Loki - Ouroboros (2023) (epizoda)

Opravdu už jsem pomalu přestával věřit tomu, že je Marvel schopný natočit svižné dílo s osobitým stylem a vizuálem, které není jen infantilní atrakce pro děcka nebo tovární produkt bez vlastní tváře a duše. Druhá řada Lokiho zatím kvalitativně navazuje na tu první, chemie mezi Hiddlestonem a Wilsonem je parádní, má to spád a tempo, po technické stránce je to také více než ucházející. Je to zkrátka ryzí a poctivá komiksová záležitost, která mi od Marvelu už hodně dlouho chyběla. Těším se na další díly a pevně věřím, že k výraznějšímu poklesu v kvalitě nedojde. Naopak.

Bod obnovy (2023)

Všechny pozitivní a negativní věci na tomto filmu tu už poměrně přesně shrnuli lidé přede mnou, já si tu spíš dovolím jakýsi osobní rant. Kazma tu celý srpen bleje, jak jako jediný v Česku udělal světový film pro lidi, načež do kina přijde opravdu světový český film, co si s Kazmou spolehlivě vytře anus, zatímco po Kazmově filmu už neštěkne ani pes. Bod obnovy určitě není perfektní film, každopádně je důležité, aby na to co nejvíc lidí přišlo do kina. Protože jestli jsme jako národ schopný brát kina útokem při OMS a ne při jedinečném českém filmu, tak si možná ty další komedie s Langmajerem a Polívkovou prostě zasloužíme a nemůžeme si na nic stěžovat.

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Nevím, čím je podle některých zdejších uživatelů čtvrtá série o tolik horší než předchozí. Seriál si nadále drží vysoce nadprůměrnou laťku, absence některých postav je sice znát a u některých dějových linek to celé již ztrácí dech, o to víc je však pochopitelná skutečnost, že je tato série tou poslední. A ačkoliv bych i já osobně řadil čtvrtou řadu jako tu nejslabší, stále jde o vysoce kvalitní dílo, které nadále dokáže nenuceně vyvolat ty správné emoce na správných místech. Důstojné zakončení skvělého seriálu.

Oppenheimer (2023)

Režírovat to kdokoli jiný, bylo by z toho pravděpodobně průměrné a uchcané životopisné drama. Jenže tak tomu naštěstí není, látky se ujal snad největší filmař současnosti a výsledkem je monumentální, nápaditý a skvěle odvyprávěný film, který po právu bere útokem nejvyšší příčky ve všech možných žebříčcích. Navzdory své délce má film výborné tempo a spád, kdy i během nejbanálnějšího dialogu cítíte neustálé napětí, což ještě víc umocňuje onu hutnou atmosféru nelítostného souboje o první sestrojení atomové bomby mezi dvěma světovými mocnostmi. Tomu všemu pak pomáhá skvěle vystavěný příběh, úžasní herci v čele s Cillianem Murphym, který de facto nesleze z plátna, a výborná kamera s hudbou. Nolanův vrchol to v mých očích není (tam stále kraluje Interstellar), ale stále jde o úchvatné dílo, které by vám v kině určitě nemělo uniknout.

Barbie (2023)

