Dokonalý únik (2009)

[imdb: 6.5/10] | me: Hmm, ... najprv veľmi zaujímavé, jemne mystické s dobrým nábojom a krásnou prírodou. Avšak neskôr po finálnom zvrate sa všetko vyparí a film sa zmení na naháňačku kde rozum už nemá svoje miesto a všetko čo sa odohralo do tejto zmeny stráca zmysel. Ak by som prestal pozerať v okamihu štartu vykresľovania pointy ostal by som spokojný s tým čo som videl, ale kedže som dopozeral film uvedomil som si, že všetko to čo som videl bola len omáčka (aj keď výborne zahratá s dobrou atmosférou) ku niečomu čo malo byť grandiózne vyvrcholenie, avšak bolo len zlátaninou v superrýchlom tempe. Veľmi rozpačitý koniec, ktorý spochybňuje dej a chovanie postáv.

Planeta 51 (2009)

[imdb: 6.1/10] | me: Pekný nápad, ale nič nové. Vo všetobecnosti sa jedná o nevýraznú rozprávku, ktorá má svoje momenty kedy pobaví, ale celkovo nie je ničím inovatívna. Malý lunochod Rover je milý, malý havo-pradátor tiež, ale scén kedy som sa fakt zasmial je málo. Neuškodí, ale ani nenadchne ... Niekedy nudí, sem-tam rozosmeje, ale v celku obyčajny priemer. 2 a pol *.

Porota (2003)

[imdb: 7.1/10] | me: Veľmi zaujímavý nápad, vynikajúce obsadenie, dobre herecké prevedenie ale stále len rozprávka. Film sa zaujimavo rozbieha, definuje motívy, nápad, princípy, avšak potom sa už v rámci thrilleru dostáva o krok ďalej až za hranice reálnosti, kde možné súvislosti a kroky pôsoboia príliš akčne a neuveriteľne. Je to škoda, pretože film sa zmení v rozprávku na dobrých a zlých a tak strati ten ozajstný náboj vyplývajúci z očakávaní toho čo sa stane. Škoda, pretože to cele vyzeralo veľmi napínavo a sľubne a zrazu sa to ozajstné filmové napätie zmenilo v niečo iné, niečo nie už také napínavé, predpovedateľné a hollywoodske. Celkovo dobré tempo, nemuselo to ale prejsť až v takú krásnu rozprávku. 3 a pol *

Harry Brown (2009)

[imdb: 7.8/10] | me: Michael Caine je drsnej Harry (Brown). Výborne zahraté a tým veľmi presvedčivo zobrazená brutalita britskej mladej nevychovanej špiny. Michael Caine je opäť vynikajúci. Odhliadnuc od menších (prehnaných) detailov v závere (kvôli ktorým nedávam 5*) sa jedná o výborný film, ktorý má neuveriteľne veľa silných momentov a scén a stojí za povšimnutie. Je to tvrdé - reálne až autentické ... britské Gran Torino bez Gran Torina. Good one !

Julie a Julia (2009)

[imdb: 7.5/10] | me: Veľmi svojská Meryl Streep, Paríž, obrovská láska k jedlu a vareniu vo veľmi milom predstavení, ktoré núti navštíviť chladničku. Dôležitá je láska k vareniu a s tým spojenými vecami, ... čim viac jej máte a čím viac ste žena tým viac vás film nadchne. Naopak, čím viac ste chlap a nevnímate proces tvorby jedla tak intenzívne, tým menej budete prežívať samotný film. Ja som sa našiel niekde uprostred vychutnávajúc si výborný výkon Streep. Dávam *** a pol, pretože to nebolo celkom podľa môjho gusta. Inak celkovo OK.

