• Mysteriózní

Self Defense (1983)

Už dlho som nevidel tak bravúrne prepracovaný home invasion, ktorý mapuje širší záber postav. Vo veľa prípadoch tato kategória si vystačí s pár postavami či na jednej alebo na druhej strane. Tu ich na oboch stranách je niekoľko a tak o vzrušujúce momenty nie je núdza. A začalo to tak nevinne. A to policajným štrajkom a rozhodnutím, že jedna úderná partička ide urobiť poriadky v jednom miestnom gay bare. Ale ako to býva, nejde nič podľa plánu a zvrtne sa to do masakru. Ten masaker v bare bol predzvesťou toho, že film nebude pre jemne publikum a to sa aj vyplnilo. Na strane jednej hlúpy agresori a na strane druhej skoro bezbranné obete, ktoré boli do diania násilím vtiahnuté a v strede je tajomný hráč, ktorý presne vie čo robiť a ako sa v tejto situácii zachovať a to chladne a bez súcitu. A to bolo na filme tak ohromné, že i keď sa išlo pomaly do finále, tak hlava celej operácie len vyčkávala na ten správny moment a tak o ponurosť a vypätosť nebola núdza. Film je surový, precízne prepracovaný a s chladným nádychom krutosti. Povodne som dal silné 4*. ale keď sa jedna o tak neznámy Kanadský Home Invasion, ktorý je fakt užasne mrazivý, tak tú 1* nemám problém ešte pridať. Som veľmi rád, že som mohol tento film vidieť a vobec toho neľutujem.

Konflikt (1945)

Nemám napozeraných veľa noiroviek, ale tento je jeden z najlepších, aké som kedy videl. Už od začiatku si film vytvára trpko ponurú atmosféru medzi manželským párom. Kde vidieť, že navonok je všetko ideál, ale doma to už je celkom iná realita. Práve tá pretvárka ma tu neskutočne fascinovala, ako bola ukážkovo spracovaná. Potom je tu dokonalý zločin, ale stačí jedna chybička alebo oko pozorného suseda a všetko môže byť prezradené. Curtis Bernhardt vynikajúco roztočil kolotoč preludov, psychického teroru a nepozornosti. Od jedného momentu som vedel kam sa schyľuje pointa filmu, ale vobec mi to nevadilo, práve naopak, čakal som do poslednej chvíle, ako sa to uzavrie. A aj keď som sa v pocitoch nemýlil, celá tá temná atmosféra, ktorá pramenila z odhalenia zločinu bola tak ohromná, že som ani nezbadal, že je koniec filmu a to ma trocha zabolelo, lebo tu by som v tej tajomnej a vzrušujúcej atmosfére pokračoval určite dlhšie. Ale je pravda, že v najlepšom sa má skončiť a tak to aj bolo. Humphrey Bogart tu bol úchvatný a jeho kamenný výraz v jednej scéne bol diabolský, ale po hereckej stránke nemal žiadnu konkurenciu. Ďalší noir s týmto úžasným hercom u mna dostal 5*.

Zkamenělý les (1936)

Je to komorne ladená konverzačka, kde nie je ani tak dôležitá príbehová stránka filmu, ale to, že je celá postavená na úžasne inteligentných dialógoch. Tak hned od začiatku sa nieslo v ovzduší blížiaca krimi zápletka s najhľadanejším zločincom v krajine. Ale predtým sa rozohrala milá i miestami romantická zápletka, medzi idealistickým spisovateľom, živelnou čašníčkou a nabúchaním poskokom. Do tohto všetkého rozháraného prostredia príde ešte aj mafián, ktorý vyzerá flegmaticky, ale nasrať ho si nikto nedovolí. Tento film by nebol ničím, keby režisér do rolí nenasadil zvučné osobnosti, ktoré postavám dali silný charakter. Hlavne zaujala mladá a užasne hrajúca Bette Davis, rojko Leslie Howard a ťahák filmu Humphrey Bogart pre ktorého to bola prelomová rola a hlavne aj odrazový mostík do sveta filmových zloduchov. Po technickej stránke tiež úžasné a aj keď som povodne chcel dať silné 4*, musím tu 1* prihodiť, lebo už dlho sa mi nestalo, že takýto jednoduchý príbeh ma tak veľmi zaujal.

