Gravitace (2013)

Absolútny masaker. Videl som v 3D, idem ešte na IMAX. Alfonso nielenže drvivo knockoutoval zbytok filmárskeho sveta, ktorý si mohol robiť zálusk na technické prvenstvo, on prekročil ich nevládne telá a ide ďalej. V prvých 10 minútach do mňa zasial strach ako ešte žiadny iný film, len aby ho v polovici nahradil absolúnou beznádejou. Sandra nepatrí medzi mojich top 500, ale ja som jej to veril. Gravity je v podstate úvodná letová scéna Flight roztiahnutá na 90 minút.

Zmizení (2013)

Nečítať, nezisťovať a nepozerať trailery je to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť... Výborná žánrovka, ktorá tu už dlho chýbala. Ani jeden záber na zmar, ani jedna sekunda navyše. Precízne vystavaná štúdia hnusu v ľuďoch, a cesty k nemu, ktorú niektorí z nás nedobrovoľne podniknú. Villeneuve si momentálne pohodlne sedí niekde na pol cesty úsečky Haneke X---X Park Chan-wook a po ľahučko divácky nevďačných Incendies je to veľmi vítaná zmena. 5* dostane až keď dokáže, že vie obstáť aj na malom monitore. Každopádne Villeneuve sa mi tlačí do Top10.

Vetřelci (1986)

James na to išiel tak nejak "po svojom" a z komorného klaustrofobického nerváku si spravil adrenalínovú strielačku. Zaujímavé je, že dvojka, na rozdiel od 7 rokov staršej jednotky, viditeľne zostarla a je zreteľne 80-tková. Zopár dobrých nápadov (detektor pohybu) nevykúpi chýbajúcu "hutnú" atmosféru a absencia "beauty" záberov ukazje, že James proste hrá inú ligu ako Ridley pred ním.

Vetřelec (1979)

Po 34 rokoch od nakrúcania mi Votrelec precvičil zvierač ako máloktorý film z poslednej dekády. Skvelý Ridley, skvelá Sigourney, skvelý jednoduchý scenár. Klasika, ktorá zostarla len vďaka archaickým monitorom vesmírnej lode Nostromo.

The Beast Within: The Making of 'Alien' (2003)

Ohromné kvantum informácií a zákulisných perličiek z natáčania tohto výnimočného filmu. Niektoré segmenty by som určite zosekal, pretože miestami dokument stráca tempo ale pre fanúšikov nie je informácií nikdy dosť. Alien absolútne zmenil môj pohľad na Ridleyho Scotta a The Beast Within ponúka pohľad do jeho tvorivého procesu. Ak chcete ušetriť 3 hodiny života odporúčam wiki stránku Aliena s tým istým obsahom podaným stručnou formou. http://en.wikipedia.org/wiki/Alien_(film)

Mlýn (2011) (studentský film)

http://vimeo.com/25892025 ...ak si k tomu jedného dňa natočí predchádzajúcich 60 minút, bude z tohto kraťasu to správne pošahané Kim Ki-Duk-ovské finále.

Pieta (2012)

Čo voľe no mne snáď blomby vypadaju. Už som si tu pripravoval referát o tom ako si tu môžete vypisovať romány o tom jak "vrazi z wallstreetu" dohnali úbohý proletariát k usekavániu údov a následnemu kasírovaniu óčériek, o tom jak je to celé kruté a na hlavu postavené, lebo šak šecia sa máme mať fajne, nie podľa roboty a o tom jak bejvávalo predtým dobre. Jó vole, rekvalifikácia je sviňa. 50 ročný kovošrotár sa ako nižší-stredný manažér s orientáciou na zákazníka (samozrejme so zreteľom na výsledok) etabluje v dnešnom korporátnom svete ťažko. A o tom, že je to ale už fakt úplne jedno. A potom ten film začal dávať aspon trošku zmysel. Ono Kim je tak trochu fifikulant, prebojoval sa do kategórie festival+, takže ľudia mu aj v tej dierke medzi zubami hľadajú poetické metafory na tuniakové sendviče a už tak nejak akceptujú, a spokojne si pohmmkavajú pri záberoch mastného úhora plaziaceho sa dole schodiskom. Bo to tam asi pasuje...alebo čo. Starý pánko si drží svojský štýl a dá sa povedať, že ho doviedol do krajnosti - všetko čo sme od Kima videli predtým platí aj tu, hluchonemé zábery, násilie, ľudské trosky ukájajúce si základné živočíšne pudy, dokumentárna kamera....

