Počátek (2010)

[imdb: 9.3/10] | me: Audio-vizuálna hra s ľudským podvedomím a logikou. Je ako vlak, na ktorý nastúpite a po dve a pol hodinovej jazde plnej vnemov, dobrodružstva a zážitkov vystúpite v cieľovej stanici - rozčarovaný s množstvom otázok. Toto filmárske dielo prináša nový koncept a rozmer moderného filmu plného skvelého vizuálu, ale čo je dôležitejšie šikovnej myšlienky. Myšlienky, ktorá ako semienko zasadené do vašej mysle vyklíči a rastie spolu s dejom filmu. Tento koncept hoci je možné tvrdiť, že v istých smeroch zjednodušený o hĺbku samotnej problematiky je správnou ingredienciou pre dynamický rast a rozvoj príbehu s divákom vnímajúcim každú jeho sekundu. Či polemika o hĺbkach vnímavosti, ľudského podvedomia a snov je v princípe náročná a komplikovaná je otázka pre špecialistov. Tento film však skĺbil všetky faktory vo svojej podstate vyvážením ich komplexnosti a sformoval dokonalé tečúcu rieku pocitov, nápadov a invencie, ktorá prináša zážitok ako oku tak mysli a to je práve to, čo robí film výborným FILMOM a posúva hranice opäť o čosi ďalej. "You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling. "

Tady a tam (2009)

[imdb: 6.5/10] | me: V prvom rade sa nejedná o komédiu. Ide o film s ľahkým nádychom humoru. S očakávaním komédie by som k tomuto kúsku nepristupoval, inak hrozí, že človek ostane sklamaný. Jedná sa filmík spájajúci dve kultúry a vlastne aj dva svety prostredníctvom zaujímavého nápadu. A tým pádom sa opiera o situácie, pohľady a hlavne rozdiely, ktoré je možné sledovať očami cudzinca. Hlavný predstaviteľ výborne stelesňuje charakter postavy a hoci dej nie je nijako náročný atmosféra má ten akurátny ráz na to, aby zabezpečila tie správne pocity. Je to pohodový film, ktorý nestrhne masy, ale určite zaujme a splní svoju úlohu.

Muž ve stínu (2010)

[imdb: 7.8/10] | me: Výborná pochmúrna atmosféra (oobraz + hudba v dokonalej symbióze) od začiatku až po koniec dodáva tomuto thrileru tú správnu dávku chladnosti. Film sa nesie v príjemnom tempe (hoci s pomalším začiatkom), dej sa pozvoľna kľukatí a vždy nám odkrýva nové skutočnosti, ... ale s precíznosťou potrebnou na udržanie napätia a očakávania z ďalšieho priebehu. Obsadenie je výborne (len postavu britského prime ministra by som si určite lepšie vedel predstaviť v podaní skutočného brita) a dobre ladí, čím napomáha celkovému nádychu filmu. Roman Polanski majstrovský zvláda vykresľovanie jednotlivých scén a zabezpečuje tak permanentné napätie vyplývajúce z neustálej neistoty. Film sprevádzajú (menšie-väčšie) prešľapy (GOOGLE s odpoveďou na všetko, zabezpečenie letiska, záver ...), ktoré však nenarúšajú dojem z priebehu, skôr vyčaria úsmev a navodia tu typickú otázku: Prečo si na takéto významné detaily nemohli dať väčší pozor ?

Machři (2010)

[imdb: 5.5/10] | me: Ako tu už niekto spomenul : "Rodinná Sandlerovka" - hmm, netradičná kombinácia, ale je to tak. Je to film, ktorý neurazí, ale ani neprekvapí. Je to pohodovka, ktorá má svoje presné smerovanie a (nenáročnú) dejovú líniu. To čo robí tento film fajn sú práve "grown ups" v podaní komikov, ktorí súkajú lepšie/horšie/staršie/nové fóry a tak sa je na čom pousmiať. To všetko plus Steve Buscemi, rodinné hodnoty a šťastný obal. Pohoda, klídek, tabáček.

Čistá duše (2001)

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot.

Karate Kid (2010)

[imdb: 5.8/10] | me: KARATE kid s KUNG-FU černoškom Smithsom jr. Na prvý pohľad divoká kombinácia našťastie však vyvážená Jackiem. Tento remake neprináša nič nové, motív je jasný, spracovanie priame. Proste film o malom chlapcovi vo veľkej Číne a jeho Kung-fu ceste. Rozprávka plná poučení, klišé a prehnaného záveru. V celku sa na to ale pozerá OK,... neublíži, nevynikne. Dobrý motivátor pre zle deti :)

Solomon Kane (2009)

[imdb: 6.3/10] | me: Mnoho výborných záberov, veľa blata, špiny a dažďa + Marek Vašut :) .... ale nezaujímavý príbeh, ktorý neosloví. Heroické hlášky a výstupy sú v rámci všetkej správnosti, ale nezachránia slabosť a nezáživnosť spracovania. Solomon je hero, ktorý by potreboval ozajstný príbeh. Je to škoda, pretože atmosféra bola slušná. There are many paths to redemption, not all of them peaceful.

A-Team: Poslední mise (2010)

[imdb: 7.6/10] | me: Dostal som všetko čo som očakával, ba i viac. Skvelá akcia plná správnej dávky vtipu, originálnych hlášok a veľmi vhodného obsadenia. Ponúka akčnú zábavu od začiatku až do konca a ani na moment nenudí. Ide nad limit a správne preháňa, proste moja chlapčenská duša si výborne oddýchla. Tento film je výborná letná voľba - akcia, relax a zábava. 4 a pol *

Na tuhle nemám (2010)

[imdb: 6.7/10] | me: Tento príbeh sme tu už mali najmenej tisíckrát. Toto prevedenie je ale úplne pohodové práve tým, že sa nejedná o typickú Loser-gets-a-hot-girl comedy. Hlavný hrdina síce nie je žiaden borec, ale ani žiaden super-sralo. Je to obyčajný týpek, ktorý si to uvedomuje a ... v tomto duchu sa odohráva celá story, ktorá je nenásilná a príjemná. Samozrejme, že sa nejedná o real-life-experience, ale určite sa na to lepšie pozerá ako na už obohrané typické loser-movies. Tento film nespadá do tradičných koľají prehnaných fórov ako typovo rovnaké kusy a tým pádom sa stáva zaujímavejším. Celkom dobre som sa pobavil. (3 a pol *)

Pacifik (2010) (seriál)

[imdb: 8.5/10] | me: Tento seriál si ma získal svojou vynikajúcou atmosférou a výborným reálnym vyobrazením. Každá časť má svojský charakter a hoci je pravda, že nie každá je rovnako silná treba mu dať šancu. Prvé diely vo mne nevzbudili žiadne extra pocity, ale každým ďalším sa posnul o priečku vyššie. Je neuveriteľné ako výborne sú jednotlivé scény (a nie len tie bojové) natočené, každá ma svoj špecifický náboj. V čom som sa nezhodol boli miestami (nie často, ale predsa) rýchle prechody v rámci jednotlivých (životných) stavov, možno až príliš rýchle (ani v období vojny by niektoré veci nemali takýto spád), ale na druhej strane boli vyvážené skvelým silným vykreslením každého z nich. Tento seriál ma veľké množstvo krásnych (krvavých, špinavých, drsných, jemných, ...) miest a zobrazuje vojnu reálne a bez zbytočných príkras. Nie je to tradične americké vykreslenie bojov amerických chlapcov s neamerickým nepriateľom, obe strany tu dostávajú svoj priestor, ale treba mať na vedomí, že na vojnu pozeráme očami amerických vojakov.