Den zvířat (1977)

William Girdler za svojej krátkej kariéry natočil deväť filmov, ale ja okrem priemerného Grizzlyho som videl teraz práve tento natural horor a oproti už spomínanom Grizzlym, sa mi tento film páčil o niečo viac. Rozhodne tu boli hluché miesta a aj je tu niekoľko chybičiek a to hlavne v chovaní postav a aj herecké prejavy za veľa nestali, okrem ukážkového Leslie Nielsena, ktorého majú podaktorí zafixovaného ako komika, ale ja som ho už zažil aj vo vážnejších rolách a tu tiež ukázal svoju osobnosť. Presne takýto druh filmu som potreboval vidieť, kde nie sú žiadne prehnané triky a hnusné zvieracie napodobeniny, ale reálne znázornene zvieratá, ktoré útočia na bezbranne obete. Fascinovalo ma hlavne to, že je tu veľmi veľa druhou zvierat od Grizzlyho cez orla skalného až po štrkáče. Taký celkom prijemný lesný pobyt v horách, kde nie je žiadny nabuchanec, len človek, ktorý bojuje o život. Ukážka toho, že aj skúsený dobrodruh môže byt v koncoch a sám nechápe, čo sa to s tou prírodou porobilo. Krvavosť mierna a aj tá je hlavne v náznakoch, ale filmu o to nešlo, nechcel ukázať surovosť, ale to, že ako sa mi správame k prírode, ona nám to môže kedykoľvek vrátiť. Pocitovo je to za slabé 4* , ale myseľ má inú mienku a tou sa budem teraz držať, tak za 5*.

Moje mistrovské dílo (2018)

Úžasná hra dvoch celkom rozdielnych pánov a aj tak sú dlhoročnými priateľmi. Jednému záleží na peniazoch a úspechu a tomu druhému nejde ani o peniaze a celkovo o nič. Žije len pre ten prítomný okamžik a ostatné ho netrápi a práve jeho kolega je iný, rozumnejší. A práve tie ich dialógy, pohľady či mimika tváre, keď sa konfrontovali mna osobne neskutočne bavilo. Je to ľahko sarkastické dielo, ktoré ukazuje takou milou formou, aký je ťažký život umelca a ešte takého, ktorý je ľahostajný voči ľudom a ich potrebám, ale aj voci sebe. Škoda len toho, že je trochu predvídateľný, ten koniec som tušil o niečo skôr. Herecky je to koncert oboch hlavných predstaviteľov . Obsahovo je to pôsobivé, celkom aj svižné, film nenudí a aj keď pán režisér za sebou nemá kvantitu filmov, tak tento si ukočíroval viac než dôstojne. Je to medzi 4 a 5*, ale za tú scénu, kde idú prezentovať Renzov obraz a určite každý divák tušil, že maliar niečo vyparatí a aj tak má to osobne dostalo, keď uvážim fakt, že mu bolo striktne povedané, že to je hlavne pre vnučku a aj tak to maliara neodradilo aby všetkým ukázal, že na nich se... Hlavne táto scéna zariadila, že som sa priklonil k najvyššiemu hodnoteniu, ale aj bez nej má rozhodne čo film ponúknuť.

Interstate 60 (2002)

Tento film si pamätám ešte z čias vhs éry a aj keď som ho od tej doby už nevidel, stále som mal pocit, že film má bavil vtedy, ale baviť ma bude aj teraz a nemýlil som sa. Od začiatku až po záverečné titulky bol film pútaví a to dobrodružstvo o hľadaní svojho šťastia zas bolo užasne vzrušujúce. Režisér mal hlavne šťastnú ruku na hercov, lebo neviem si predstaviť na tomto poste lepšieho herca ako Garyho Oldmana. Naozaj sa do tohto štýlu filmu veľmi hodil a tie jeho časte grimasy boli úchvatné. Jedine čo by som trocha vo filme pozmenil bola tá, častá naivita postav a aj celých scén a i keď to nebolo až tak výrazné, niekedy mi to trocha prekážalo. Ale i cez drobný hendikep ma film očaril, sviežim pohľadom aj nadhľadom a tak celkom v pohode si tú 5* ustrážil.