Komici (2009)

[imdb: 7.1/10] | me: Vtipné, pohodové a celkovo zábavné. Pohľad na život a humor z dvoch rôznych strán so zaujímavým obsadením a štýlom. Film má od začiatku dobré tempo a baví, dokonca sa zdá, že je čoraz lepši avšak záver je akokeby zbúchaný na kolene. Veľmi chaotický a predvídateľný, typický a k celkovému nádychu filmu nepasuje, pretože je príliš obyčajný. Inak sa jedná o fajn pohodový filmík s množstvom dobrého vtipu, ktorý svojim spôsobom rozveselí a tiež núti sa trošku zamyslieť.

Hanebný pancharti (2009)

[imdb: 8.6/10] | me: Bonžornou. Opäť Tarantino, opäť niečo iné, opäť výborné ... Dialógy majú šmrnc, Christopher Walz je ako Jew Hunter vynikajúci. Pitt alias Aldo Raine nemá chybu a celkovo má film veľmi svojský nádych, humor a zvraty ... Očakával som viac akcie v podobe baseball-iek, ... proste trošku viac (basterds) násilia keďže plagáty sú dosť krvavé, ale celkovo to má presne to, čo iné filmy nemajú: Tarantinov look a s tým spojenú akciu, dejové zmeny, vtip atď... plus celkový náboj naberá na autentickosti vďaka nemecko-francúzskym (a samozrejme talianským :) ) pasážam. Má to šťavu, stojí za to. Arivederči.

2012 (2009)

[imdb: 6.6/10] | me: Presne niečo také som čakal. Vizuálny koniec sveta ako naozaj, avšak napätie je postavené na super-divokých sekvenciách o úniku pred skazou. Ak sa človek odosobní a zistí o aký žáner ide, neberie to vážne a baví sa na tom čo vidí, tak dostane dobrú zábavu bez bolesti hlavy s vtipnými miestami (it`s russian). To je ta príjemná stránka, .. avšak takto to neostáva a divočina prerastá do veľkých rozmerov, ktorých vyvrcholením je samozrejme (ako to už býva "dobrým" zvykom) heroický (v tomto príapde až rozum zastavujúci) koniec. Hlavná dejová línia nesie všetky známe znaky (a tak určite neprekvapí), ale to čo baví je to čo prináša samotná skáza a jej nečakané tragédie a zmeny. Film zbehne ako voda, efekty pobavia lebo sú skvelé a hoci je záver už trošku moc, tak je to "pohodova podívaná". ... Pozor ! Určite sa netreba zamýšľať nad ozajstnými fyzikálnymi a prírodnými zákonitosťami, v opačnom prípade človek nájde nepočetné množstvo anomálií a chýb, ktoré ho vyvedú z rovnováhy. Ale o to tu predsa nejde, toto nie je dokument, ale hollywoodsky koniec sveta. Engine Start. 3 a pol *

Michael Jackson's This Is It (2009)

[imdb: 7.5/10] | me: Ak by som nevidel na vlastné oči, že ten istý Michael, ktorý sa už dlhé roky neukazoval ani len na verejnosti, nekoncertoval, chodil po vyšetreniach a zákrokoch zrazu tancoval a spieval ako v najlepších rokoch, bavil sa a mal dobrú kondičku, tak by som tomu proste neuveril. Každopádne by sa jednalo o vynikajúci koncert - skvelú show a po tom čo som videl musím povedať, že mi je ľúto, že sa toho Jackson nedožil - zaslúžil by si to, pretože to na čom pracoval - ta šnúra, ktorú plánoval by bola strhujúca a dokument nás týmito prípravami prevádza a ja musím priznať, že je obrovská škoda, že toto nevyšlo ... RIP

Moon (2009)

[imdb: 8.0/10] | me: Zaujímavý nápad a dobré herecké predstavenie. Jemné diery v celistvosti miznú pod výborným hereckým zobrazením samoty, vnútorných pocitov a zmien, ktorými človek za takýchto ťažkých okolností ďaleko od domova prechádza. Jednoduchý ale pútavý motív + výborné prevedenie (one man show), ktoré vôbec nenudí robí z tohto filmu pôsobivé sci-fi.