• Mysteriózní

Prvotní síla (1990)

Film mal vyšší potenciál, ale ani jemu sa nepodarilo naplniť ciele a to hlavne kvôli spracovaniu, ten scenár mal veľa dier a čím sa príbeh posúval, tým ich bolo viac. Príbehom mi to pripomínalo Anjela smrti a hádam sa tvorcovia toho filmu mierne inšpirovali práve týmto filmom, ale narozdiel od tohto bol obsahovo na oveľa vyššej úrovni. To skákanie medzí postavami tu bolo neskutočne chaotické, lebo raz bol ukazaný killer zo začiatku a inokedy len nejaká trápna náhrada, tak tie  skoky do iných tiel boli nešťastným riešením , ako aj obsadenie hercov. A to narážam hlavne na Lou Diamond Phillipsa, ktorého som nikdy nemal v láske a tu to teda nezlomil, práve naopak, moju nechuť voči nemu ešte znásobil. Ale žiadny z jeho hereckých kolegov nemal svoj deň, alebo jednoducho talent. Slabé 2*.

Sound of Silence (2023)

Tak bol by to celkom slušný námet o prekliatom rádiu, lenže to by musel mať hlavne podporu od scenára a to teda nemal. Je to neskutočne chaoticky natočené a i keď duchovia sa tu motali častejšie ako som pri takýchto filmov zvyknutý , len škoda, že boli podané tak hlúpo až debilne. Ďalším negatívom sú herci, ich výkon bol viac než zúfalý, ale aspoň, že ich tu nehralo veľa, lebo si myslím, že by to bola ešte väčšia tragédia. O postavách a ich chovaniach sa tu ani rozpisovať nemusím, každý nech si spraví názor sám. Duchariny mám rád hlavne kvôli atmosfére, ale keďže tu obsahová stránka filmu je slabá, tak aj atmosféra tým veľmi utrpela a prakticky tu ani nebola. Na filme vidieť, že finančne na tom nie je vôbec dobre a najviac tým utrpela vizáž duchov. Žiadne triky či masky, len chabé a zmätene prejavy hercov, dosť úbohé. Čakal som od tohto filmu oveľa vyššie ambície, ale zostalo len pri očakávaní, realita bola úplne iná. Slabé 2*.

Day Zero (2022)

Teraz vyšlo niekoľko zombie hororov a tento je z nich rozhodne najlepší aj keď, tiež to žiadna sláva nebola. Filmy z Filipín nie sú divácky vďačne a u mňa to tiež celkom platí i keď sem-tam motyka môže vystreliť, ale tento prípad to nieje. Tu prakticky ani príbeh nie je, len veľký tatino sa z vezenia ponáhľa brániť svoju rodinku pred krvilačnou svorkou. Nevieme kde sa vzali zombíkovia a okrem jedného bojovníka tu nebol nikto iný, ani odvážny policajti, mafia či vojaci, len jeden silačisko. Aspoň ten to tam roztočil a len kvôli nemu to bola celkom sympatická akčná marovačka. A to bolo naozaj jedine z pozitív, lebo ujo sa nápadne podobal na The Rocka a aj mastil to tam rovnako. Lenže herecké prejavy boli katastrofálne, masky zombie boli obyčajne a prostredie celkom všedné, ako nakoniec aj samotný film. Keď už príbeh a aj všetko okolo toho bolo nepodstatné, film sa mal zamerať aspoň na viacero postáv, jeden hrdina je veľmi málo a i keď je to veľký bojovník, tak v konečnom dôsledku ho scenárista nepodržal, čo už. Silné 3*.

Carnifex (2022)

Ja si začínam zvykať, že pri pozeraní Austrálskeho filmu sa vždy rieši aj environmentálna otázka našej planéty. Krajinné prostredie nádherné a zas s ubúdajúcim svetlom je silno atmosférické a tej divočiny tu bolo neúrekom. Poslednej dobe sa mi potvrdzuje fakt, že tvorcovia hororov nechcú tie potvory odhaliť skôr, ale nechávajú to najprv na fantázii diváka a až pri konci odhalia identitu zaškodníka. Niečo podobné bolo aj v Gialloch, len toho ľudského killera vystriedal zvierací, ale pointa zostala rovnaká. Pri tak super nasnímanom prostredí sa vytváral priestor pre ponurosť a tej tu bolo tiež výdatne. Postavy celkom sympatické a ich správanie nebolo iritujúce a to tiež chválim. A ten zvierací killer, ktorý pripomínal agresívny druh vačkovca sa vydaril, len škoda, že tam nemal viacej priestoru a aj jeho krvavé chúťky sa diali mimo záber alebo v tme. Som prekvapený, že tento animal horror bol celkom stráviteľný a keby sa odstránili nejaké nedostatky, film by vo svojej kategórii mal oveľa vyššie ciele, ako je skutočnosť. Tak za silné 3*.