Hra na lásku (1977)

Nevyspytateľná vzťahová dráma, kde je na jednej strane Ugo Tognazzi , ktorý nemiluje svoju cynickú ženu, ale zas miluje všetky ostatné, pokým nie sú jeho manželkami, potom to kúzlo zvodníka a aj príťažlivosti klesá. A na tej druhej strane je Patrick Dewaere, ktorý si užíva slobodu a náklonnosť žien a nechtiac je vtiahnutý do rodinných záležitostí  svojho nového priateľa . A do toho sa pridáva krehká, smutná a na oko bezbranná Ornella Muti, ktorá bola krásnou ozdobou a čerešničkou v tom pochmúrnom svete, plnej pohŕdania, výčitiek a nenávisti. Očarila ma Ornella Muti nielen svojou nevinnou krásou, ale i tou postavou, z ktorej bolo cítiť smútok, žiaľ , ale aj prosba aby sa našiel človek, ktorý ju vyslobodí z toho " vezenia ". Ona nemusela ani nič hovoriť, jej upriamený a uhrančivý pohľad hovoril za ňu. Ale celkovo ma tu herci udivovali takým intenzívnym nasadením ako napríklad Ugo Tognazi, ten striedal polohy od Casanovu cez chlipníka až po vtieravého hajzlíka. Patrick Dewaere a jeho postava v spoločnosti tohto" blázna" sa držala  v celku obstojne a aj keď už vyzeralo, že vybuchne, tak to vždy zahral zo stoickým kludom. Je super, že aj okrem hlavných hviezd, aj ostatní zahrali ukážkovo, takže vyber režiséra bol mimoriadne úspešný. Páčilo sa mi aj to, že najprv to bola také ľahké dobrodružstvo, kde dvaja rozdielny muži hľadali svoje šťastie a potom sa to zvrhlo a malo to nielen detektívne prvky, ale aj  trochu tých dramatických. Ja okrem toho záveru, kde sa mi nepáčilo, že sa skončil dvojzmyselne, lebo nezdalo sa mi, že úmrtie ženy,  ale aj vrah v tomto prípade boli istý. Ale okrem toho nemôžem tomuto filmu nič iné vytknúť, bol pôsobivý a po všetkých stránkach zaujímavo energický. Hádam len tých dramatických a vypätých momentov tu je pomenej, ale zas nemôžem mať všetko. Bol som rozhodnutý dať silné 4*, ale pri jednej scéne, kde silná burka bičovala stromy, vo vnútri viali záclony a celá ta ponurá atmosféra a zvukový doprovod mi pripomenul staré gotické horory. A práve tá scéna zaistila, že dám 5* .

Chlapci z Pavelské ulice (1969)

Nádherný film o chlapčenskej túžbe niečo v živote dokázať, ale nie už ako dospelý, ale ešte ako dieťa a tu sa práve naskytá šanca ukázať nie svetu, ale svojmu mestu, že i v mladom veku môžu byť hrdinovia. A aj keď sa jednalo len o kus pozemku v ich očiach to bol v tej chvíli celý svet. A u mna je to trocha aj nostalgia, lebo i v našom meste sa viedli žabomyšie vojny, ale ktoré rozhodne nevyzerali tak prepracovane a hrdinské, ako partie v tomto filme. Ja som už dlho nevidel film, kde by som tak strašne držal nejakým postavám palce, aby im to vyšlo a títo mladí hereckí protagonisti hrali neskutočne uveriteľne až s nich vyžarovalo vlastenecké nadšenie ako keby to ani nehrali, ale žili. Ale mna osobne najviac dostal výkon William Burleigha, ktorý bol ukážkový vodca a hádam aj sám Napoleon, keby videl tento film by ocenil jeho vodcovstvo. I keď bol vodca miernejšej povahy, každý ho počúval na slovo a táto postava bola fakt ukážkovo prevedená a jeho herecký predstaviteľ William Burleigh bol famózny a kvoli jeho prejavu a osobitosti som túto partiu s Pavelskej ulice žral. Je tu napätie, sú tu aj emotívnejšie chvíľky a je tu aj niekoľko slušne rozvinutých charakterov postav a v neposlednej rade aj to silné Ne(happy endové) finále robí z tohto filmu viac než uspokojivé filmové dielo. Tak nie je o čom viac diskutovať a je to za 5*. Dakujem Willy Kufaltovi za odporučenie tohto skvostu, bez jeho pomoci by som tento film určite nevidel.

