Statek (1961)

Je zajímavý že když se do filmu hodí krásná ženská tak to vždy příběh pozvedne zvlášť když je to mrcha. Zde se nám o to postarala Claudia Cardinale v roli děvky, která se k chudákovi Belmondíčkovi chová opravdu kurevsky a když už to v závěru vypadalo že ho snad i miluje přišel ten sráč s nožem a všechny Jean-Paulovy naděje šli do kopru. Ten konec byl tak nekompromisní a krutej že jsem ho prožíval jako kdybych byl na jeho místě.

Kulový blesk (1978)

Mýtus o tom že je lepší vyhořet než se stěhovat je zcela mylný protože to může bejt i nehorázná prdel jak nás o tom dostatečně přesvědčila největší akce v dějinách stěhování. Během dvanáctisměny vzniklo tolik nesmrtelných gagů že mě opakovaně dostanou do kolen. Jo a Smoljak je opravdu druhej Einstein.

Madame Sans-Gene (1961)

Hned na začátku pradlena Sophie Loren rozjede to svoje extempore a je k nezastavení, stírá všechny kolem sebe a uzemní i samotnýho Napolióna, za muže si vybere de Peyraca, kterýho napřed taky řádně zjezdí za to že jí na dvůr postavil kanon až se nakonec stane vévodkyní. Christian Jaque mezi dvěma tulipány natočil další romantický dobrodružství který mě stejně jako jeho dva slavnější bratříčkové baví a bavit nepřestane.

Léčba šokem (1973)

Tady něco nesedí. Na jednu stranu Francie, 70. léta, Girardotová, Delon na stranu druhou nuda a hrozná hudba. Jak je možný že do toho ty dva vlezli, film o ničem kterej ani svou myšlenku nijak zvlášť nerozvede. Když už jsem usínal tak jsem najednou dostal šok když tam do moře naběhlo několik naháčů včetně Delona, po téhle léčbě šokem se mě už sice nechtělo spát ale jen jsem tupě zíral na obrazovku dokud nebyl konec.

Fanfán Tulipán (1952)

Gérard Philipe v životní roli nám představil ukázku toho jak by měl vypadat opravdovej chlap to znamená s ničím si neláme hlavu, s prací to nepřehání, klátí ženský kolem sebe a odvaha mu nechybí. Francouzská klasika kterou už nic nepřekoná a režisér Christian-Jaque dokazuje že je nekorunovaným králem romantických dobrodružných filmů té doby.

Komando (1985)

Z filmu jsem si vzal jedno ponaučení do života. Jestli se chci dožít důchodu tak nikdy, nikdy za žádnou cenu nesmím Arnoldovi unýst dceru jinak se guvernátor ze Štýrskýho Hradce vydá na cestu pomsty a až si mě najde tak mě nejdřív pořádně rozhláškuje a pak mě zlikviduje přesně jako to komando co mu uneslo čarodějku Alyssu Milano. Totiž Arnie je tady ve svý top formě a v jednom ze svých top filmů.

Nůž v ráně (1962)

Anthony Perkins mě v žádným filmu nesral jako právě tady, zlatej Norman Bates. Kdyby to šlo tak bych do toho filmu skočil a sejmul toho parchanta hned abych Sophii pomohl, protože za to jak se k ní choval by si zasloužil chcípnout ještě před začátkem filmu a ne na konci. Nikdo jinej tyhle psychopatický magory nezvládal líp než právě Perkins, kterýmu jsem tu roli věřil tak že jsem ho podezříval z toho že byl takovej i ve skutečnosti. Sophie překvapivě zahodila svůj italskej temperament, kterej mě na ni vždycky dostával a hraje v klidu a velmi dobře ženu kterou její žárlivej manžel drží zkrátka. Francouzi se svezli na vlně noiru a řízli to Hitchcockem a nedopadlo to špatně.

Kapitán Dabač (1959)

Ladislav Chudík už pro mě není jen primář Sova nebo generál Svoboda ale teď i Kapitán Dabač. Hned ze začátku dostane parohy od manželky a tak se začne vožírat, jednou zchlastanej zaútočí na němce a dostane provaz jenže zdrhne a dá se se svýma vojákama k odboji a celou dobu odmítá spolupráci partyzánů. Do toho se mu furt plete ta jeho ženská. Slováci dřív točili neustále filmy o partyzánech, zřejmě proto aby se očistili od toho že byly s němcema, většinou ty filmy za moc nestály ale tehle je neopak jeden z těch nejlepších. Vyzdvihl bych především výborný výkon pana Chudíka a jeho přestřelku v hospodě.

Nepřítel před branami (2001)

Němci před branami a NKVD za zády, u Stalingradu bych bojovat rozhodně nechtěl a filmy pojednávající o týhle bitce bývají většinou dost sporný. Pan režisér Annaud to zvládl se ctí a ukázal jak to tam asi vypadalo, jako hlavní dějovou linii zvolil příběh ruskýho snajpra Zajceva a jeho střet s dost možná fiktivním německým odstřelovačem majorem Konigem. Jude Law byl ve svý roli vynikající a naprosto jsem mu věřil, Rachel Weisz taktéž ale největší hvězdou byl Ed Harris on je to starej mazák a jako Konig je správně němčourovatej. Válečný filmy nijak zvlášť nevyhledávám a o to přísněji je hodnotím ale tady je všechno v richtigu takže čtverka jak vyšitá.

S tebou mě baví svět (1982)

Tvrzení že se jedná o komedii století je dosti smělé, tu má na svědomí někdo z pánů Svěráka, Lipského nebo Vorlíčka. Toto je jen jedna z těch lepších komedií, výborné herecké obsazení, dívá se na to dobře i humor tam je ale znám daleko lepší i vtipnější komedie.