnými vizemi. Kino nutností!

• 21.12.2015  09:53

V tomto žánru se v posledních letech snadno sklouzává k divácky vděčné zběsilé akci před roztřesenou kamerou. O to víc patří poklona Villeneuveově citu pro atmosféru, podtrženou nervy drásající hudbou. Geniality je docíleno skzre poměrně prosté věci, třeba tichých přeletů kamery nad americko-mexickou hranicí.

• 25.11.2015  20:33
    Druhá míza (2015)

Jedním z nejtěžších filmařských úkolů a je vrhnout se přímo nad propast plnou klišé a patosu a se ctí dobalancovat až na druhou stranu, ke konci. Povede se to zcela výjimečně. Hledáte příklad? Jste tu správně!

• 5.10.2015  12:53
    Everest (2015)

Často vyčítanou dokumentárnost a suchost tohoto filmu považuju za jeho největší přednost. Poprvé smekám před tvůrci, že odolali lákadlu akčních scén, kde jeden horolezec drží druhého za konečky prstů, ale nakonec musí pustit a sledovat (ideálně ve zpomaleném záběru a s hromovitým "Noooo!!!"), jak jeho kolega padá. Podruhé smekám klobouk za to, že zvolili téma a formu, které naivní nezkušené dobrodruhy odradí od podobného dobrodružství. No a do třetice smekám před perfektní zpracováním a věrohodným přiblížením výstupu běžným smrtelníkům.

• 7.12.2014  11:17
    Slídil (2014)

Mrazivý zážitek. Ne že by kinematografie neoplývala nějakým tím psychopatem ztvárněným charismatickým hercem, ale tenhle má prostě originální a velmi aktuální koníček. A nejděsivější na tom je, že to na rozdíl od většiny filmových psychopatů nedělá ani tak pro vlastní potěšení, jako spíš na celospolečenskou objednávku...

• 27.11.2014  13:59
    Interstellar (2014)

Je to vynikající sci-fi se skvostnou atmosferickou první polovinou a rutinérskou, zbytečně doslovnou a přehnaně patetickou polovinou druhou. Naopak to není kultovní sci-fi definující žánr. Srovnání s Odysseou jsou úplně mimo a Interstellar pokulhává i ve srovnání s nejlepšími sci-fi současnosti (např. Sunshine).

• 27.11.2014  13:53
    Fargo (TV seriál) (2014)

Seriál, který dokázal udržet laťku s předlohou v atmosféře, příběhu i zajímavých postávách. To je samo o sobě výkon na absolutní hodnocení.

• 16.3.2014  18:44

Sice to kluci (a holka) očas dost přibarvují k image svému, pokud možno co nejdrsnějšímu, ale dokument je to vynikající a je za ním vidět hromada práce.

• 20.11.2013  21:36
    Zmizení (2013)

Asi nemá cenu vyjmenovávat všechny klady od perfektní noirové atmosféry po Gyllenhaalův oscarový výkon. Tak to radši vezmu z druhé strany a vyjmenuju všechny zápory: Vůbec nic.

• 4.10.2013  13:07
    Gravitace (2013)

Čistokrevný survival zabalený do bezkonkurenčního vizuálu. První smyslupné 3D a první film, u kterého jsem pravidelně musel spodní čelist vracet zpátky k té vrchní.

• 25.8.2013  20:19

Komedie s tak vtipnými a nekorektními gagy a skvěle fungujícím hereckým ansámblem, že se jí musí odpustit i jalová příběhová linie s povinným koncem. Jde tu totiž především o ty nekorektní maličkosti na každém kroku! You know'am sayin'? LOL. Small picture of fucking whale #YOLO

• 30.5.2013  18:47

Hodně vydařená žánrovka, která oplývá atmosférou, dlouho dokáže tahat za nos a nese jasné a pro dnešní svět důležité poselství: BEWARE OF WOMEN :)

• 10.5.2013  20:30

Skutečný život vtesaný do filmu o 109 minutách? Famózní. Smekám!

• 27.3.2013  11:37

Můj šálek čaje. Žádné hollywoodské dramatizování, žádné testosteronové výlevy, žádné napovídání divákovi, komu by asi tak měl fandit a co si asi tak má myslet. Místo toho "jen" vynikající herci a skvěle napsané role a dialogy. A když už se po dvou hodinách sem tam ozve náznak monotónosti, vystřihne Paní Režisérka na závěr (anti)akční scénu, u které pravděpodobně zapomenete na půl hodiny dýchat.

• 4.2.2013  11:02
    Hon (2012)

Skandinávci si tvrdohlavě odmítají užívat faktu, že jsou nejvyspělejší západní demokracií, a bez přestání na sobě hledají i ty poslední zbytky chybiček a charakterových vad. V Honu se pustí do předsudků a popírání preumpce neviny. Nenechají na sobě nit suchou...

• 6.12.2012  09:39
    Atlas mraků (2012)

Už samotný název prozrazuje do čeho se Wachowští s Tykwerem pustili. Mraky prostě nelze zmapovat. Tak proč se do takové pošetilosti vůbec pouštět? Odpověď naleznete právě v tříhodinovém spletenci šesti příběhů, které se ale nějakým (především asi režijním) kouzlem stanou příběhem jediným, který uplyne v okamžiku. A i když ve své pomíjivosti neodvypráví moc, zanechá toho spoustu.

• 11.10.2012  11:43

Pro mě opět potvrzení, že když zajímaví herci hrají zajímavé postavy, jejichž osudy vás upřímně zaujmou, všechno ostatní přijde samo. A taky že charismatický záporák je nezbytností...

