• Krátkometrážní

Muži, ženy a děti (2014)

Velmi dobrý film zaměřený na jeden z největších problémů naší současné společnosti. Na můj vkus ale poněkud až moc postav/příběhů, mezi kterými film trochu zmateně skáče, nicméně byly potřeba pro názorné ukázání co nejvíce stránek problému sociálních sítí a internetu vůbec. Navíc mi některé situace přišly až moc vyhrocený, jinak je to ale dost slušný kousek.

Slídil (2014)

Skvěle napsaný a natočený thriller s úžasným Jakem Gyllenhaalem, který se v roli psychopatického "nightcrawlera" schopného udělat naprosto cokoli pro úspěch skvěle předvedl. Zasloužené plné hodnocení.

Pátý element (1997)

Tak pro takovéhle filmy mám slabost. Vynikající sci-fi zářící vtipem, skvělou akcí a originalitou. Postavy jsou skvěle napsané i zahrané a svět, ve kterém se objevují je naprosto úžasný. Z mojí strany stoprocentní spokojenost.

Teorie všeho (2014)

Tak tenhle film někdo zpackal, a to pořádně. Z životopisného dramatu o jednom z největších géniů vůbec se stala trapná romantická chujovina, která se soustředí spíše na Hawkingův soukromý život, než na jeho génia, což je fakt škoda, protože i když měl v životě fakt smůlu, tak bych radši uvítal dvě hodiny žvástů o vesmíru a fyzice, kterým bych ani za mák nerozumněl, než tohle. I přesto, že se mi film nelíbil, ale musím vychválit Eddieho výkon, protože i když jeto strašný nesympaťák, Stephena zahrál famózně a toho oscara mu přeju. Za to za nominaci na nejlepší film se chytám za hlavu, vážně nechápu,co do těch akademiků vjelo, ale nejspíš se jim tenhle typ filmů prostě líbí a doufají, že někdo o nich taky něco takovýho někdy natočí, stačí si vzpomenout na Čistou duši, která i vyhrála, která ale byla taky stokrát lepší...

LEGO® příběh (2014)

Nejlepší animák za poslední roky. Příběh sice není zrovna nejnápaditější, ale ten vyvažuje skvělý humor, kreativní nápady a skutečná LEGO atmosféra. Tenhle film baví snad všechny generace, tedy až na ty páprdy z akademie, což je fakt škoda, protože tenhle film by si tu zlatou sošku zasloužil.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Tahle menší Coenovka asi všechny neosloví, ale mně sedla parádně. Zvlášť první půlka má tempo a baví, kdežto druhá trochu ztrácí a tak úplně mi nesedla. Nicméně film svůj účel splnil: pobavil a předvedl nádherné folkové songy v podání skvělého Oscara Isaaca.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

