Ctihodný občan (2009)

[imdb: 7.3/10] | me: Kvalitný rozbeh, zaujímavý dej, ktorý ponúka priestor na premýšlanie nad množstvom spôsobov konania a realizácie postupov hlavného hrdinu, ALE rozuzlenie je nereálne a záver zdrvujúci. Tak ako má celý film dobrý spád a všetko podstatné je zahalené rúškom tajomstva, napätia a správnej dávky brutality, tak sa celá nadobudnutá atmosféra stratí v čitateľnosti záveru (čo dosť znechutí.) Nereálnosť rozuzlenia by nebola prekážkou ak by to celé nezbehlo do proamerického ladenia a už spomínaného konca, "vďaka" ktorému dávam 3 a pol *.

Zataženo, občas trakaře (2009)

[imdb: 7.3/10] | me: Inovatívne, čo sa nápadu týka, ale príliš jednoduché. Samotná myšlienka je fakt zaujimavá a veru, že tu taká rozprávka ešte nebola, ale to je všetko. Dej nemá prudké tempo a celý je postavený na jednej myšlienke (hoci zaujímavej, ale jednej jedinej) a množstve ponaučení pre deťúrence. Je to milá rozprávočka, ktorá neurazí, miestami príjemne prekvapí a celkovo nenudí. Posledná tretina má slušné tempo a pár veľmi vtipných miest a tak zanechá celkový fajn dojem. Taká relaxovka. (3 a pol *)

Lítám v tom (2009)

[imdb: 8.2/10] | me: Veľmi pekný príbeh plný skrytých úvah a postrehov o veľkých zmenách v živote, rodine, práci... o tom ako by veci mali byť, ale nie su, o tom ako skutočný život nie je rozprávka ale skôr film pre dospelých s množstvom okamihov, ktoré veľmi rania, o nečakaných láskach a jej úskaliach, o záväzkoch - ich nevýhodách a plusoch, o zmene životnej filozofie a s tým súvisiacich pádoch a bolestiach ... to všetko nie cez ružové okuliare, hoci v odľahčenom nádychu s množstvom úsmevných scén, ale nie hollywoodske a hoci up in the air, stále nohami pevne na zemi. Herecky je to veľmi príjemná súhra po každej stránke, ktorá funguje výborne a nesilene. Vera Farmiga ma (ako aj v Orphan) opäť príjemne prekvapila.

Špatnej polda (2009)

[imdb: 7.1/10] | me: Nevybalancovaný film hlavne po dejovej, ale aj po hereckej stránke. Zmeny kvality behu deja a spôsobu zobrazovania jednotlivých situácii sa menia zo zaujímavých až po nudné a do konceptu filmu nezapadjúce. S tým je aj spojená zmena herectva hlavne Cagea, keďže miestami je úplne presvedčivý feťák, ktorý ma všetko a všetkých v pi*i a inokedy zase dobrý chlap, čo chce pomôcť, pričom je nonstop ponorený v drogách a chlaste, čo akosi s dobrou reálnou stránkou osobnosti nemá veľa do činenia. Tieto neustále zmeny ako po dejovej tak aj po hereckej stránke sa hromadia a spolu s chybami scenáru vyusťujú v záver, ktorý už len dáva hollywoodsku bodku a sklame. Tento remake pôvodnému filmu (s dokonalym Harvey Keitel-om) nesiaha ani po päty, je nereálny a zbytočný (ako už niekto napísal) ako rola Vala Kilmera v ňom. Je fajn, že herecké kvality Cagea je opäť vidno, lenže sú nevyvážené kvôli nedotiahnutému nekvalitnému scenáru. Ako remake to mohlo byť fajn, chcelo by to však viac celistvosti, vyváženia a reality. (2 a pol *)

Invictus: Neporažený (2009)

[imdb: 7.7/10] | me: Obrovské myšlienky veľkého muža, ktoré zmenia JAR vďaka múdrosti, rozvahe a jednoznačne rugby. Príjemné na pohľad aj keď faktor dokonalosti Mandelu je až moc nadnesený. Vďaka za športovú polovicu filmu, je zaujímavé presvedčiť sa o tom, že rugby ako šport stoji za prd. (Soccer rules !) Motivácia, láska ku krajine, odpustenie,... to sú až príliš opkaujúce sa motívy. Ako rozprávka o dedovi vševedovi, jeho synovi, ktorého nikdy nemal a vôli dostať sa až za hranice možností s ušľachtilým cieľom je to fajn + herecky na veľmi vysokej úrovni (ako Freeman tak aj Damon), avšak Clint tu niekde urobil chybu a akosi nezapôsobil ako to on vie (Gran Torino, Changeling , ...). Film nie je zlý, to vôbec nie, ide skôr však o ódu na Mandelu (patetický chválospev). Boh žehnaj Afrike !

