• Krátkometrážní

31/75: Asyl (1975)

Čo sa týka dĺžky filmu, privítala by som i dlhší, intenzívnejší ponor do tohto magického diela. Na filmovej matérií a technológiách záleží, Asyl nás však predviedča o samotnej sile filmového média. Postup výroby filmu: Kren si vyrobil 21 prederavených šablón (každá mala dierky niekde inde, tak, aby spolu tvorili celistvý obraz), ktoré dával ako masky na objektív kamery. Každý deň (bolo to v zime) vyšiel na rovnaké miesto (v náhodnej hodine, bližšie neurčenej) a nasnímal krátký záber na dvor. Následne exponoval na filmové políčka (mal určený koncept, ktorý záber naexponuje na ktoré políčko v poradí), tak, aby sa diery dopĺňali a vytvárali jeden obraz v rôznych časoch. Môžeme vidieť neustále sa meniace diery, ktoré boli natočené v iných dňoch, ale vďaka filmovému materiálu môžu vytvárať jeden dej. Film tu: https://www.youtube.com/watch?v=3vQy5mu7dgs

2/60: 48 Köpfe aus dem Szondi-Test (1960)

Frenetické striedanie ľudských tvárí pripomenulo známy psychologický test na rozoznávanie potlačených rysov osobnosti (napríklad: http://www.seberizeni.cz/psychologicky-test-kdo-doopravdy-jsi/). Kren v tomto pozoruhodnom experimente dokazuje, ako naše empirické vnímanie sveta determinuje naše vnímanie; apofénia je jav, kedy vnímame tváre tam, kde nie sú (ja som napríklad mala pocit, že som videla Abrahama Lincolna a Hitlera).

Ring of Fire (2000)

Absolútne skvelé zapojenie žánru westernu do animácie, celko zriedkavé. Erotickými víziami pripomenulo Alfreda Kubina.

Ilja (2009)

"Ostrochovského portrét významného umelca Iľju Zeljenku je po obsahovej stránke vyváženou snahou o jeho pravdivý, nie však úplne vyčerpávajúci obraz. Po formálnej stránke mohol byť nápaditejší, stále si však udržuje štandartnú úroveň podobne ladených snímok." Podrobnejšie k filmu v linku: https://slecnakulturna.wordpress.com/2014/11/13/ilja/

Bird of Prey (2009) (studentský film)

Hitchcockovskí Vtáci v animácii, navyše podfarbenej skvelým "Budíkovým" humorom, ktorý vážnosť nastolenej témy ešte viac vyzdvihuje. 85% https://vimeo.com/9821568