La niña de la comunión (2023)

Vždy keď sa objaví nová ducharina, tak sa ju snažiť čím skôr pozrieť, na ghost horrory mám slabosť. Táto je zasadená do pekného prostredia s konca osemdesiatych rokov. Ťažko je už v tejto dobe spraviť originálny horor na akékoľvek téma a na ducharčinu to platí dvojnásobne. A tak som tu zbadal podobnosť so Samarov, Conjuringom a inými známejšími filmami. Sú tu sympatické postavy s ktorými sa dá súcitiť a ich osud vám nieje celkom ľahostajný. Vzhľad ducha mi prišiel veľmi lacný a i keď bol rozhodne lepšie spravený ako nejaký nepodarok s CGl trikmi, ale i tak som sa nemohol s tým výzorom nejako stotožniť. Tú by sa mi viac hodil jednoduchší vzhľad ducha. Lakačky som tu nepostrehol, ale zato celé to prostredie mestečka, ulíc i ľudí, málo silný pochmúrny zjav. Potom sa to presunulo aj do zrúcaniny a tam to málo silné grády. Jedným z pozitív je i to, že veľmi rýchlo film ubieha a rýchly sled udalostí je tu podaný svižne . Pointa sa v pohode dala uhádnuť skôr, lebo ani tu sa o originalitu vôbec nejednalo, ale zas ani tragédia to nebola. Je to rozhodne jeden s tých lepších ducharskych hororov, ale i tak na viac ako na silné 3* má film nepresvedčil.

Bloodlust Zombies (2011)

Niekto si chcel spraviť svoj osobný Resident evil, ale viac ako o zombie išlo o vnady pornoherečky, ktorá si to rozdá s kovbojom. Zombíkov bolo málo a ich masky za veľa nestali, keď sa to aj maskami dá nazvať a medzi zombie sa dostal aj jeden tancujuci opilec, ktorý zombie film nevidel ani z vrtuľníka a aj keď improvizácia sa sem-tam cení, tu bola riadne úsmevná. Jednoduchý príbeh, herci tragický a triky tu neboli žiadne. Krvavosťou sa tu tiež šetrilo a samotná krv bola riadne hnusná. Keďže som vedel do čoho sa to ja zas púšťam, film má svojim lacným prevedením nemohol rozčúliť ani nasrať. Slabé 2*.

Among the Living (2022)

Tak toto bolo naozaj celkom zbytočný zombie výtvor,  ktorý ani neviem, či si zaslúži ten prívlastok. Nieje to komorné ladený film, len nudný, nezáživný a hlúpy. S postavami sa nedá sympatizovať a to dievča má neskutočne vytáčalo, počúvať ani za Boha. Herecky to bola tragédia, masky boli nezaujímavé a príbeh, keď sa to tak dá nazvať bol nezáživný. Ale najhoršie na tom je to, že krvavosť a efektivita je pri tomto druhu filmu rozhodujúca a tu nič z toho nebolo. Vonanie krvi a dva kusance do krku sú na takýto film tragicky malé odškodné za mojich 85 minút zbytočne stráveného času. Slabé 2*.

The Tank (2023)

Keď sa povie monster horror, tak si pri tom predstavím vysoký bodycount a Gore capanicu. Ale sú aj monster horrory, ktoré idú cestou atmosféry, čo je čiastočne aj tento príklad. Potvora sa tu javí skoro po celú dobu ako tajomný bubák a vtedy trocha môže zafungovať fantázia diváka a keďže moja fungovala a predstavoval som si ho nejak z čias dinosaurov, ale koncový produkt bol oveľa efektnejšì. Naozaj keby tejto príšerke dali viac priestoru, tak by film mal rozhodne väčší úspech. Mohli to spraviť na etapy,  minulosť by bola o stroskotanej lodi, potom by sa išlo k zmiznutìu rodiny a prítomnosť by ukončil tento príbeh. Ale oni sa rozhodli staviť všetko na niekoľko zableskov do minulosti, pochmúrnu chatku v horách, jednu lakačku a plávanie s veľkými Úhormi. Tak sa nikto nemôže čudovať, že táto nezáživnosť nemá väčší úspech. Dobré stvárnenie monštrá, ktoré sa ukážu na cca tri minúty ešte dobrý horor nespravia. Slabé 3*.

V osidlech noci (1952)

Je to celkom bežný a klasický príbeh o zamilovanom trojuholníku, ktorý by nemal čo ponúknuť, keby sa toho neujal Fritz Lang, ktorý mal nos alebo talent na to, že presne vedel akých hercov obsadiť do konkrétnych postáv a v tomto prípade to nebolo inak. Barbara Stanwyck ako nerozhodná, ale zato riadne svojská, Paul Douglas milý, slušný a dôverčivý a Robert Ryan neslušný a mysliaci len na svoje potreby. Takže zase Langovi to vyšlo dokonale a i keď ťahákom tohoto filmu je hlavne toto živelne trio, ale i ostatný boli bezchybný. Musím ešte vyzdvihnúť filmový párik Marilyn Monroe a Keith Andes, ktorý sa k sebe veľmi hodili a strašne im to pristálo. Takže pôsobivé vzťahové dráma, ktoré svojim príbehom nevyznie vôbec tuctovo, práve naopak je to krásne vzrušujúce a dynamické. Silné 4*.

Šarlatová ulice (1945)

Samota vie s človekom narobiť divy a čím je starší, tak ho to vie ešte viac rozladiť. A potom sa niet čo čudovať, že starého pána ktokoľvek môže podviesť a tak je samozrejmé, že keď sa o neho zaujíma krásna žena, tak starému pánovi to lichotí a o jej priazeň nechce prísť. A tak sa roztočí kolotoč vzťahov, ktoré nie sú úprimné, ale majú trpkú príchuť nechcenia. Presne Lang v 103 minútach zachytil sám život a i keď poväčšine vie sa snami osud nemilo zahrať a aj tak ho rádi žijeme. A pán režisér to zas na filmové plátno znázornil majstrovský. Herecky to je tiež ukážkové a Joan Bennett je ako milá mrcha rozhodne ucebnicová. Silné 4*.