• 15.9.2012  11:14

Ano, i Dánsko má právo točit hezky vypadající filmy s happy endem, a nejen hnusy ála Dogma 95. A pokud mám hodnotit v rámci filmového universa (a ne jen dokonalého skandinávského mikrokosmu), tak o pěti hvězdách nemůže být pochyb.

• 1.6.2012  15:11
    Zkrat (2011)

Haywire...aneb konečně odpověď na otázku, proč se mi nelíbil Bourne. Čert vem příběh, který je v obou případech stejně předvídatelný a stejně plochý. Soderbergh to ví, a proto příběh redukuje na minimum. Naopak na maximum vysoustruží atmosféru a herecké výkony. A to bez otravných berliček á la "coolově" rozklepaná kamera.

• 6.3.2012  12:02
    Stud (2011)

Steve McQueen nabízí depresi a vyprázdněnost, která svou intenzitou atakuje Aronofskyho Rekviem za sen. V určitých pasážích filmu vás navíc přizve k událostem, kterých se opravdu účastnit nechcete. Jenže kamera nikam neuhne a nechá vás si "užít" i ty nejdrobnější detaily. A i když vám to při sledování inkriminovaných scén moc dobře po těle neudělá, celkový dojem z filmu je na konci o to silnější.

• 8.2.2012  20:08
    Predátor (1987)

Klenot z doby, kdy ještě akční hrdina nemusel procestovat všechny kontinenty, zabít tucet nezajímavých padouchů a zběsilá akce mohla ve prospěch atmosféry a postav ustat třeba i na více než 2 minuty. Prostě jedna džungle, jedna jednotka, jeden ukrytý (a proto děsivý) protivník, jeden hudební motiv a ve výsledku klasika akčního filmu s atmosférou, o které si současné pouťové taškařice mohou nechat zdát.

• 10.1.2012  18:12
    Warrior (2011)

Když někdo hodnotí film Warrior nízko, skoro vždy mu vyčítá předvídatelnost a klišé. Já mu dávám plnou palbu ze stejného důvodu. Gavin O'Connor se natáčením předvítalného scénáře plného klišé vrhl na velmi tenkou hranu, kde by každé uklouznutí znamenlo přistání ve filmových břečkách. Jenže on úspěšně dobalancoval až na konec, kde se za odměnu jeho film stane nadčasovou klasikou.

• 28.10.2011  10:52

Brilantní sonda do jedné noci v jednom městě, která definovala náladu naší doby na spoustu let. Perfekně napsané, obsazené, zahrané i nahrané.

• 14.9.2011  09:10
    Drive (2011)

Moc mě celé léto mrzelo, že jsem pro cestování a učení nestihl žádný filmový festival. A pak mi to na jeho konci vynahradil jediný film. Film, který jako by tu přistál z jiného časoprostoru. Film, který je filmovým festivalem sám o sobě. A Ryan Gosling jeho ředitelem.

• 28.8.2011  17:03
    Šťastlivci (2008)

Pro tenhle typ filmů mám slabost: osud (nebo scénář - jak chcete) svede dohromady zajímavé postavy a pošle je na dlouhý road trip. A Šťastlivci k tomu přidávají i další ingredience. Skvělé postavy (hlavní i vedlejší), hlubokou a nekřičící ústřední myšlenku (která je dobře schovaná i v názvu), nádhernou cestu, zásah přírodní síly, skvělé zakončení a k sežrání roztomilou Rachel McAdams. Nemám absolutně co vytknout.

• 13.6.2011  19:51

Ano, je to jednička vzatá přes kopírák, ale proč ne? Pokud to bude pořád o dvě třídy nad vším ve svém žánru, tak já osobně oroduju za jednu Pařbu každé dva roky. A klidně i přes kopírák.

• 30.5.2011  21:35
    Melancholia (2011)

Dvě sestry. Jedna se nedokáže srovnat se životem, druhá nesnese tíhu blížící se smrti. Obě perfektně zahrané, ale podle mě jasně ve stínu postav Kiefera Sutherlanda (který bohužel odejde z plátna dost nesmyslně) a Udo Kiera. Všechny postavy a jejich peripetie ale nakonec zastíní dokonalá atmosféra druhé poloviny filmu. Atmosféra, která tolik chybí většině současných sci-fi. A k jejímu navození přitom Trierovi stačí jednoduchý prvek - zlověstné hučení, které skončí až se závěrečnými titulky.

• 1.5.2011  17:09

Rád bych poděkoval Sofii Coppolové za to, že natočila Ztraceno v překladu i pro ty, kterým příliš nesedlo Ztraceno v překladu... P.S. Objektivně musím uznat, že nejde o úplně vynikající film. Ale chytl mě ve správnou dobu, na správném místě a hlavně ve správném rozpoložení.

• 27.1.2011  15:59
    High Stakes Poker (TV pořad) (2006)

Kdo má rád poker, zamiluje si i tuhle show. U komentářů Gabea Kaplana se já osobně nasměju víc, než u jakéhokoliv komediálního seriálu.

• 18.1.2011  15:16
    Sunshine (2007)

Ze správné vesmírné sci-fi má čišit prázdnota, osamělost, paranoia a etické dilema. Sunshine má všeho na rozdávání. Jedinou drobnou vadou je jeden nezvaný host, který svou karikaturností rozbije do té doby perfektně fungující ansámbl (v čele s excelujícím Chrisem Evansem).

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19