Vetřelci (1986)

Od Camerona nelze očekávat nic než parádní akční sekvece, natočené s dokonalostí mistrovi vlastní. Bohužel jsem byl odkojen na původním Vetřelci, takže úkrok od hororu k akčnímu filmu byl pro mě trochu unapetitlich.

Vetřelec (1979)

Téměř statická kamera, téměř tma, téměř jsem se po... Dlouho jsem nemohl vydýchat "zrod" vetřelce.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Na vážný film a lá T2 vtipů moc, na parodii zase málo. Jonathan Mostow nevěděl jaký film vlastně točí a na výsledku je to dost vidět.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Železný Jim opět zaúřadoval a podruhé ještě úspěšněji. Film po všech stránkách dotažený k dokonalosti. Žádná akční scéna, žádná demolice zde není bez účelu. Všechno do sebe zapadá jako puzzle. Zasloužíme si vůbec lepší budoucnost než se na nás chystá??

Terminátor (1984)

V Hollywoodském měřítku za kapesné (6,5 mil. dolarů) natočit jeden z největších filmových hitů, ze kterého nynější tvůrci čerpají (a někteří i parazitují) dodnes. Kdo z filmových tvůrců se může chlubit takovým triumfem?

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Věčná tematika podaná tím nejsurovějším způsobem, zaměřeným na individuality a ne na masy. Boj za svobodu ještě dlouho bude filmovým tematem číslo 1.

Equilibrium (2002)

Film, silně insiprovaný Velkým bratrem z 1984. Není to však vyslovené parazitování. Jednak vizuálem a jednak pojetím. Diktatura tu stojí na mnohem křehčích základech, ale málo kdo si je vědomý křehkosti té hranice. Nemožnost se dívat na věci z jiné stránky. To je to co člověka brzdí. To mají oba filmy společné. Tenhle je osazený navíc akčními, sice ne nepatřičnými, ale kaskádersky přehnanými scénami. To můj dojem trochu sráží. Ale o kult v akčním thrilleru jde určitě.

Sedm (1995)

Král thrillerů. Absolutní špička, nemající jedinou logickou a ani uměleckou chybu.