Na návštěvě (2015)

Wait. To nieje ani v červených číslach ? Tak to musím trochu napraviť aj keď som sa neunúval ohodnotiť film už vyše dvoch rokov a pravdepodobne ma k niečomu podobnému znova veľmi dlho žiaden film neprinúti.

Velmistr (2013)

Ak by Jakubisko v 80-tych rokoch natočil kung-fu, tak by vyzeralo nejak takto.

Viděl jsem ďábla (2010)

Nie tak čistokrvná päťka ako v prípade Tale of Two Sisters, Bitttersweet Life a Good Bad and Weird, no prižmúrim máličko jedno oko, hlavne kôli tomu, ze režisér si znova zvolil inú tému a iný žáner a opäť dokázal excelovať. Choiove "odovzdanie sa do rúka zákona" je dokonalé.

Čti mi ze rtů (2001)

Skvelý film kde príbeh netvoria udalosti samotné, ako skôr hravý spôsb a nápady ktoré tieto udalosti vytvárajú. To platí aj pre postavy - nejde o ich hĺbkovú charakterizáciu, ale znova o ich zaujímavé a nejednoznačné vlastnosti, vďaka čomu sa ocitajú v neobvyklých situáciach. Originálne, skvelo zahraté a zábavné.

Černý déšť (1989)

Veľmi zaujímavo vystavaná dráma, kde viac ako na globálny dopad zhodenia atómových bomb na Japonsko je braný ohľad na to, akým spôsobom to obvplyvnilo bežné životy obyčajných ľuďí. Snažia sa vrátiť do normálneho kolobehu života, venujú sa bežným činnostiam, rodine, neprikladajúc katastrofe veľkú hodnotu. No vojna a predovšetkým symbolický Čierny dážď, navždy zmenili osudy všetkých a aj relatívne pozitívna atmosféra sa postupom deja stmavuje, zobrazujúc neodvratný koniec populácie zasiahnutej radioaktívnym ožiarením a dažďom. Pod amosféru a zážitok sa silno podpísal aj úžasný soundtrack. (9/10)

Království nebeské (2005)

Director's Cut. Pokiaľ kinoverzia zapadla medzi ostatné viac či menej nevydarené post-gladiátorovské epické bijáky, tak režisérsky zostrih si zaslúži plných 5 a po všetkých stránkach znesie porovnanie aj stakým dielom ako je trilógia Lord of the rings. Film som pozeral v dobe, keď som na detaily u kinoverzie už takmer zabudol a cítil som sa takmer ako pri sledovaní úplne iného filmu. 50 bonusových minút nielen skvelo rozšírilo príbeh, ale dalo aj viac viniknúť postavám, nádhernej technickej stránke, soundtracku a pochmúrnej-sivej atmosfére. Aj samotný Orlando Bloom mi po nejakej hodinke už absolútne neprekážal - ba naopak, v úlohe mladého rytiera, syna svojho otca, bol presvedčivý. Zabudnite na kinoverziu, režisérsky zostrih vám ponúkne nový, vinikajúci zážitok. (9/10)

Xiang zuo zou xiang you zou (2003)

Náhoda a osud je častým a veľmi doležitým prvkom vo filmoch, za ktorými stojí Johnie To. Doteraz som mal možnosť vidieť tento štýl rozprávnia len v kriminálkach, no tu je využitý v romantickom filme. A aká romanca to je. O čo neuveritelnejší tento príbeh je, o to je sladší a lepšie funguje. Zajedno skutočne dojíma, no skvelo funguje aj ako komédia. Sám by som nechcel vidieť vlastný xicht, ktorý bol počas celého filmu skrivený nadšenou grimasou. Pokiaľ sa nebudete usmievať, alebo zadržiavať na krajíčku slzy, budete s úžasom sledovať Kaneshira, ktorý v noci na streche recituje verše poľskej poézie. A záver ? Ten bol naozaj geniálny. (9/10)

Ching Se (1993)

Ak akceptujete pravidlá bizardného sveta kde nič nieje tabu a nenecháte sa príliš omámiť drogou v podobe strhujúceho audiovizuálu, objavíte skvelé temné fantasy v ktorom hlavným motívom je láska. Nemožem vytknúť absulútne nič. Skvelý žážitok patriaci medzi tie, ktoré sú určené aby si ich káždý prežil sám. Zároveň jedinečná demonštrácia toho, aké efekty sa dajú docieliť správnymi kamerovými uhlami, pohybmi a nasvietením. (10/10)

Kapka krve (2008)

Ak by som chcel kritizovať, tak poviem, že film je možno trochu moc vykonštruovaný a niektoré vyśetrovacie postupy pripomínajú tie z televíznych kriminálok, no v tomto prípade sú to len malé muchy v inak bezchybne fungujúcom filme. Film je predovšetkým veľmi intenzívnou a dosť brutálnou jazdou, vystavanou na charakteroch, ktoré by sa daľi prirovnať k pouličným psom. Rozdeľenie policajti vs zločinci síce existuje, no motívy postáv majú skor osobný charakter. Náhoda privádza hrdinov do extrémných situácii a trauma, či hmotná núdza ich núti robiť extrémne činy. Zážitok umocňuje hlavne veľmi silná audiovizuálna stránka, vysoké tempo sposobené časovým limitom a realistické násilné scény dodávajúce filmu veľmi dusnú atmosféru. To všetko zabalené do posobivej filmovej skladačky v ktorej v závere všetko do seba zapadne. (9/10)

Bosonohý kluk (1993)

Nenápadný no o to posobivejší kung fu snímok, spájajúci v sebe zápletku z klasických kung fu filmov (dve súperiace organizácie v malom mestečku) a modernejšie dynamicky nasnímanú akciu za pomoci drotov a rýchleho strihu. To platí aj pri obsadení, keď sa pred kamerou stretáva hviezda od Shaw Brothers Ti Lung s mladou herecko-speváckou hviezdou Aronom Kwokom. Posobivosť snímku sa skrýva hlavne v detailnom stvárnení a prekleslení charakterov (naivný chlapec ktorý nedokáže rozpoznať dobré od zlého a to najdoležitejšie je preňho pár nových topánok, dobrodinecká pani, ktorá spraví všetko aby pomohla ľuďom v núdzi aj na úkor vlastného dobra, charizmatický majster prebývajúci v utajení, skrývajúci sa pred minulosťou). Komediálne ladený začiatok sa postupom ďeja mení v nečakane silnú drámu, kde nechýbajú zvraty, obeta, zrada, či intímna romanca. (9/10)