Výchozí bod (2014) odpad!

Veda je o ničom. Vyhráva Indicko Dalajlamovská, postmodernistická sračka. Nudný hnus, ktorý si iné ohodnotenie ako odpoad nezaslúži. Debilina ktoré ma miesto v histórii zabespečné vedľa Celestínskeho proroctva.

Magnolia (1999)

Magnólia.... hmm, je pre mňa mimoriadne ťažké písať recenziu o tomto režisérskom počine Paula Thomasa Andersona. Napriek tomu, že Anderson pracuje vo filme s prvkami ktoré mi vyslovene vadia, napríklad totálny fatalizmus všetkých a všetkého, tak Magnólia je film, ktorý mam v sebe už vyše desaťročie a neviem ho zo seba vypudiť... a možno ani nechcem. Toľko originality sa naozaj len tak nevidí. 9 dejových línií prechádza členitú cestu kým sa prepletú v citovej katarzii obrovských rozmerov. Smrť, nevera, viera, zneužívanie, nenaplnené lásky, odpustenie rodičom a deťom, padajúce žaby a hudba od Aimee Mann , ktorá vám vystrelí mozog na obežnú dráhu zeme. Čistá , až kryštalická depresia vás pribije do kresla a pokrčí ako krepový papier ale na konci predsa len uvidíte svetlo . Žiaden nekonečný regres, ale oznámenie, že život zmysel má a môže mať ak mu ho dáme. Magnólia vám vypáli do hrude znamenie doby. Znamenie, že osobní démoni sú poraziteľní, že odpustenie je nevyhnuteľná psychohygiena a hlavne, že toto všetko sa nezastaví , kým nezmúdrieme. 95%

Pokoj (2003)

Priznám sa , že film som videl už asi pred pol rokom a do dnešného dňa som to rozdýchaval. Cez to všetko nemôžem míľnik svetovej kinematografie nechať bez povšimnutia. To čo vytvoril Tommy Wiseau je tak ojedinelé, že nemôžem nereagovať. Film tak neuveriteľne zlý, že všetko čo doteraz ľudia označovali za nekvalitné filmy musíme prehodnotiť. The room, priniesol nový štandard, a ten už nikto nemože nikdy prekonať. Keby zobrali tých najhorších režisérov celého sveta, a zadali súťaž aby natocili to najhoršie čo dokážu, tak sa ani nepriblížia. To je totiž axióma. Spôsob akým je The Room zlý, je totiž dokonalý. V celom filme nenájdete ani jednu scénu, ktorá by z toho štandardu najvyššej nekvality, vybočila. Erotické scény sú hrôzostrašne, hlavná hrdinka je tak nesympatická, že casting každého veľkofilmu by musel hľadať mesiace. Tommy Wiseau nie, ten siahol a vybral najodpornejšiu blondínu v dejinách filmu. A tak je t v tomto Opus Magnum, tajomného Toomyho, so všetkým. Nejde sa tomu ubrániť, sadnite si , poddajte sa tomu a vedzte, že uvidíte vec nevídanú a podľa mňa absolútne neprekonateľnú. Je to diamant medzi výkalmi, najhorší z najhorších, je to hranicu tvoriaci film, hranicu, ktorú nikto nikdy neprekoná....... nemôže !!!! Podľa mňa to nedovoľujú ani fyzikálne zákony.

NON-STOP (2014)

Solídny aero thriller, ktorý síce pôsobí miestami ako rozprávka starej matere ale ma to švih. Od polovice filmu som potreboval ísť na malú potrebu ale držal som až do konca, takže to bolo asi napínavé))). 65%

Počátek (2010)