Greta Gerwig je nesmírně talentovaná režisérka a s Barbie to opět dokazuje. Je to nápadité, vizuálně podmanivé a precizní víc, než byste kdy od filmu s názvem Barbie čekali. Když k tomu přičtete famózní Robbie a ještě famóznějšího Goslinga, může být zaděláno na film léta. Celé to však shazuje nedoladěný scénář, který sice poměrně dobře vyvažuje prvky střelené letní komedie a vážnější sociální satiry, co se však toho druhého aspektu týče, je film až přehnaně doslovný a snaží se to celé přežvýkat i pro nejvíce ignorantského diváka. Potom, co slovo "patriarchát" zaznělo po stopadesáté jsem to už opravdu začal ztrácet a ve výsledku to pak celé působilo jako až moc velká honipéřina. Když k tomu připočtu místy mírně kulhající tempo, nemůžu jít na víc než tři hvězdičky. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou 4/5 s odřenýma ušima, ale asi by to nebylo fér vůči mým ostatním čtyřhvězdičkovým filmům. Každopádně střízlivý palec nahoru tomu určitě s čistým svědomím můžu dát.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Tahle série je po kvalitativní stránce odrazem svého hlavního hrdiny. Je na ní objektivně znát staří, to nejlepší už má dlouho za sebou, značně pokulhává a už není schopná čímkoliv překvapit. Co ale zůstává je ta neuchopitelná jiskra v oku, díky které doufáte a věříte zároveň, že by bylo možné se do těch starých dobrých časů vrátit zpět. Jenže to už možné není. Výsledkem toho je pak průměrný dobrodružný film, který nejvíc táhne Ford a jeho charisma. I díky tomu se nedá říct, že bych byl vyloženě zklamaný. Prostě jsem si prožil poslední víceméně důstojné dobrodružství se svým dětským hrdinou, společně jsme si zavzpomínali, jaké to kdysi bylo a na konci toho všeho jsme se shodli, že už by bylo nejlepší pověsit klobouk na hřebík.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Hrozně rád bych byl v roli toho přechytralého hnidopicha, který jde proti davu a má s tímto filmem nějaký zásadní problém, který mu nedovolí dát plné hodnocení, ale nejde to. Na to jsem fakt šíleně dobře bavil po celých 140 minut. První díl jsem viděl jen jednou a upřímně jsem si ho moc dobře nepamatoval, o to víc jsem ocenil, jak mě dvojka skvěle vrátila zpátky do tohoto světa, všechny vztahy mezi postavami jsem pociťoval stejně intenzivně, jako bych byl sám součástí jejich životů. Má to celé výborné tempo, protože tvůrci vědí kdy přesně a jak mají ubrat, aby pak tvrdě šlápli na plyn a nenechali diváka vydechnout. Stačí pak k tomu všemu přidat naprosto úchvatnou vizuální stránku a skvělou hudbu a máte zaděláno na perfektní filmový zážitek. Za mě tedy opravdu famózní záležitost a nemůžu se dočkat vyvrcholení celého příběhu.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Třetí Strážci měli potenciál stát se podobně památným završením jednoho příběhu jako poslední Spider-Man, místo toho jde po většinu stopáže jen o infantilní legrácku, kvůli čemuž je pak naprosto pohřbena nejzajímavější dějová linka filmu. James Gunn není špatný režisér a je fajn zase vidět komiksovou látku, ke které je přistupováno s respektem a láskou. O to víc mi pak hlava nebere, proč z toho nakonec udělal naprosto generickou věc, kterou do nadprůměru dostává jen Rocketova linka a pár skvělých akčních momentů. Nikdy jsem velkým fanouškem Strážců nebyl, každopádně jedna z nejikoničtějších filmových band minulého desetiletí si podle mě zasloužila důstojnější uzavření jedné kapitoly.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Z celé série pro mě osobně nejlepší film, hlavně díky výrazným vedlejším postavám (poprvé pořádný, hmatatelný záporák) a koherentnímu příběhu. Když se k tomu přičtou ostatní aspekty, díky kterým vynikaly již předchozí filmy, vyjde z toho našlapaná akční podívaná, která funguje skvěle jak na úrovni prosté vyplachovačky, tak i na úrovni osobitého uměleckého díla, které se snaží zase o něco posunout hranice svého žánru a ukázat něco nového. Silných 8/10.

The Last of Us (2023) (seriál)

Přes ne úplně vydařený začátek se z Last of Us nakonec vyklubal velmi slušný seriál. Příběh až na pár tu větších, tu menších klopýtnutí dobře šlape a chemie mezi oběma hlavními představiteli funguje na jedničku, což je aspekt, který v mých očích pomáhá seriálu ze všeho nejvíc. Samotné finále je pak vydařené a správně nechává viset ve vzduchu mírné napětí do další řady, které se doufám brzy dočkáme. Rozhodně to není perfektní a některá tvůrčí rozhodnutí to celé zbytečně shazují dolů, ale výsledek je nakonec více než ucházející.