Mrtvý mezi živými (1946)

Hlavná postava tohto film stála pred ťažkou otázkou: Byť za hrdinu a celkom určite zomrieť alebo mať rozum a neobetovať sa len kvoli peniazom. A na rozhodnutie je len nepatrný čas. A aj v tomto filme sa ukáže nielen pravá tvár akože hrdinu, ale aj to, že ospevovaný hrdina, ktorý padol nie za vlasť, ale za poštu je ospevovaný, ale len chvíľu a potom jeho rodina je odkázaná len na seba alebo musí žiť v chudobe. Je to myšlienka na dlhu debatu, lebo niekto by sa zachoval tak a niekto zas  inak, ale či to bolo správne alebo nesprávne by rozhodla len realita tej skutočnosti. Tu sú traja úradníci, každý sa zachoval inak a každého ľudia aj inak posudzovali.  Bořivoj Zeman roztočil úžasný psychologický kolotoč hľadania pravdy, ale aj pohŕdania, výčitiek či ľudskej hlúposti, kde ľudia nielen podľahnú tlaku ale aj davu. Tento film ma držal ako prikovaného, tá jeho úžasná atmosféra a nálada ma nenechali sa ani poriadne nadýchnuť a stále film pumpoval ďalšie a ďalšie fakty a keď prišlo vytúžene a očakávané finále, lepšie to skončiť ani nemohlo. Karel Höger hral bravúrne a bez jeho životného nasadenia by film nemal to, čo mal s ním. Ten ustavičný tlak na diváka, plne mu dôverovať a s každým jeho názorom či činom bez výhrad súhlasiť. Preto si na tom poste neviem predstaviť iného herca, neviem či by sa ešte v tej dobe našiel niekto, kto by to zvládol podobne ako Karel Höger, ale ja si myslím, že nie. Aj kvoli jeho excelentným výkonom film dávam 5*.

Ching nu yu hun (1960)

Gotický horor z Hongkongu som ešte nevidel a ešte je natočený v tom istom roku ako slávna La maschera del demonio od majstra Bavy. Hneď na začiatku som si uvedomil, že film sa príbehovo začína podobať na  A Chinese Ghost Story, len som dúfal, že nebude tak poblaznený až chaotický. Ale nie, aj keď Chinese Ghost Story si z tohto filmu vzal príbeh, ale nie tú uhladenosť a ľahkosť akou si ma film získal. Chinese Ghost Story je nadupaný, akčný, je toho tam veľa, ale tento sa viac sústreďuje na postavy, ich city a do toho všetkého diania sa prebíja úžasná atmosféra s vynikajúcou ponurou hudbou, ktorá sa do tej atmosférickej nálady úplne hodila. Presne takto si predstavujem film z Ázie. Plný emócii, bez uškriekaných a preafektovaných postav a kde zlo nemusí byť vždy monštruózne efektné, aby aj tak zaujalo. Toto je taká ľahká romantika s nádychom mysteriózna s úžasným temným prostredím celého spustnutého kláštora aj jeho okolia. A aj po vizuálnej stránke to bolo dokonalé. Všetko užasne nasnímané aj zahrané a už som nečakal , že po toľkých gotických hororoch,  ma ešte môže nejaký tak veľmi zaujať a ešte aj z tohto obdobia. Myslel som si, že všetky dôležité gotické horory som už videl, ale tento mi predviedol, že som sa mýlil.