Podfukáři (2013)

Louis sa už stihol etablovať ako režisér, ktorý na každú zábavu vymyslí nudnú záplatu...Ukázal sa pri Transporterovi 2, potvrdil pri katatonickom Clash Of the Titans a svoje farby si háji aj svojim najčerstvejším zásekom do už dorezaného diváckeho očakávania. Otázka je koľko z tu spáchaného je skutočne jeho vina, keďže cez scenár by sa dala precediť polievka (a Keyser Söze scéna tomu skutočne nepomáha) a jedinú akčnú scénu zvládol prekvapivo dobre. Žiadna z postáv nie je ničím zaujímavá, všetko sú to jednorozmerné figúrky, vrátane senilného Morgana Freemana vo feši náušniciach (akože mystika), ktorý sa celý film tvári tajomne jak hrad v Karpatech. Srandovný je jedine Jesse Eisenberg, ktorý už nadobro kapituloval a prezradil sa - on nie je herec, on len prednáša repliky iných ľudí vo svojej neznesiteľnej póze ala Social Network....+ body samozrejme sa Cz/Sk preklad.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Tak ja sa to spýtam : "Skamaď majú šecia tie harpúne?"..............Fast Five nebol film, na ktorého pochopenie bolo treba titul z postgraduálneho štúdia odboru murár-gynekológ, ale Fast 6esť už má fakt v riti...Poučený predchádzajúcimi zásekmi na kapote Vincenta Naftára, som sa na ceste do kina výdatne predzásobil hranolkami, chili dogom a zalial to všetko vanilkovou zmrzlinou, aby bol môj prežitok z očakávaného mozgového klystíru dokonalý. Ovšem ani námraza mozgu ma neotupila voči ohromnej demencii, ktorá sa odohrávala na plátne. Všetci, všetci sú tu dementní - drogový barón v base, čo vykecá svoj celý plán "lebo je to aj tak jedno", manželka Paula Walkera, ktorá vykopne z domu otca svojho čerstvo narodeného dieťaťa po stope skupiny militantných vrahov s úsmevom a slovami "Cítim sa bezpečnejšie keď si s Dominicom (Vinom) kryjete chrbát.", Agent Hobbs, ktorého pre-testosterónované srdiečko zabúcha v ten pravý moment (kvôli rodine!!!), aj Vin, ktorý kuká jak pizda z teplákov, že jeho RODINA je v nebezpečí asi 2 hodiny po tom, čo mu zloduch povie, že pôjde po jeho rodine. Motivácia hlavného záporáka je tiež monumentálne prepracovaná - zháňa posledný komponent, pre svoj...oné..satelit čo odpája krajiny od elektriky...či čo..... Slovo rodina tu zaznieva v priemere raz do 4 minút, rodinné hodnoty sú v popredí, rovnako ako volebné slogany typu "Toto sme my!", "Sme v tom spolu!" a "Sme rodina"....Toto celé má len jednu jedinú chybu - ten film sa berie príliš vážne a v konečnom dôsledku znemožňuje vypnúť mozog a užívať si bezstarostný výplach. Prekvapivo najlepším momentom filmu je okrem samotnej prítomnosti Rocka, ten užvanený nigga, ktorému napísali fakt zopár vtipných replík...tak o triedu horšie ako slaboduchá, ale zábavná 5ka.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po 3 sezónach sa cítim celkom schopný Game Of Thrones ohodnotiť -veľkolepé, na televíznej obrazovke v podstate nevídané. Ultra-realistické fantasy? WTF? GOT je na televíznej obrazovke nevídaný unikát - svet a reálie, v ktorých sa postavy pohybujú sú síce fantastické, ale vzťahy medzi nimi pôsobia až kruto skutočne. George Martin je očividne sadista, vytvoril si fiktívny svet, do ktorého nasádzal skutočných ľudí s túžbami, snami a úchylkami (a že tých je tu požehnane), ktoré si navzájom odporujú a veľmi často explozívne kolidujú. Každá z postáv má svoj vlastný morálny kompas, hranicu kam je až schopná zájsť a čoho a koho sa je schopná vzdať pre dosiahnutie svojho cieľa. Po 3 sezónach si nie som celkom istý, že pojem "záporák" v tomto svete celkom existuje (možno len jeden fakt vyšinutý psychopat). Nič nie je také ako sa zdalo na začiatku, z hrdinov sa stávajú vyvrheli, z vladárov otroci, z otrokov tyrani. V Dark Knight-ovi, sme počuli "Buď zomrieš ako hrdina, alebo žiješ tak dlho dokiaľ z teba nie je zloduch." V GOT niečo také neexistuje, nie je žiadna správna cesta, ľudia zomierajú a trpia, na vás je len pripraviť sa na to, že postavu, ktorej fandíte osud jedného dňa dobehne a bude to bolieť. Čím seriál zaujme nie je ani tak realistické, krvavé prevednenie bojov (ktorých je prekvapivo minimum), ale absolútne dokonalým vyobrazením deštruktívnej politky v pozadí, ktorá drží celý ten kolos v pohybe. Podraz strieda podraz a pri sledovaní nemilosrdných taktík nekompromisných stratégov, pre ktorých je aj kráľ len pešiak na šachovnici, tuhne krv v žilách. Život tu nemá žiadnu cenu a človek je na žive len pokiaľ je užitočný v hre paŕ vyvolených. Najväčším triumfom tvorcov je pre mňa prehladnosť s akou sa toto všetko servíruje divákovi - bavíme sa o 7 královstvách, každé so svojimi vlastnými spoločenskými zákonitosťami, v každom nesčetné množstvo dôležitých ľudí, z ktorých aj ten najmenší môže mať slovo v bitke o trón. Jediná "nevýhoda" tohto serialu leží v postupnej kvalitativnej gradácií - prvá séria ma toho príliš veľa na vysvetlovanie a tie pravé WTF momenty prichádzajú až v sérií druhej..ale budiž, vytrvalí sa odmeny dočkajú.