Tváří v tvář (1997)

[imdb: 7.2/10] | me: Úplna chujovina, ale totálna. Hlavná myšlienka je zaujimavá, ale prevedenie nulové, ľahko čitateľné a trápne. Nie každý akčný film môže byť Smrtonostná pasca a nie každý deň je nedeľa. Proste v tomto filme je toľko logických prešľapov a divočiny, pričom sa tvári úplne seriózne, že to je až absurdné. Manželka hlávneho agenta FBI (Travoltu) je neatraktívna podvíživnená žena, ktora by mu kľudne mohla hrať jeho matku. Od samého začiatku je film plný chýb, ktoré sa maju akože stratiť v superakčnej dejovej línii. Herecké výkony Travoltu aj Cagea su v dobré, ale o to tu teraz nejde. Totálna nelogickosť spôsobuje nechuť. Niekedy sa dá prižmúriť oko a baviť sa na dobrej akcii v dobrom akčnom filme (John McLane v Die Hard), ale niekedy to s tým nemá nič spoločné a toto je tento prípad. Možno je to už odstupom času, možno nie .. ale takú Smrtonostnú pascu si môžem dať kedykoľvek, toto už ani raz. (plusy: explózie, Travolta, Cage)

District 9 (2009)

[imdb: 8.4/10] | me: Veľmi zaujimavý koncept s množstvom dobrej kamery a reálneho vyobrazenia jednotlivých scén je určite veľkým plusom a hlavným prínosom celého filmu. Film sa veľmi zaujímavo vyvíja a celkovo má svojský charakter. Avšak aj tu sa začnu vynárať miesta, kvôli ktorým stráca film na pôvodnej reálnosti a začina kráčať v dobre známych chybových šľapajach ako sú zrazu nepochopiteľníe neschopní žoldáci, nadpriemerne superinteligentné "kreveťácke" dieťa a pod. V mixe a rýchlom spáde týchto fatorov som mal v závere pocit, že zrazu sledujem typickú akčnú divočinu (bez logiky). Film ma zaujimavý nápad, dobré tempo, ale ten záver je už proste z inej knihy. Škoda, pretože myšlienka a spracovanie sú výborné. Napriek záverečným nezrovnalostiam je to ale zaujímavý kúsok, ktorý stojí za to.

Náhradníci (2009)

[imdb: 6.4/10] | me: Prešľap. Zaujímavý nápad zabalený v totálne nudnom pozlátku. Je to film, ktorý nemá tempo, je nudný a čitateľný. Bruce vo filme dokopy nič nerobí - nie je akčný, nie je tvrdý, nie je psychologickou postavou, .. proste nevýrazný. Plus kopu naivných chýb a infantilný záver. Jedine čo ako tak drží film nad vodou sú efekty a prítomnosť (aj keď v nevýraznej a nezaujímavej polohe) Bruca. Ak by tam nehral Bruce, (mladý + súčasný :) ) tak by som dal 1 *. Len kvôli nemu - predsa len, je to Bruce.

Avatar (2009)

[imdb: 8.9/10] | me: Nový svet a jeho flóra a fauna tak krásne a dokonalo. Každá rastlina, každý živočích robí z Pandory niečo úžasne a také živé. Všetko je také reálne, proste balada pre oko a fantáziu. Pocahontas v paralelnom svete, kde je všetko iné. Detaily zohrávajú svoju úlohu v plnom rozmere počnúc maličkými lietajucími "medúzami" až po veľké ikramy na jednej strane a obrovské technicky premakané stroje na strane druhej. Krásny príbeh o dobre a zle plný silných momentov, ktorý zaujme ako oko (či už svojou fantáziou alebo skvelými akčnými sekvencami), tak aj srdce a zanechá príjemný pocit. Jedno veľké dobrodružstvo. You're not in Kansas anymore, This is Pandora !

Zrození šampióna (2009)

[imdb: 7.9/10] | me: Krásne podaný príbeh o jednej veľkej životnej zmene. Práve takéto filmy potešia ducha a hoci je pravdepodobnosť behu takýchto životných situácii takmer nulová, príbeh je to veľmi silný a dojímavý. Sandra Bullock sa svojej role zhostila vynikajúco a je jednoznačne hviezdou filmu. Samotný film má mnoho krásnych miest, ktoré chytia za srdce, ale nesnaží sa isť cielene za slzami. V dnešnom svete práve takýto film príjemne zahreje. Veľmi pekné.