Ani neviem kde mám začať. Keď som po desiatich minútach pozerania Incepion, stíšil telefón, vypol sa zo skype a FB, bolo mi jasné, že sa niečo deje.Začal som tušiť, že pozerám sci-fi film, ktorý prichádza raz za dekádu. Pocitovo som sa nachádzal presne ako 10 rokov dozadu keď som videl Matrix. Christopher Nolan mi predložil šťavnatý steak a ja som sa bez váhania zahryzol a nechal som stekať šťavu po svojej brade celé dve a pol hodiny a bol som v takom vytržení , že ma ani nenapadlo utrieť si tvár .....))). Nolan zase nakopol žáner sci-fi , ktorý sa nachádza v hlbokej kríze a takýto inteligentný blockbuster potreboval ako soľ. Inceptions je urputne návykový, donúti vás premýšľať v neuveriteľnom tempe ale hlavne si myslím, že Nolan otvoril tému ktorá onedlho nebude až také veľké sci-fi. Nechcem púšťať spoilers.... sadnite si , zatemnite okná... odpojte telefon...a uvedomte si, že v sne je možné všetko, len treba mat odvahu snívať !!))). Pre mňa v danom žánre 95%

Blue Ruin (2013)

Veľmi nečakané prekvapenie v podobe tohto nezávislého dielka. Ani plachý outsider nemusí byť človek bez jasného životného plánu. Podivín Dwight žije životom bezdomovca a zdanlivo ničím sa nelíšiace dni plynú jeden za druhým až kým sa nedozvie, že prepustia z vezenia vraha jeho rodičov. To už sa Dwightove dni prestanú podobať a udalosti naberajú kruté obrysy jasného plánu. Dopadne to zle pre všetkých ale osobne si myslím, že Dwight splnil čo potreboval a odchádza spokojný. 70%

Nedotknutelní (2011)

Film, ktorý sa slní v teple 90% podpory by podľa mňa mal vyzerať inak. Ak sa tu väčšina ľudí nechá opiť takou predvídateľnou sociál – klišoidnou srajdou, tak ja teda nie. Nikomu som v Nedotknuteľných neveril ani nos medzi očami. Šablóna ako vyšitá. Chromý milionár a jeho divoký černošský ošetrovateľ, ktorý sa počas filmu mení na kombináciu Mary Poppinsovej a Matky Terezy. 35%

Thelma a Louise (1991)

Už je to takmer 25 rokov, čo ma Thelma & Luisa zobrali na ich šialenú cestu autom a táto jazda trvá doteraz. Zo všetkých Scottových filmov, práve k tomuto sa vraciam najradšej. Dielo na ktorom sa ťažko hľadá chyba pretože tam proste nie je. Dokonca mi tu nevadila ako v jedinom filme Geena Davis, naopak rola jej sadla. Výborná hudba, excelentná nálada celého filmu a spôsob akým Scott tento príbeh rozpráva vam daju pocit, že pozeráte zásadne dielo svetovej kinematografie a určite najlepšie road-movie ever made . Úžasná Susan Sarendon , bezchybný Harvy Keitel , zábavný Christopher McDonald a ktovie kde by bola dnes herecká kariéra Brada Pitta keby sa neobjavil v Thelma & Lusia ))). 100%

Bohémský život (1992)

Jeden z tých filmov , kde hranica medzi humorom a tragédiou je tenšia ako krídlo motýľa. Asi to poznáte. Pozeráte film a celkom sa vám páči , ale nevedeli by ste presne povedať, že prečo. Všetci traja hlavní protagonisti sú bohémsky naivní, správne nepriateľskí k normálnej práci a v hĺbke duše kamarátski a aj štedrí keby mali z čoho. A tak sa počas filmu stanú svojou vlastnou paródiou , kde zostať bohémom za každú cenu prináša tvrdý stret s realitou, studenú izbu a pernamentne prázdny žalúdok ... ale veď nejde práve o to? . Moje prvé stretnutie s Aki Kaurismäki a určite nie posledné. 65%.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Famózne spracovaný skutočný príbeh agenta FBI Joe Pistone, ktorý infiltroval do kruhov New York mob scény. Johny Deep predvádza excelentný výkon ale film úplne ovládol Al Pacino stvárnením postavy mafiánskeho poskoka Leftyho. Chápem, že Donnie Brasco mal v roku 1997 veľkú konkurenciu vo filmoch As Good as It Gets, Good Will Hunting, L.A. Confidential ( a super odporný Titanic) ale zostáva pre mňa tajomstvom , prečo sa Al Pacino nedostal aspoň do nominácii na Oskara. Žiadny pátos, proste pohľad na realitu všedných dní v New York podsvetí. V mnohých smeroch nezabudnuteľný film. Pre mňa za 90% aahhh.....forget about it )))))))!!!