• Krátkometrážní

Věra Plívová-Šimková (2023) (TV film)

Dokumentární debut mladé režisérky, po obsahové i filmařské stránce nadprůměrné dílo s příjemným vizuálem.

Pochval mě! (2023) (TV film)

Námět velmi zajímavý a jistě projekt s dobrým záměrem, ale celkově to bylo trochu kostrbaté a v něčem vlastně spíš prvoplánové a nepřirozené. Ale vím, jak jsou sociálně-společenské dokumenty náročné a často špatně uchopitelné.

Jiří Anderle a jeho lidská komedie (2023) (TV film)

Ano, jeden z těch opravdu povedených dokumentů tohoto roku a to především díky panu Anderlemu, jeho okolí a jeho umění. Jsem ráda, že ČT alespoň občas naplní své kanály i veřejnoprávním obsahem, škoda, že to spláchne ČTart a dokument se nedostane k většímu počtu diváků.

Sedm schodů k moci (2023) (seriál)

Velmi dobrý seriál s naprosto dokonalou, dobře připravenou, Evou Podzimkovou. To je tedy na Primu opravdu zázrak! Je sice trochu trapná ta úvodní znělka, hudební dramaturgie též není silná stránka seriálu, ale napětí, scénář, herecké obsazení a nakonec i samotná režie funguje bezvadně!

Lásky Petra Štěpánka (2023) (TV film)

Povrchní, neupřímný, a zčásti i lživý dokument o Petru Štěpánkovi, který se svého bratra Martina zřekl, když opustil Československo. O tom, že byl Petr loajální vůči STB se samozřejmě nevyprávělo. Do hloubky se samozřejmě nejde ani v jiných tématech, kamera je zcela zastaralá, dokument staromódní s vizuálem z počátku 90. let. Osobnosti na greenscreenu vypadají velmi směšně, technologické stáří a pojetí dokumentu je spíše trapnou záležitostí, než prestižním bilančním portrétem moderní televize. Omlouvám se, ale takhle se dokumenty už 30 let netočí. Proboha, prosím, proč kolektiv dramaturgů a tvůrců panu Zelenkovi alespoň něco nevymluvil. Alespoň po dramaturgické stránce by to šlo trochu zachránit, viz. úvodí reportáž z událostí, nesmyslné střihy některých archivních ukázek ad. No, na primetime ČT1 v sobotu večer pěkná ostuda.

Petra Janů - Jedeme dál (2022) (TV film)

Ten začátek byl takový hloupoučký. Portrét rockerky začíná jako nějaký cestopisný pořad v lese, ve skalách, s drony na majestátní krajinu. Směšné, že? Pokud se to má vázat k jejímu radostnému pobývání na chalupě, musí střihová skladba vypadat jinak. Později ale bylo jasné, že z dokumentu skutečně nic nebude. Celé je to točené jako publicistika, jen vzpomínky, rozhovory na rozhovory, věty na věty, rozstříhané po holých větách jako v 13.komnatě (a to při nejlepším, spíše to tíhne ke zpravodajství). Ano, to je prokletí Zdeňka G. V dokumentu chybí situace, dramatické body a hlavně témata. Petra Janů není nijak vážená umělkyně, její tvorba sice nemá takovou hodnotu, ale je to sympatická žena se zajímavou kariérou. O to jsem smutnější, že dokument o ní je sotva průměrný. Ani další osobnosti v dokumentu nevytvořili atmosféru, výjimečnost apod.

Skryté skvosty (2022) (seriál)

Upřímně řečeno v tom žádné skryté skvosty nevidím. Většina míst je hodně známá, první čtyři památky doslova provařené. Kamera je velmi krásná, působivá, emotivní i informativní. Plesl je jako vždy vynikající, ale obsah není zvlášť atraktivní. Některé moderátorské vstupy a dialogy mi přišly až banální, jakoby z té ubohé toulavé kamery.

Konference (2022)

Mám pocit, že verze z roku 2001 byla o poznání lepší. Přesto v tomto filmu najdeme opravdu děsivé dialogy a místy velmi dobře vystavěné momenty, které velmi pravdivě exponují skutečnost nacistické byrokracie. Konference je vedena tak klidnými rozhovory, jakoby se jednalo o přesunu obilí, nebo stavebního materiálu. Největším pokladem filmu je vynikající herecké obsazení, ve kterém najdete celou řadu hvězd německé kinematografie.