SPOILER ALERT - Tenhle film podle mého nikdy neměl spatřit světlo světa. Proč? Hobit je tenká knížka, sice plná úžasných dobrodružství, nicméně rozdělení na tři filmy je fakt moc. Ve dvou by se to odvyprávělo krásně, všechno by krásně navazovalo a vypadalo by to k světu a hlavně by se nemusely přidávat docela vymyšlené kaitoly nebo postavy. Pár upomínek na původní trilogii jsem samozřejmě uvítal (mluvím o všech třech Hobitech), například Galadriel nebo Sarumana v prvním díle, a ani Legolas by mi tolik nevadil, kdyby se tam jen mihl. Ale celá pasáž v Dol Guldur, Sauron, Tauriel, Azog a ten další CGI skřet, jehož jméno jsem zapomněl hned, co jsem ho uslyšel, to všechno a řada dalších věcí "navíc" sem prostě nepatří. Zvláště v tomto závěrečném filmu je vyloženě cítit, že se Jackson jen snaží vyplnit časové mezery. Všemi těmi narážkami a připomínkami na původní filmy působí Hobit strašně nesamostatně, což mě fakt mrzí. Já chápu, že to Peter myslel dobře, chtěl všechno souvisle spojit a vysvětlit, ale to se pak docela vytrácí kouzlo nějakého toho dohadování se a mizí jakýkoliv prostor pro fantazii... Ale k filmu. Je to totální sra*ka. Fakt. Efekty, kostýmy, hudba, prostředí a všechno kolem (tedy to méně podstatné) jsou samozřejmě skvělé, ale ten zbytek. Už samotná úvodní scéna, kde Šmak devastuje Jezerní město, kde Bard hrdinně sám porazí draka a město zachrání. Ale počkat, on to sám nedokáže, neobejde se totiž bez pomoci jeho syna a celá ta scéna působí naprosto nezajímavě a film se opět vyhýbá nějakému širšímu vyobrazení důležitých scén (ve druhém filmu Temný hvozd) a skáče tak k naprosto (co se týče příběhu) nepodstatným věcem, jako je jedna z nejhorších lovestory vůbec, nebo k vykreslování naprosto debilní postavy chamtivého poradce starosty. Abych ale nezůstal jen u negativní stránky filmu, tak za zmínku stojí scény s Bilbem (kterých je naštěstí více) nebo s Thorinem. Do toho ale naprosto nepochopitelná záchranná mise Gandalfa elitou Středozemě, která se ale nadcházející velké bitvy z nějakého důvodu rozhodnou nezúčastnit, a to i přestože je zde Gandalf, kterého se jali zachránit opět v ohrožení života. Když už je řeč o samotné bitvě, na které by měl stát ostatně celý film, když už se tak blbě jmenuje, tak se mi dostalo opět jen a pouze zklamání. Bitva je nepřehledná a zmatená, což ještě tak úplně nevadí, ale divák ani neví komu v ní má fandit, jestli trpaslíkům, kteří se tam jen tak objevili a začali se rvát, nebo elfům, kterým velí ten nejarogantnější s*áč v celé Středozemi. Nebo snad lidem, ke kterým člověk necítí žádnou empatii, když jediní lidé ve filmu podrobněji vyobrazené jsou dva chamtiví blbci a Bard, který je závislý a omezovaný svými dětmi. Dalším trnem v oku jsou noví přeanimovaní skřeti/obři, kteří jsou naprosto tupí a slabí k tomu. Z bitvy se navíc každou chvíli na souběžně probíhající duely, které jsou sice pro oko poutavé, ale už okoukané z minulých dílů. Zvlášť souboj mezi Legolasem a tím druhým skřetem (že by to byl Bolg? Fakt nevim), což jsou dvě postavy do příběhu vsazené dost nudí. A to je asi všechno. Mohl bych tady samozřejmě ten "film" shazovat dál, ale co. Aspoň ten konec mohl být trochu dojemnější a možná i delší. Jak ale může někoho dojmout srdceryvné loučení Bilba s trpaslky, z nichž jich většina za všechny tři filmy neřekla více jak pět vět? Tohle Jackson fakt podělal. Možná je to proto, že jsem od tohohle filmu čekal víc, nebo něco docela jiného. Tenhle film mě nebavil, nedojal mě, a ni mě nerozesmál, akorát mě strašně nas*al a zklamal.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Tyhle Hollywoodský předělávky klasických příběhů jsem nikdy (až na pár vyjímek) moc nemusel. Už tedy když jsem na to šel, tak jsem tomu moc naděje nedával (a dobrovolně jsem na to taky nešel). Ale takhle špatný jsem to fakt nečekal. Naprosto nezajímavý příběh drákuly, který (jak jinak) není strašidelný nebo ani zlý, ale z nějakého důvodu hodný, krásný, sympatický a vůbec úžasný frajer, co zachraňuje svět. Fajn, je to teda další americká rubačka, takže apoň akce bude za něco stát. A houby. Až na pár vyjímek je to dokola se opakující princip. Nepřemožitelný sexy démon všechny záporáky zabije a všechno zachrání (až na pár nutných úmrtí postav, který nikoho nezajímaj). A ti Turci taky za moc nestojej. Jsou tupí, nezajímaví a tak nějak odpuzujou (a to ne v tom správným, záporáckým smyslu). Takhle kritizovat bych mohl ještě dlouho. Jediný, co se mi docela líbilo (kromě toho že byl relativně keátkej) byl původní drákula (Charles Dance), z kterého strach aspoň trochu šel. A to je asi všechno. Jasně, je to dobrá odreagovačka a asi se na to i koukat dá, ale mně se to fakt nelíbilo. Bylo to tak blbý, že kdyby to nebylo tak nahlas, tak u toho snad usnu. No posuďte sami.

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Chápu, že tohle není zrovna film pro každýho, ale pro mě to byla naprostá pecka. Jasně, zápletka nic moc ale o tom tenhle film není. Takhle jsem se už dost dlouho nezasmál. Fóry jsou většinou trochu jednodušší, ale fungujou naprosto dokonale. Stejně tak i narážky a parodie na další filmy. Vše dovršuje pětihvězdičkový obsazení v čele s úžasným Sethem MacFarlanem, bez kterého by to nebylo ono. Je to sice jen oddechový film pro pobavení, ale stojí za to. Vřele doporučuji.

Památkáři (2014)

Je opravdu škoda, že tento dvouhodinový film s docela zajímavou zápletkou a s tak dobrým hereckým obsazením nedokáže vypracovat výše jak 3 hvězdičky. Příběh je vyprávěn zmateně a nijak zvlášť zajímavě, navíc budí dojem jako by se nemohl rozhodnout zda je to komedie nebo drama. Až na dva tři úsměvné momenty jsou vtipy dost slabé, skoro až vtíravé. Uvažoval jsem i o dvou hvězdičkách, ale přece jenom se na to koukat dá a přeci jenom to režíroval herec (je sice pravda, že Clooney má i lepší filmy, ale už i větší režisérská esa měla větší pády).