Uteč (2017)

"Myslel som, že to bude o nejakom talentovanom africkom atlétovi." /príbeh*/herecké výkony*/pointa-/hudba-/výprava-/

12 opic (1995)

"Já jsem blázen a vy jste moje šílenství." Je nutné konštatovať, že pri 12 opiciach je potrebné zapnúť všetky mozgové závity. To nie je: "Klobáska poď sem, zjem ťa!" Bavil ma aj výkon pána Pitta s jeho objednávkou klystíru pro všechny. Na druhej strane, nemám stroj času a neviem sa premiestniť do dielne autorského kolektívu, aby som pochopil záverečnú scénu v lietadle. Preto je potrebné nazrieť do rozboru filmu. PS: názor mojej pani: "Nehodnotím ho negatívne, no za skvost kinematografie ho teda nepovažujem."

Zmenšování (2017)

"Ale člověk je příliš krásna a nepravdepodobná životní forma, než abychom ji nechali navždy vymizet z vesmíru." Ako vraví pán Nohavica o teórii alkoholického kopca: "Někdo chlastá celý život a nic se mu nestane. Proč? Protože ten jeho kopec je strašně vysoký. On prostě celý život, tam furt popíjí a furt leze nahoru. Bohužel, nikdo z nás neví, jak ten kopec máme vysoký." A tak je to aj s týmto titulom. Tvorcovia šplhali na vrchol, no bohužial sa zrútili do hlbokej priepasti. Mimochodom, za obrázky nórskej prírody dávam palec dohora. PS: názor mojej pani: "A taký dobrý potenciál to malo."

Tajemná řeka (2003)

"Napadlo tě, že i sebemenší rozhodnutí změní celý život?" Neviem, mne týmto eastwoodovkám jednoducho niečo chýba. Neustále sa pohybujem v hodnotení troch hviezdičiek. Aj toto, dá sa povedať praobyčajné krimi je na môj vkus dosť nadcenené. Alebo len klamem ako takmer každá postava v Mystic River? Neprezradím! PS: názor mojej pani: "Nevyužité možnosti dejovej línie vzhľadom k pointe."

Slovensko 2.0 (2014)

"Nikto nám nepomôže." A to sa odzrkadľuje aj na tomto dokumente. Z perfektnej idey, nulový výstup. Česť dvom výnimkám: Pravidlá hry a Druhý pokus. A čo znamená Slovensko pre mňa? No, halušky, Jánošík, Dunaj, embéčka, Tiso, Fico, hypotéky, Tatry, minimálna mzda, závisť, pivo na záhrade, košeľa v nohaviciach a hlavne rodina a priatelia. Kvôli ním štát, čo nestojí za veľa, stojí za veľa. PS: názor mojej pani: "Súhlasím s manželom."

Zahradnictví: Nápadník (2017)

"Proč nejdou nahoru něco sníst? Ty teď vyživuje láska Emilko, ta má vitamínu dost." Záverečný diel ako aj celá trilógia by potrebovali tiež nejakú poriadnu dávku vitamínov. Nápadník pokračuje v nastolenom utahanom trende. Dosť mi vadili nevyjasnené časové skoky. Hviezdičku dávam len z úcty k hereckým výkonom. PS: názor mojej pani: "Kvôli čudáctvu hodnotím celú trilógiu negatívne."

Spalovač mrtvol (1968)

"No vidíš drahá, pořád mluvím o laskavé přírodě, milosrdném osudu, dobrotivém Bohu. Vážime a soudíme jiné, vytýkáme jim to a ono. Ale jací jsme sami?" Už od druhej triedy základnej školy mi pasáž odohrávajúca sa v kúpeľni vŕtala hlavou. Dlhšiu dobu mi tento titul s vynikajúcim pánom Hrušínským ležal pri ostatných DVDéčkach. A teraz ľutujem, že som si túto anti-totalitnú psychosondu do naších duší nepozrel skôr. PS: názor mojej pani: "Z popisu filmu by som vyhodila označenie komédia. Spalovača budem mať ešte dlhú dobu v hlave."

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

"Jestli chcete vidět film o štastném skřítkovi, jsem si jistý, že v sále číslo 2 je ještě dost volných míst." Pomaly ale isto začínam s obľubou sledovať podobné temné rozprávočky s burtonovskou vôňou. Vďačím za to mojej manželke, ktorá dúfam nepoľaví v nastolenom trende a oči našich detí neuzrú počiny typu Frozen. PS: názor mojej pani: "Pekná, originálna a depresívna rozprávka."

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

"Všichni jsme blázni, doktore. Někteří ale ne natolik, aby si to byli ochotni přiznat." Ak je vonku sychravé počasie a riaditeľ ústavu pre duševne narušených ťa nechce pustiť na vychádzku. Pusti si alebo prečítaj niečo od E.A.Poea. Pre mňa osobne trošku sklamanie, kedže som očakával silnejší mindfuck film. PS: názor mojej pani: "Čakala som väčšie napätie. Film pekne ukázal, že nie vždy sú blázni tí zlí a doktori tí dobrí."

Masaryk (2016)

"Národ svatého Václava, Milana Rastislava Štefánika a Tomáše Garriguea Masaryka nechce být národem otroků. Uděláme co musíme. K tomu nám dopomáhej Bůh." Osemdesiat rokov po mníchovskej dohode nás naši "spojenci", ktorí nás hodili cez palubu, žiadajú o rôzne formy solidarity. Ako v minulosti, tak aj dnes sa riadia heslom: "Keď je to v náš prospech, všetko je dovolené." PS: názor mojej pani: "Ja som zaspala v polke prvej časti a z druhej som nevidela nič."